اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته چاپ در دانشگاه – بازار کار در ایران و خارج

رشته چاپ یکی از رشته های پرطرفدار و هیجان انگیز است که دارای تحصیلات آکادمیک نیز است. بازار کار رشته چاپ در ایران و در جهان را مورد بررسی قرار داده ایم و به صورت کامل توضیح داده ایم که این رشته برای چه کسانی مناسب است. همچنین فرصت مهاجرت با رشته چاپ نیز زیر ذره بین ما رفته است.

چاپ و انتشارات

رشته تحصیلی چاپ در ایران اصولا به عنوان رشته‌ چاپ و انتشارات شناخته می‌ شود. این رشته در دانشگاه های ایران ارائه می شود و قابل تحصیل برای افراد مشتاق و علاقمند است.

در رشته چاپ و انتشارات، دانشجو ها با نظریه های پایه‌ چاپ و طراحی گرافیکی آشنایی پیدا می کنند و مهارت های مختلفی مانند طراحی صفحات چاپ، انتخاب کاغذ مناسب، جلوه‌ های گرافیکی و بسته‌ بندی محصولات چاپی را فرا می گیرند. علاوه بر این دانشجویان این رشته با نرم افزار های گرافیکی همچون فتوشاپ و سایر نرم افزار های طراحی مورد نیاز آشنا می شوند.

بعد از فارغ التحصیلی، فارغ التحصیلان این رشته توانایی کار در شرکت‌ های چاپ و انتشارات و یا به صورت مستقل را دارند. این رشته بسیار پرطرفدار است زیرا نیازمندی ها در حوزه های مجلات، کتاب های چاپی، روزنامه، کاتالوگ‌ها و دیگر محصولات چاپی هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

توانایی های لازم برای ورود به رشته چاپ

برای اینکه وارد رشته چاپ شوید باید یکسری توانایی ها را داشته باشید تا بتوانید در این زمینه کاری و تحصیلی موفق باشید. این توانایی ها عبارتند از:

علاقه داشتن به گرافیک و طراحی

داشتن تفکر خلاق و داشتن تمرکز

توانمندی در مدیریت فشار و حجم بالای کار

روحیه کار تیمی و همکاری با سایر افراد در این حوزه

آشنایی با فرآیند چاپ و توانایی کار با ابزار های چاپ

حرفه ای بودن در کار با برنامه های گرافیکی مانند Adobe Photoshop و InDesign و Illustrator

برای ورود به دانشگاه‌ های معتبر در رشته چاپ و انتشارات، اصولا نمرات درسی خوب و تسلط نسبی بر زبان انگلیسی نیاز است

بازار کار رشته چاپ در ایران و در خارج

رشته چاپ و انتشارات در ایران یک رشته پرطرفدار و با بازدهی بالا در این صنعت شناخته می شود. پس به این نتیجه می رسیم که بازار کار رشته چاپ در ایران بسیار پویا، فعال و گسترده است.

افراد کار بلد در این زمینه بعد از تحصیل می توانند در شرکت‌ های چاپ و انتشارات، دفاتر گرافیک، مجلات، روزنامه، کمپانی های تبلیغاتی و گروه های تولیدی محصولات چاپی مانند کارت ویزیت، لوگو و موارد مشابه کار کنند. تقاضا ها برای محصولات چاپی هر روز بیشتر می شوند و افراد می توانند از این فرصت استفاده کنند و به صورت مستقل نیز کار کنند.

در خارج از کشور رشته چاپ و انتشارات یکی از رشته‌ های مهم در حوزه صنعت چاپ است. افرادی که در این زمینه توانمند باشند می توانند هر کجای دنیا که باشند خودشان را نشان دهند. قطعا در خارج از ایران فرصت کاری برای این صنعت بسیار زیاد است و افراد خلاق می توانند به صورت مستقل کار کنند و مانور دهند. اما فرصت کار در دفاتر گرافیکی و مجلات نیز بسیار زیاد است.

رشته چاپ در دانشگاه

بازار کار رشته چاپ

مزایا و معایب رشته چاپ چیست؟

مزایای رشته چاپ شامل موارد زیر است که آن ها را بیان کرده ایم و توضیحات مختصری برای هر کدام داده ایم.

  • تنوع فعالیت‌

تنوع و گستردگی در این صنعت دست شما را باز می گذارد تا در زمینه های مختلفی بتوانید کار کنید. افراد در رشته چاپ می توانند در صنایع چاپ و انتشارات، گرافیک، تبلیغات و سایر موارد مرتبط دیگر کار کنند.

  • اشتغال‌ زایی

اگر یک نفر به صورت مستقل در این صنعت کار کند می تواند اشتغال زایی زیادی را برای دیگر افراد مشتاق ایجاد کند. بنابراین اشتغال زایی بسیار زیادی در این صنعت وجود دارد که این یک خبر بسیار خوب است.

