اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته آموزش ابتدایی | بازار کار و رتبه لازم برای قبولی

رشته آموزش ابتدایی جز رشته هایی است که بعد از تحصیل باید فقط در مرحله ابتدایی به تدریس بپردازید(تعهد ۵ ساله). بازار کار رشته آموزش ابتدایی تا حد زیادی تضمینی است و بعد از تحصیل استخدام آموزش و پرورش خواهید شد که این استخدام به صورت آزمایشی است و در ادامه بسته به شرایط مختلف، می تواند رسمی شود. رتبه لازم برای قبولی در رشته آموزش ابتدایی در ادامه بیان شده است.

شغل انبیا

رشته تحصیلی آموزش ابتدایی از رشته های تاثیر گذار در حوزه آموزش و پرورش است که به آموزش و تربیت کودکان در مرحله ابتدایی می پردازد. در این رشته، افراد آموزش می‌ بینند که چگونه به کودکان در سنین ابتدایی تعلیم و تربیت دهند تا مهارت‌ های ضروری و اساسی را در حیطه‌ های مختلف مانند نوشتن، خواندن، محاسبات و دانش عمومی به آن‌ ها انتقال دهند.

برخی از موارد مهم در رشته آموزش ابتدایی شامل موارد زیر است:

 1. محتوای آموزشی: دوره‌ های آموزش ابتدایی شامل مباحث متنوعی از جمله آموزش نوشتن، خواندن، علوم پایه، هنر، تربیت‌ بدنی و علوم اجتماعی است.

 

 1. شیوه های آموزش: دانشجویان در این رشته با شیوه های مناسب برای آموزش کودکان در سنین ابتدایی آشنایی پیدا می کنند. این موارد شامل استفاده از بازی‌ ها، شیوه های تدریس مناسب سن و شخصیت کودکان و فعالیت‌ های عملی است.

 

 1. رشته‌ های مرتبط: افرادی که در این رشته تحصیل می‌ کنند، اصولا دوره هایی در زمینه‌ های روان‌ شناسی کودکان، اختلالات یادگیری، تربیت اختصاصی، مدیریت کلاس و رفتار شناسی می‌ گذرانند.

 

 1. مهارت‌ های مورد نیاز: افرادی که در دوره ابتدایی تدریس می کنند باید دارای مهارت های ارتباطی قوی، توجه به تفاصیل، صبر زیاد، قدرت حل مسائل و توانایی مدیریت کلاس باشند.

 

 1. فرصت‌ های شغلی: افراد فارغ التحصیل شده در این رشته قادر هستند تا به عنوان معلمان ابتدایی در مدارس دولتی یا خصوصی، مدرسه‌ های غیرانتفاعی کار کنند. علاوه بر این می‌ توانند به عنوان مشاوران تربیتی و آموزشی در ادارات آموزش و پرورش و سایر موسسه های مشابه فعالیت کنند.

 

 1. اهمیت رشته: رشته آموزش ابتدایی بسیار حائز اهمیت است زیرا مهارت‌ ها و اساس‌ نهاد های تحصیلی کودکان در این مرحله از تعلیم و تربیت بسیار حیاتی است و تاثیر مستقیم بر آینده آن‌ ها دارد.

در نهایت این رشته فرصتی را به افراد می دهد تا به شکل فعال و مثبتی در فرآیند رشد و تربیت کودکان شرکت کنند و به ایجاد محیط‌ های آموزشی اثر گذار و انسان‌ محور کمک کنند.

بازار کار رشته آموزش ابتدایی

بازار کار در رشته آموزش ابتدایی به عوامل گوناگونی بستگی دارد و به وضوح تحت تاثیر شرایط منطقه ای و فرهنگی است. در ادامه به برخی از این موارد اشاره کرده ایم:

نیاز به معلمان ابتدایی

همیشه و همیشه به معلمان ابتدایی در هر منطقه و جغرافیا نیاز است. تعداد نیاز به معلمان ابتدایی بسته به تعداد افراد محصل در دوره ابتدایی در هر منطقه و موقعیت دارد.

فرصت‌ های شغلی

افراد فارغ التحصیل می توانند به عنوان معلم ابتدایی در مدارس خصوصی و دولتی و مدارس غیرانتفاعی مشغول به فعالیت شوند. همچنین افراد می توانند به عنوان مشاور در آموزش و پرورش به فعالیت خود ادامه دهند.

سطح تحصیلات و مهارت‌ ها

بازار کار به صورت کلی به مهارت و تخصص و سطح تحصیلات فرد بستگی دارد. مهارت در تدریس می تواند شما را تا سر حد ممکن جلو بیندازد و فرصت های شغلی عالی را به شما هدیه دهد.

منطقه جغرافیایی

هر منطقه جغرافیایی نیاز های خاص خود را به معلم ابتدایی دارد. در برخی مناطق نیاز به معلمان ابتدایی بیشتر و در برخی مناطق کمتر است.

در کل پایه ابتدایی اساسی ترین و مهم ترین پایه برای پرورش کودکان است. بنابراین این رشته به عنوان یک رشته اساسی و مورد نیاز مطرح می شود.

تغییر مقطع از ابتدایی به دبیری

فرصت مهاجرت با رشته آموزش ابتدایی

فرصت‌ های مهاجرت با رشته آموزش ابتدایی به کشور های دیگر امکانپذیر است و به عوامل مختلفی از جمله قوانین مهاجرتی کشور مورد نظر، تحصیلات، تجربه کاری و نیاز های بازار کار وابسته است. برخی از راه ها و فرصت های مهاجرتی را در ادامه مورد بررسی قرار داده ایم:

 1. مهاجرت تحصیلی: یکی از راه‌ های مهاجرت با رشته آموزش ابتدایی، مهاجرت تحصیلی است. افراد این فرصت را دارند تا به عنوان محصل، به کشور های دیگر مهاجرت کنند. برخی از کشور ها دانشجویان را بورسیه می کنند که باعث می شود شهریه و هزینه خوابگاه آن ها رایگان شوند.

