اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته موسیقی – بازار کار؛ درآمد + توانایی های لازم برای ورود

رشته موسیقی در همه جای جهان طرفداران خاص خود را دارد و افراد زیادی به این رشته علاقمند هستند. اگر به دنبال یک اطلاعات جامع و کامل از بازار کار رشته موسیقی تا درآمد و توانایی های لازم برای ورود به این رشته و فرصت مهاجرت با رشته موسیقی و سایر موارد را هستید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

هنر موسیقی

رشته موسیقی یک رشته هنری است که در دانشگاه های ایران نیز به صورت دوره های تحصیلی متفاوت ارائه می شود. در دانشگاه های ایران، دانشجویان در رشته موسیقی با آموزش خوانندگی، نوازندگی، تاریخ و تئوری موسیقی، با فنون آهنگسازی و تنظیم آثار موسیقی نیز آشنا می شوند.

علاوه بر موارد گفته شده، دانشگاه ها دارای برنامه هایی برای آموزش موسیقی سنتی و موسیقی پاپ نیز هستند. دانشگاه هنر تهران، دانشگاه هنر مشهد، دانشگاه هنر اصفهان و دانشگاه هنر تبریز از دانشگاه هایی هستند که دوره های مختلف، رشته موسیقی را ارائه می دهند.

در رشته موسیقی دانشجویان به صورت عملی و تئوری با آثار موسیقی ایرانی و بین المللی آشنا می شوند. افراد در طول این دوره قادر به تولید و اجرای اثر های موسیقی می شوند.

توانایی های لازم برای ورود به رشته موسیقی

برای اینکه وارد رشته موسیقی شوید و بتوانید موفقیت های خوبی در این زمینه کسب کنید باید دارای توانایی های مختلفی باشید و یا این توانایی ها را در خود تقویت کنید که شامل موارد زیر هستند:

 • توانایی نوازندگی یا خوانندگی

داشتن توانایی نوازندگی یا خوانندگی در یکی از سازهای موسیقی، از ویژگی های مهم برای ورود به این رشته هنری است. اگر دقت کرده باشید افراد بسیار زیادی هستند که به صورت ذاتی هنر و استعداد نوازندگی و خوانندگی را دارند. این افراد در این رشته موفق تر خواهند بود.

 • داشتن شناخت درست از نت ها و آکورد ها

داشتن شناخت درست از آکورد، نت، ریتم ها از موارد بسیار مهمی است که در رشته موسیقی بسیار اثر گذار هستند.

 • توانایی در خواندن نت ها

توانمند بودن در خواندن نت ها و اجرای آنها در ساز مورد نظر، یک مهارت اساسی و اصلی برای ورود به این رشته و موفقیت در آن است.

 • داشتن ایده آل در آهنگسازی

اگر قصصد داشته باشید به عنوان یک آهنگ ساز فعالیت کنید باید در قسمت ساخت ملودی و ایده برای آهنگسازی فرد با استعدادی باشید و یا بتوانید با تمرکز بالا این بخش را انجام دهید.

 • آگاهی از تاریخ موسیقی

از موارد بسیار مهم برای این رشته، آگاه بودن از صنعت موسیقی ایران و جهان است که باید بتوانید به خوبی آن ها را تحلیل کنید و از آن ها الهام بگیرید.

 • داشتن شخصیت هنری

شخصیت هنری از موارد پایه و اساسی برای ورود به این رشته است. روحیه هنری، شما را در این رشته به سمت موفقیت های بزرگ حرکت می دهد.

باید این را بگوییم که این موارد با تمرین و تکرار زیاد برای هر فردی که عشق و علاقه به این رشته و شغل دارد ایجاد می شود.

بازار کار رشته موسیقی در ایران و در خارج از کشور

شرایط مختلفی در تعیین بازار کار و شرایط بازار کار تاثیر گذار هستند. برخی از موارد مهم را در ادامه توضیح داده ایم.

 • بازار کار در ایران

اکثر مردم ایران به موسیقی علاقمند هستند. بنابراین رشته موسیقی در ایران می تواند وجهه خوبی داشته باشد. با این وجود وضعیت بازار کار برای فارغ التحصیلان این رشته درای رقابت بالا است و بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته در زمینه های شغلی دیگر به دنبال شغل هستند.

کار کردن در فضای هنری و موسیقی یکی از مواردی است که برای افراد در این رشته قابل استفاده است. علاوه بر این اکثر فارغ التحصیلان این رشته در حوزه هایی از جمله تنظیم، آهنگسازی و تدریس موسیقی فعالیت می کنند.

 • بازار کار در خارج از کشور

در کشور های پیشرفته وضعیت بازار کار در حوزه های موسیقی و هنری تا حد زیادی از ایران بهتر است. داخل این کشور ها شرایط شغلی برای موسیقی‌ دانان بسیار متنوع و جذاب است و رشته موسیقی یکی از شاخص های مثبت در صنعت و اقتصاد به شمار می رود. در کشور های پیشرفته، افراد می توانند در حوزه های مختلفی مانند تنظیم، اجرا، تدریس و تولید موسیقی به فعالیت بپردازند.

 • بازار کار در کشور های اروپایی

اروپا شمالی و کشور های اتحادیه اروپا، عرصه موسیقی بسیار گسترده ای دارند و افراد ماهر در رشته موسیقی می توانند در حوزه های مختلفی از جمله تنطیم، تولید موسیقی، آموزش، مدیریت و بازاریابی، فعالیت کنند. در کشور های اتحادیه اروپا موسیقی به عنوان یک فرهنگ و هنر ارزشمند شناخته می شود به همین دلیل بازار کار پر رونقی دارد.