  • ابزار های کاری متنوع

کار در این صنعت با یک ابزار صورت نمی گیرد و می توانید هر ابزاری را که بیشتر با آن راحت هستید و می توانید با آن با کیفیت بالاتری کار کنید را انتخاب کنید و فعالیت خود را شروع کنید.

  • خلاقیت

این صنعت تجاری بسیار گسترده تر از قبل شده است و افرادی که خلاق هستند می توانند بعد جدیدی را به این صنعت اضافه کنند. بنابراین این یک مزیتی بسیار خوب برای افراد تازه وارد و خلاق به این رشته و صنعت است.

هر رشته و صنعت معایب خود را دارد که معایب این صنعت و رشته را نیز توضیح مختصری داده ایم

  • رقابت شدید

این صنعت بسیار گسترده است اما با این وجود رقابت زیادی در این صنعت وجود دارد بنابراین افرادی می توانند موفق شوند که کیفیت کاری بالایی را ارائه دهند و خلاقیت و تنوع بیشتری را در اختیار افراد مصرف کننده قرار دهند.

  • فشار و دقت بالا

شغل چاپ نیازمند دقت بالا است و باید تمرکز کافی را داشته باشید که این موضوع باعث ایجاد فشار بر روی افراد فعال در این حوزه می شود. بنابراین باید با دقت بالا کار کنید و فشار ناشی از این مورد را کنترل کنید.

  • تغییرات سریع در فناوری

گسترش و پیشرفت فناوری هر روزه دارد این صنعت را دسخوش تغییر قرار می دهد. بنابراین شما باید هر روز خودتان را آپدیت کنید و در غیر اینصورت محکوم به حذف در این صنعت خواهید بود.

  • محدودیت‌ های مالی

تجهیزات این حوزه هزینه های بسیار بالایی دارند و برای افرادی که توان مالی خوبی ندارند نمی تواند مناسب باشد. این افراد باید اول در این حوزه ها در زیر دست افراد کار کنند تا در زمان مناسب بتوانند به صورت مستقل کار کنند.

به صورت کلی رشته چاپ و انتشارات مزایا و معایب خاص خود را دارد. برای اینکه وارد این رشته شوید، علاقه و خلاقیت خود را در اولویت قرار دهید.

فرصت مهاجرت با رشته چاپ

وقتی شما مهارت کافی را داشته باشید می توانید دست به مهاجرت بزنید و یک زندگی با کیفیت تر را در خارج از ایران تجربه کنید. رشته چاپ جز رشته هایی است که شما را به فردی دارای مهارت تبدیل می کند. اما باید دانش و مهارت های خود را در این زمینه افزایش دهید تا به فردی که باید، تبدیل شوید.

برخی از کشور ها نیاز شدید به متخصصانی در این حوزه شغلی دارند و دست به استخدام این افراد می زنند. برای مثال در کشور های قوی در این حوزه مانند کانادا و انگلیس هر روز به افرادی که متخصص باشند و خلاق حس نیازمندی بیشتر می شود.

برای مهاجرت اولین چیزی که مورد نیاز است مهارت و سپس زبان انگلیسی است. بنابراین قبل از مهاجرت این دو مورد را در خود تقویت کنید سپس دست به مهاجرت بزنید.

اگر بخواهید به عنوان یک کارآفرین در کشور های دیگر شروع به کار کنید ابتدا باید بازار کار آن کشور را شناسایی کنید و فرهنگ آن کشور را به صورت دقیق بررسی کنید.

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته چاپ و انتشارات، برای افرادی مناسب است که علاقمند به صنعت چاپ و انتشارات باشند و به دنبال یک شغل خلاقانه و دارای چالش باشند. در زمان تحصیل، دانشجویان با تکنولوژی و فناوری های مختلفی آشنا می شوند. این موارد به شما کمک می کند تا با دنیای تکنولوژی بیشتر آشنا شوید تا بتوانید خلاقیت های خود را روی کاغذ و در نهایت در عمل پیاده کنید.

شغل و درامد در این رشته بدون محدودیت است و می توانید هر چقدر که بخواهید درامد داشته باشید. شرط درامد بی انتها دراین صنعت، داشتن هنر و کیفیت بالای کار است. پس اگر همچین آدمی هستید، به شما تبریک می گوییم، شما آماده ورود به این صنعت و رشته هستید.

آینده شغلی این رشته بسیار پویا است و این رشته بیشتر برای افرادی مناسب است که بتوانند فشار و استرس کاری را کنترل کنند. این دسته از افراد می توانند بسیار موفق شوند.


فضایی را برای شما محصلان و کنکوری ها فراهم کرده ایم تا در سال های تحصیل بتوانید مشکلات خود را به سادگی آب خوردن حل کنید

علاوه بر این، این فضا فرصتی را در اختیار مشاوران و معلمان قرار می دهد تا بتوانند هنر و علم خود را نشان دهند و دیده شوند.

همین الان می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+