اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته مجسمه سازی در دانشگاه – بدون کنکور، درامد و مهاجرت

رشته مجسمه سازی یک رشته پرطرفدار است که در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در ایران در گرایش های مختلف قابل تحصیل است. بازار کار رشته مجسمه سازی، آینده شغلی، توانایی های مورد نیاز و فرصت مهاجرت از مواردی هستند که دراین مقاله بررسی شده اند. رشته مجسمه سازی در دانشگاه به صورت با کنکور و بدون کنکور قابل تحصیل است.

رشته مجسمه سازی

مجسمه‌ سازی یک هنر زیبایی شناسی است که هنرمند با استفاده از مواد مختلفی مانند آهن، چوب، سنگ، برنز و سایر موارد دیگر سعی می کند تا یک شکل سه‌ بعدی را خلق کند. مجسمه سازی در ایران یک هنر قدیمی و باستانی است که از دوران ایران باستان تا به امروز ادامه داشته است.

از قدیم تا به امروز مجسمه‌ سازی یک هنر بسیار ارزشمند برای ایرانیان بوده که نشان دهنده فرهنگ و هنر ایرانی است. برای اینکه متوجه این موضوع شویم، مجسمه های زیادی در مناطق مختلفی از ایران مربوط به دوره باستان کشف شده است که نشان دهنده هنر و فرهنگ ایرانیان باستان است.

در دوران اسلامی مجسمه سازی به کمترین حد ممکن خود رسید. علت آن هم ممنوعیت شکل‌ گیری تصاویر مقدس در ایران بود. اما در دوره صفوی دوباره رونق در مجسمه سازی ایجاد شد و به شکل جدیدی مجسمه سازی به حیات خود ادامه داد و گسترده تر شد.

در دهه های اخیر مجسمه سازی به اوج رسیده است و بسیاری از هنرمندان ایرانی این شغل و هنر را ادامه داده اند و نتایج بسیار بزرگی نیز گرفته اند.

توانایی لازم برای این رشته

ورود به رشته مجسمه‌ سازی نیازمند داشتن مهارت و دانش کافی در زمینه های مختلف است. برخی از توانایی های مورد نیاز برای ورود به این رشته و موفقیت در آن را در زیر گفته ایم.

 • مهارت در نقاشی و طراحی

 تصویر سازی سه بعدی بسیار در مجسمه سازی مهم است و باید بتوانید با تجسم کامل، این طرح ها را روی کاغذ اجرا کنید تا در نهایت بتوانید مجسمه هایی زیبا و واقع گرایانه را در عمل بسازید و در معرض دید عموم قرار دهید.

 • آشنایی با مواد و تجهیزات

ساخت مجسمه نیاز به مواد مختلفی دارد و افراد باید آشنایی کامل با این مواد و خصوصیت های آن را داشته باشند و همچنین بتوانند با این مواد به خوبی کار کنند تا نتیجه خوبی از آن بگیرند.

 • مهارت در استفاده از ابزار های دستی

ابزار های دستی زیادی هستند که در فرایند مجسمه سازی مورد نیاز هستند. ابزاری مانند حکاکی، برش دادن، تراشکاری، جوشکاری و سایر ابزار های مشابه که باید کار کردن با آن ها را بلد باشید و یا یاد بگیرید.

 • آشنایی با فرآیند ساخت مجسمه

ساختن مجسمه نیاز دارد فرایند های مختلفی را پشت سر بگذارید. این فرایند ها شامل مراحل تراشکاری، نمونه سازی، طراحی، اجرا و پایان‌ دادن به مجسمه است.

 • خلاقیت و هنر

برای ساختن مجسمه های متفاوت، زیبا و مدرن نیازمند یک ذهن خلاق و هنرمند هستید تا با استفاده از آن، خلق های متفاوتی را داشته باشید و جهان را متحول کنید.

به صورت کلی برای ورود به رشته مجسمه‌ سازی باید اول از همه مفاهیم مختلف را در این زمینه یاد بگیرید سپس مهارت های فنی خود را افزایش دهید تا بتوانید در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشید.

بازار کار رشته مجسمه سازی در ایران و در خارج از ایران

بازار کار رشته مجسمه‌ سازی در ایران و در خارج از ایران با توجه به فرهنگ و هنر هر منطقه جغرافیایی ممکن است متفاوت باشد. بازارکار در ایران و خارج را به صورت مجزا در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 • بازار کار در ایران

در ایران، بازار کار برای مجسمه‌ سازان در حوزه صنایع دستی و هنر خوب است. این موارد شامل تولید مجسمه‌ های مذهبی، تزئینی، تبلیغاتی و تلفیقی است. علاوه بر این در ایران، مجسمه‌ سازان می‌ توانند در زمینه هایی مانند تلویزیون، تئاتر، سینما و معماری نیز فعالیت کنند. متاسفانه این رشته در ایران با کمبود بودجه و محدودیت های مجسمه سازی نیز مواجه است.

 • بازار کار در خارج از ایران

در کشورهایی مانند فرانسه، انگلیس، ایالات متحده و کانادا، بازار کار برای مجسمه‌ سازان بسیار پر رونق و گسترده است. در کشور های ذکر شده، مجسمه‌ سازان می‌ توانند در حوزه های کاری مختلفی مانند صنعت، هنر، سینما، تئاتر و سایر موارد دیگر فعالیت کنند. علاوه بر این، در برخی کشور ها، هنرمندان مجسمه‌ ساز می‌ توانند در مسابقات بین‌ المللی مجسمه‌ سازی شرکت کنند و جوایز مالی بزرگ و شهرت نیز دریافت کنند.