 • بازار کار در کشور های آسیایی

به دلیل رشد فرهنگ و هنر در کشور های آسیایی، این صنعت در حال رشد است و هر روز بازار کار بهتری برای آن ایجاد می شود. در کشور های آسیایی افراد می توانند در زمینه های مختلف به اجرا، تدریس و ضبط موسیقی بپردازند.

 • بازار کار در کشور های آمریکایی

پویا ترین کشور برای عرصه موسیقی، کشور های آمریکایی است. در این کشورها، شرایط شغلی برای افراد فعال در این زمینه بسیار زیاد و جذاب هستند. افراد می توانند در حوزه‌ های مختلفی از جمله تولید موسیقی، آموزش، تنظیم، مدیریت و بازار یابی فعالیت کنند. اما رقابت بسیار بالایی در این صنعت در کشور های آمریکایی وجود دارد که می تواند افراد را در این زمینه واقعا به چالش بکشاند.

در نهایت می توان نتیجه گرفت که وضعیت بازار کار رشته موسیقی در هر کشور به عوامل موسیقی و اهمیت آن در آن کشور بستگی دارد. برای رسیدن به موفقیت در حوزه موسیقی باید دارای توانایی های فنی باشید و با بازار کار و نیاز های آن نیز آشنا باشید.

از طرفی باید بدانید که موسیقی یک هنر است و فراتر از پول است. در واقع موسیقی یک فرهنگ است تا یک شغل

فرصت مهاجرت با رشته موسیقی

مهاجرت با رشته موسیقی می تواند به شکل های مختلفی صورت گیرد:

 • به عنوان یک هنرمند موسیقی

اگر این گزینه روی میز باشد باید توانایی های خود در این زمینه را به نمایش بگذارید. برای مهاجرت به شکل هنرمند موسیقی به کشور های خارجی، باید نمونه کار و رزومه خوبی داشته باشید و این رزومه را برای گروه های مختلف ارسال کنید. با این شیوه می توانید در بند های موسیقی در کشور های مختلف کار کنید و یا در جشنواره ها و فستیوال ها به عنوان یک فرد با مهارت در این زمینه فعالیت کنید.

 • به عنوان یک دانشجو موسیقی

در این شیوه باید دانشگاه مدنظر خود را پیدا کنید و به آن درخواست دهید و در صورت تایید درخواست می توانید در آن کشور به تحصیل مشغول شوید و بعد از اتمام تحصیل در زمینه های کاری مرتبط فعالیت کنید.

در هر دو صورت باید از قوانین کشور ها و بازار کار و رشته های تحصیلی موسیقی اطلاعات کاملی داشته باشید تا اشتباهی رخ ندهد که قابل جبران نباشد. باید به یاد داشته باشید که مهاجرت به کشور های خارجی نیازمند تسلط بر زبان آن کشور است.

رشته موسیقی در دانشگاه

مهاجرت با رشته موسیقی

این رشته تحصیلی برای چه کسانی مناسب است؟

رشته موسیقی برای افرادی مناسب است که به عبارتی عاشق موسیقی اند.علاوه بر علاقه باید توانایی های هنری و فنی نیز داشته باشید که عبارتند از:

 • افراد با استعداد در زمینه موسیقی

افرادی که توانمند در بروز احساسات با ابزار های موسیقی هستند می توانند این رشته را جز اولویت های تحصیلی و شغلی خود قرار دهند.

 • تمرکز و پشتکار

پشتکار و تمرکز از رکن اصلی موفقیت در این رشته است. اگر فردی هستید که می توانید برنامه ریزی کنید و روی برنامه خود با تمرکز ادامه دهید، این رشته برای شما عالی است.

 • افراد با شخصیت خلاق

خلق موسیقی جدید و نوین و تاثیر گذار نیاز به افرادی دارد که یک شخصبت خلاق دارند. این افراد باید با تکنولوژی های روز دنیا در این زمینه، کار هایی را تولید کنند که مخاطب پسند باشد و مخاطب را به وجد بیاورد.

 • افراد با توانایی های اجتماعی

تعامل و همکاری در زمینه موسیقی برای پیشرفت بسیار نیاز است. هیچ وقت نمی توانید به عنوان یک فرد تنها همه موارد را پوشش دهید. بنابراین نیاز به برقراری ارتباط و تعامل با سایر هنرمندان را دارید.

به صورت کلی، رشته موسیقی برای افرادی مناسب است که علاقه زیادی به موسیقی دارند و توانایی های لازم هنری و فنی برای پیشرفت در این زمینه را دار هستند.

پایان مقاله معرفی و مهاجرت با رشته موسیقی


وبسایت تخصصی دانش پژوه فرصتی را در اختیار دانشجویان، کنکوری ها و دانش آموزان قرار داده است تا در هر زمان و مکان که باشند بتوانند مشکلات خود را حل کنند

این فرصت برای مشاوران و معلمان نیز فراهم شده است تا بتوانند با علم و تخصص خود دیده شوند و به درآمد برسند.

موارد بسیار زیادی را برای شما تدارک دیده ایم و ماجرا فقط به همین جا ختم نمی شود.

همین الان می خواهم این خدمات را بشناسم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+