اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته سینما در هنرستان و دانشگاه + بازار کار و فرصت مهاجرت

رشته سینما در ۴ گرایش تدوین، کارگردانی، فیلمبرداری و فیلم نامه نویسی برای دانشجویان قابل تحصیل است. رشته سینما در هنرستان نیز قابل ورود است و می توانید از پایه دهم وارد این رشته شوید. در ادامه به بررسی بازار کار رشته سینما، آینده شغلی و توانایی لازم برای ورود به این رشته را بررسی کرده ایم.

در صورت بروز هرگونه سوال و ابهام در ذهنتان می توانید در قسمت نظرات سوالتان را بنویسید و روی ما حساب کنید😍

صنعت سینما در ایران

رشته سینما در ایران به عنوان یک رشته‌ هنری و ارائه‌ دهنده یافته‌ های فرهنگی و هنری در دانشگاه‌ ها تدریس می‌ شود. در این رشته تحصیلی، دانشجو ها با نظریه‌ های فیلم‌ سازی، تاریخچه سینما، مهارت های ساخت فیلم، نوشتن فیلم نامه، روش‌ های انتخاب بازیگر و سایر مباحث مرتبط با ساخت و تولید فیلم آشنا می‌شوند.

در دانشگاه های مختلفی در ایران این رشته ارائه می شود. برخی از دانشگاه های ارائه دهنده این رشته عبارتند از دانشگاه هنر، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی.

 

در حال حاضر این صنعت در ایران با مشکلاتی از جمله کمبود بودجه، محدودیت‌ های فرهنگی و سیاسی و سایر موارد دست و پنجه نرم می کند

رشته سینما در هنرستان

در هنرستان، رشته سینما به عنوان یک رشته هنری تدریس می شود. دانش‌ آموزانی که قصد دارند در این رشته تحصیل کنند حتما باید به مدت سه سال در رشته هنر های نمایشی تحصیل کنند تا با موارد مرتبط با فیلم و سینما آشنایی اولیه را پیدا کنند.

مفاهیم اساسی هنر و نمایش در دوره هنرستان به دانش آموزان آموزش داده می شود. در کارگاه های آموزشی، مهارت‌ های مرتبط با سینما و فیلم ساختن به خصوص کارگردانی، فیلم نامه نویسی، تدوین و بازیگری آموزش داده می‌ شود.

و در نهایت در پایان هنرستان، دانش‌آموزان می‌ توانند برای ادامه تحصیل در رشته سینما وارد دانشگاه های مختلفی شوند و به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بپردازند.

توانایی لازم برای ورود به رشته سینما

وارد شدن به هر رشته نیازمند داشتن یکسری توانایی ها و موارد ابتدایی است. در رشته سینما موارد مورد نیاز به شکل زیر است:

  • استعداد هنری

اولین و مهم ترین پیشن نیاز، استعداد هنری و علاقه به هنر و بازیگری است. اگر فردی هستید که این استعداد و توانایی را دارید، این رشته شما را صدا می زند.

  • مهارت برقراری ارتباط

ارتباط برقرار کردن در این رشته حرف اول و آخر را می زند. بنابراین افرادی که دارای توانایی‌ های ارتباطی بالا، قابلیت کار گروهی با دیگران هستند، در این رشته می توانند موفقیت بیشتری را کسب کنند.

  • ابتکار و خلاقیت

خلاقیت و ابتکار شاکله نوشتن یک فیلم نامه و ساخت فیلم است. بنابراین افراد خلاق می توانند سال های سال در این رشته کار کنند و همیشه موفق باشند.

  • دانش فنی

دانش های فنی مانند نورپردازی و تولید فیلم از موارد مهمی است که مورد نیاز است تا شما به یک فرد موفق در این رشته تبدیل شوید.

  • تحمل فشار

در سینما ایران، زمان ساخت یک فیلم بنا به دلایل زیادی ممکن است در زمان کمی صورت گیرد. فقط ماجرا به این ختم نمی شود و موارد پر فشار دیگری از جمله فیلم نامه فشرده، انتخاب بازیگر و سایر موارد به شما فشار وارد می کنند. پس باید این موارد را کنترل کنید تا بتوانید عملکرد خوبی داشته باشید.

  • تحصیلات و تجربه

تحصیلات آکادمیک باعث یادگیری موارد اساسی در شما می شود و تجربه کاری باعث می شود بتوانید مدیریت خوبی داشته باشید. ترکیب این دو مورد با هم می تواند موفقیت را بسیار سریعتر کند در این رشته.

در کل ورود به رشته سینما و موفقیت در آن نیازمند این است که توانایی های فردی و اجتماعی خود را بهبود بخشید. این امر با پشتکار و تمرین قابل انجام است. پس بهترین راه برای موفقیت در رشته سینما، دارا بودن استعداد هنری، تحصیلات آکادمیک و تجربه فراوان است. می توانید با شرکت در کارگاه ها و دوره های آموزشی مرتبط با این موارد، علاوه بر تحصیلات آکادمیک، تجربه و مهارت کاری نیز کسب کنید.