در نهایت با توجه به ظرفیت و نیاز هر منطقه جغرافیایی، ظرفیت شغلی می تواند برای این افراد متفاوت باشد. برای اینکه بتوانید به بهترین ها دست یابید باید مهارت کافی را در این زمینه داشته باشید و با خلاقیت خود افراد را متحیر کنید. کشور های زیادی هستند که به دنبال همچین افرادی هستند و آن ها را با حقوق و مزایای بسیار بالا استخدام می کنند.

و در نهایت برای دستیابی به فرصت‌ های شغلی در رشته مجسمه سازی می‌ توانید از طریق شبکه‌ های اجتماعی، سایت‌ های اینترنتی، رویدادهای هنری و صنایع دستی در مورد بازار کار این رشته اطلاعات جامع تری را کسب کنید.

برای اینکه مهارت های فنی و هنری خود را افزایش دهید می توانید در کلاس های آموزشی و یا کارگاه های عملی شرکت کنید. با تمرین و تمرین مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.

مجسمه سازی برای چه کسانی مناسب است؟

رشته مجسمه سازی به افرادی خلاق و هنرمند نیاز دارد که صبور باشند و با دقت و تمرکز بالا بتوانند کار کنند. علاوه بر این داشتن مهارت‌ های فنی در زمینه طراحی و نقاشی بسیار نیاز است. از دیگر ویژگی های مورد نیاز برای این رشته، توانایی کار با ابزار های مختلف و شناختن مواد مهمی است که در ساخت مجسمه استفاده می شوند.

این رشته برای افرادی که علاقمند به توسعه دادن هنر و آفرینش هستند مناسب است. همچنین برای افرادی که می‌ خواهند در زمینه های مختلفی مانند فیلم‌ سازی، ساخت مجسمه‌ های دکوراتیو، صنایع دستی، طراحی محصولات و سایر موارد دیگر فعالیت کنند مناسب است.

مهاجرت با رشته مجسمه سازی

رشته مجسمه سازی در دانشگاه

مهاجرت با رشته مجسمه سازی

مهاجرت با رشته مجسمه سازی یک شرایط خوب برای بهبود شرایط مالی و کاری است. با این وجود مهاجرت به کشور های دیگر چالش هایی را به همراه خود دارد که به بررسی این چالش ها خواهیم پرداخت.

 • زبان انگلیسی

یکی از مهمترین چالش‌ های مهاجرت با رشته مجسمه سازی، زبان انگلیسی است. زبان انگلیسی برای مهاجرت به هر کشوری نیاز است. اما ممکن است در کشوری باشید که زبان آن انگلیسی نباشد و باید زبان محلی آن جا را فرا بگیرید تا بتوانید در این زمینه شغلی و تحصیلی خود را عرضه کنید و با مردم ارتباط برقرار کنید.

 • اطلاعات بازار کار

یکی از مهم ترین موارد برای مهاجرت، آگاهی از بازار کار کشور مربوطه است. قبل از مهاجرت باید در مورد بازار کار رشته مجسمه سازی در کشوری که قصد رفتن به آن را دارید کسب.

 • تفاوت‌ های فرهنگی

هر کشور فرهنگ و سنت خاص خود را دارد. قطعا فرهنگ ایران با یونان متفاوت است و شغل مجسمه سازی در این دو کشور تفاوت های خاص خود را دارند که باید از این مساله آگاه باشید و هنر مرتبط با همان کشور را ارائه دهید تا از شما استقبال شود.

 • انتخاب مقصد مناسب

هر کشوری برای هر فردی مناسب نیست و با توجه به روحیات و موارد مختلف شغلی و تحصیلی باید کشوری را انتخاب کنید که مناسب باشد در غیر اینصورت نمی توانید نتیجه مطلوبی با مهاجرت در رشته مجسمه سازی کسب کنید.

رشته مجسمه سازی در دانشگاه

رشته مجسمه سازی در دانشگاه تهران به صورت با کنکور به پذیرش دانشجو می پردازد. برای ورود به این رشته باید رتبه خوبی را کسب کنید. برای مثال در سال ۱۴۰۱ با رتبه ۳۰۰ با سهمیه منطقه ۳ در دانشگاه تهران پذیرش صورت گرفته است. همچنین با رتبه ۴۷۰ در سهمیه منطقه ۱ نیز در دانشگاه تهران قبولی داشته ایم.

برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری باید وارد یکی از زیر مجموعه های ارتباط تصویری، نقاشی، مرمت، انیمیشن، هنر های رایانه ای، عکاسی، باستان شناسی و تصویر سازی شوید.

آیا رشته مجسمه سازی سخته؟

رشته مجسمه‌ سازی همانند سایر رشته های تحصیلی نیاز به تلاش، پشتکار و تمرین دارد. اما این رشته تا زمانی که به آن علاقه داشته و از موارد مربوط به شغل خود در جهان و از هنرمندان جهانی الهام بگیرید برای شما لذت بخش و ساده است.

مجسمه‌ سازی یک هنر خلاقانه و بر پایه طرح های دو بعدی و سه بعدی است. برای شروع می توانید مفاهیم پایه را استارت بزنید و با تمرین و بکار گیری تکنیک های مختلف، آثار های ارزشمندی را تولید کنید.

با تمرکز و تلاش طولانی مدت و مداوم می‌ توانید به یک مجسمه‌ ساز حرفه‌ ای تبدیل شوید

وبسایت دانش پژوه یک فضای کامل برای کنکوری ها، دانش آموزان، دانشجویان، مشاوران و معلمان است تا بتوانند با استفاده از آن به هر آنچه می خواهند دست پیدا کنند.

همه خدمات ما به صورت رایگان در اختیار همه افراد است

همین حالا می خوام با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+