 

 1. مهاجرت کاری: اگر معلم ابتدایی هستید و تجربه کاری خوبی دارید و به زبان انگلیسی مسلط هستید، می‌ توانید به دنبال فرصت‌ های مهاجرت کاری باشید. کشور هایی که نیاز به معلمان ابتدایی دارند، به صدور ویزا برای افراد با تجربه می پردازند.

 

 1. مهاجرت اقامتی: برخی از کشور ها هستند که نیاز زیادی به معلمان ابتدایی دارند. این کشور ها دست به صدور اقامت دائم برای افراد متخصص می زنند.

 

 1. برنامه‌ های مهاجرتی خاص: برخی کشور ها برنامه‌ های مهاجرتی خاصی دارند که به افرادی با تخصص‌ های خاص مانند معلمان ابتدایی اجازه مهاجرت می‌ دهند. این برنامه‌ ها شرایط خاص خود را دارد که باید در آیین نامه مهاجرتی آن ها را مطالعه کنید.

 

 1. مهاجرت به کشور های پذیرنده پناهندگان: برخی از کشور ها به افراد فرصت پناهندگی را می دهند. اگر بتوانید به عنوان پناهنده قانونی وارد یک کشور شوید، بعد ها می توانید از تجربه کاری خود جهت تدریس استفاده کنید.

باید در نظر داشته باشید که مهاجرت کردن راه و روش های خاص خود را دارد و قبل از مهاجرت باید همه قوانین را مورد بررسی قرار دهید. توصیه می کنیم که تحقیقات دقیقی در مورد مشخصات بازار کار و نیاز های کشوری که می‌ خواهید به آن مهاجرت کنید، انجام دهید تا بتوانید تصمیم گیری بهتری کنید.

بیشتر بخوانید: تافل و یا آیلتس چیست؟

رتبه لازم برای قبولی

برای اینکه در رشته آموزش ابتدایی تحصیل کنید باید رتبه لازم برای قبولی در رشته آموزش ابتدایی را کسب کنید. هر ساله بسته به سهمیه های کنکور و ظرفیت ها، رتبه لازم برای قبولی نیز متفاوت است.

در سال ۱۴۰۱ در دانشگاه امام جعفر صادق (بجنورد) تا رتبه ۳۰ هزار کشوری با سهمیه منطقه ۳، در دانشگاه پردیس شهید رجایی(مشهد) تا رتبه ۲۶ هزار کشوری با سهمیه منطقه یک و در دانشگاه پردیس علامه امینی تبریز تا رتبه ۶۱ هزار کشوری با سهمیه منطقه دو پذیرش صورت گرفته است.

فرصت های شغلی و آموزش ابتدایی خوبه؟

رتبه لازم برای قبولی در رشته آموزش ابتدایی

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته آموزش ابتدایی برای افرادی مناسب است که علاقه به آموزش و تربیت کودکان در مرحله ابتدایی داشته باشند و دارای ویژگی‌ ها و توانایی‌ های زیر باشند:

 • علاقه به کودکان: این رشته برای افرادی مناسب است که علاقه شدیدی به کودکان دارند و از کار کردن با آن ها لذت می برند. داشتن تعهد به تربیت و تعلیم جوانان از جمله ویژگی‌ های مهم است.

 

 1. صبوری و تحمل: معلمان ابتدایی باید فردی صبور و با تحمل بالا باشند زیرا کودکان زیرا کار کردن و آموزش دادن به کودکان زمان بر است و ممکن است برخی از دانش آموزان یک مطلب را دیر یاد بگیرند و نیاز به راهنمایی بیشتر داشته باشند.

 

 1. مهارت‌ های ارتباطی: توانایی برقراری ارتباط موثر با کودکان و و والدین و همکاران خود یک مهارت ضروری برای معلمان ابتدایی است.

 

 1. تخصص در تدریس: باید بر روش های تاثیر گذار روی کودکان تسلط داشته باشید تا بتوانید به راحتی مفاهیم را انتقال دهید.

 

 1. قدرت تفکر ابتکاری: معلمان ابتدایی باید دروس را به صورت جذاب و حرفه ای بیان کنند تا دانش آموزان را به یادگیری ترغیب کنند.

 

 1. تعلیمات مرتبط: داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با آموزش ابتدایی مانند لیسانس در آموزش ابتدایی یا روان‌ شناسی تربیتی می‌ تواند یک مزیت خوب باشد.

 

 1. توانایی مدیریت کلاس: معلمان ابتدایی باید توانایی مدیریت رفتار های کودکان و مدیریت کلاس را داشته باشند.

 

 1. پایداری و مسئولیت‌ پذیری: معلمان ابتدایی باید مسئولیت پذیری و تعهد بالایی در کار خود داشته باشند.

در آخر باید بدانید رشته آموزش ابتدایی برای افرادی مناسب است که مایل هستند با افراد در سن دبستان و ابتدایی کار کنند و توانایی‌ ها و ویژگی‌ های گفته شده را داشته باشند. این رشته تاثیر زیادی در آینده کودکان دارد و باید دقت و توجه کافی را در تدریس داشته باشید.


در سایت دانش پژوه این امکان را دارید تا در هر کجای دنیا که باشید، مشکلات تحصیلی و درسی خود را مطرح کنید.

این فرصت در اختیار مشاوران و معلمان است تا به این سوالات پاسخ دهند و به واسطه فعالیتشان، دیده شوند.

این خدمات چگونه توسط ما اجرا می شوند؟

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+