بازار کار رشته سینما در ایران و خارج

بازار کار رشته سینما در ایران و خارج، بسته به شرایط بازار و تقاضای مخاطبین بسیار متفاوت است. در ایران، با وجود تمام محدودیت های موجود بر این صنعت، بازار کار به نسبت خوبی برای افراد فعال در این حوزه وجود دارد. این در حالی است که در خارج از ایران محدودیت ها کم تر و بازار گسترده تری برای افراد فعال این حوزه و صنعت و جود دارد.

در ایران، فرصت‌های شغلی مانند کارگردان، بازیگر، فیلم بردار، صدا بردار، تدوین‌ گر، نویسنده، طراح صحنه و… وجود دارد.

در خارج از ایران، بازار کار برای کارشناسان و افراد فعال در این صنعت بسیار گسترده تر است. و فرصت های شغلی مانند کارگردان، تهیه‌ کننده، بازیگر، فیلم بردار، صدا بردار، تدوین‌ گر، نویسنده، موسیقی‌ دان، طراح صحنه و سایر موارد را شامل می شود.

رشته سینما در دانشگاه

بازار کار رشته سینما

فرصت مهاجرت با رشته سینما

به دلیل پویا بودن و گسترده بودن صنعت سینما در کشور های خارج از ایران، فرصت مهاجرت برای افراد بسیار عالی است و افرادی که قصد مهاجرت دارند می‌ توانند از این فرصت به نفع خودشان استفاده کنند.

راه ها و روش های مختلفی برای مهاجرت در این رشته وجود دارند که شامل

  • اقامت دائم

روش اقامت دائم برای افرادی است که می خواهند به صورت تخصصی در این رشته فعالیت کنند بنابراین باید اقامت دائم خود را کشور مورد نظر بگیرند تا به صورت حرفه ای و بدون دردسر بتوانند کار خود را آغاز کنند.

  • تحصیل در دانشگاه‌ های خارج

افرادی که می خواهند تخصص خود را بیشتر کنند و فنون این رشته و شغل را کسب کنند می توانند وارد دانشگاه های خارج از ایران شوند و مهارت خود را افزایش دهند.

  • کار در صنعت سینمایی خارجی

این روش مختص افرادی است که در ایران در صنعت سینما کار کرده اند و حالا اماده اند تا در یک کشور دیگر این صنعت را ادامه دهند و وارد فاز جدیدی در این صنعت گسترده شوند.

مهاجرت با این رشته به کشورهای خارجی، بسته به نیاز ها و شرایط هر کشور می تواند متفاوت باشد. به علت رقابت بالا در سینمای خارجی نیازمند مهارت و دانش زیاد هستید. برخی از این مهارت های مورد نیاز شامل مهارت‌ های فنی و هنری، توانایی درک زبان و فرهنگ کشور مورد نظر، توانایی همکاری با تیم های مختلف، توانایی حل مسائل و تصمیم گیری در شرایط استرس زا و توانایی ارتباط گیری با افراد است.

رشته سینما برای چه کسانی مناسب است؟

رشته سینما برای افرادی مناسب است به خلق کردن و تاثیرگذاری علاقمند هستند. افرادی که می خواهند تفکرات و روش های جدید را به جامعه القا کنند باید وارد این رشته و صنعت شوند.

علاوه بر این، این رشته برای افرادی مناسب است که به دنبال یادگیری مهارت‌ های فنی و هنری مرتبط با ساخت فیلم، موسیقی، عکاسی، نویسندگی و تدوین فیلم هستند. افرادی که طرح های خلاقانه و دیدگاه های جدید و توانایی بیان این ایده‌ها را دارند. این افراد می توانند در این رشته خودشان را نشان دهند و موفق شوند.

افرادی که توانایی مدیریت پروژه های سنگین سینمایی را دارند می توانند با ورود به این رشته و فعالیت در آن، خودشان را نشان دهند و کارهای با کیفیت تولید کنند.

بنابراین افرادی می توانند در این رشته موفق شوند که شخصیتی خلاق و هنرمند داشته باشند. و توانایی همکاری و هماهنگی با افراد مختلف را داشته باشند و علاقمند به صنعت سینما نیز باشند.


خدمات متنوعی که از سمت ما ارائه می شوند که می تواند دانش آموزان و کنکوری ها را به نتیجه ای که آرزوی آن را دارند برساند.

مشاوران و معلمان می توانند با استفاده از این خدمات به درامد پایدار و بالا برسند 

همه این موارد به صورت رایگان و به صورت شبانه روزی در دسترس شما قرار دارد تا از آن استفاده کنید

همین الان می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+