اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

مدرک دوگانه دانشگاه دولتی و فرهنگیان – رشته های تحصیلی

مدرک دوگانه دانشگاه دولتی و فرهنگیان از موارد جدیدی است که امسال به صورت رسمی برای اولین بار در دفترچه انتخاب رشته دیده شده است. نحوه پذیرش در دوره فرهنگیان مشترک با دانشگاه دولتی شرایط و قوانین خاص خود را دارد که همه موارد را مورد بررسی قرار داده ایم تا ابهامات از بین روند.

سعی کرده ایم همه موارد را به صورت کامل توضیح دهیم. در صورت رفع ابهام نشدن بعد از خواند مقاله، در قسمت نظرات منتظر سوالات شما هستیم

مدرک دوگانه دانشگاه دولتی و فرهنگیان چیست؟

در سال ۱۴۰۲ برای اولین بار موضوعی با عنوان مدرک دوگانه بین دانشگاه دولتی و فرهنگیان مطرح شد. در دفترچه انتخاب رشته می توانید این بخش را پیدا کنید و رشته های مشترک را انتخاب کنید و در بخش انتخاب رشته از کد این رشته ها استفاده کنید و در این طرح جدید شرکت کنید.

این همکاری میان دو دانشگاه صورت می گیرد و دانشگاه های دولتی معتبر و زیر نظرت وزارت علوم در این دوره حضور دارند. باید بدانید که در حال حاضر این اولین سال اجرا است و یکسری نواقص وجود دارد و همه دانشگاه ها در این طرح وجود ندارند و تعداد رشته های ارائه شده کم است.

نحوه تحصیل برای گرفتن مدرک دوگانه به چه صورت است؟

در اولین قدم باید شرایط شرکت در دانشگاه فرهنگیان را داشته باشید. افرادی که شرایط عمومی و تخصصی حضور در دانشگاه فرهنگیان را نداشته باشند، نمی توانند در این دوره مشترک بین دانشگاه دولتی و فرهنگیان شرکت کنند.

در صورتی که شرایط تخصصی دانشگاه فرهنگیان را داشته باشید، می توانید در این دوره شرکت کنید و در دانشگاه دولتی به مدت دو سال تحصیل کنید. بعد از اتمام دو سال، به دانشگاه فرهنگیان معرفی خواهید شد و از شما مصاحبه خواهند گرفت.

شرایط تخصصی حضور در دانشگاه فرهنگیان

  • تراز کنکور

اولین شرط تخصصی برای حضور در دانشگاه فرهنگیان، داشتن تراز مورد نیاز است. برای قبولی اولیه در دانشگاه فرهنگیان باید تراز کنکور شما ۶۰۰۰ به بالا باشد تا بتوانید در انتخاب رشته فرهنگیان مجاز شوید. بنابراین اگر تراز شما زیر ۶ هزار است، نمی توانید در طرح جدید مدرک دوگانه دانشگاه فرهنگیان و دولتی شرکت کنید.

  • شرایط سنی

برای اینکه در دانشگاه فرهنگیان پذیرش شوید، باید شرایط سنی مورد نیاز را داشته باشید. شرایط سنی برای دانشگاه فرهنگیان، ۲۴ سال تمام است. اگر سن شما بیشتر از سن خواسته شده باشد، نمی توانید در این دوره جدید شرکت کنید.

  • معدل کل

حداقل معدل ۱۴ برای دانشگاه فرهنگیان از شروط مهم برای این دانشگاه است. اگر معدل کل شما یعنی معدل پایه دهم، یازدهم و دوازهم شما میانگین زیر ۱۴ باشد، شانس حضور در دانشگاه فرهنگیان را از دست خواهید داد. بنابراین حداقل معدل برای حضور در دانشگاه فرهنگیان ۱۴ است و هر چقدر این معدل بالاتر باشد، در اولویت های بالاتر قرار خواهید گرفت.

  • بومی بودن

از شروط مهم برای دانشگاه فرهنگیان، شرط بومی بودن است. بومی بودن در کد رشته محل، برای دانشگاه فرهنگیان ضروری است. بنابراین بومی بودن در انتخاب رشته مشترک در طرح جدید را مد نظر قرار دهید.

  • سلامت بدنی

برای اینکه در شغل معلمی فعالیت مفید و تاثیر گذاری داشته باشید، باید از نظر سلامت بدنی در وضعیت سالم باشید. این شرط برای حضور در دانشگاه فرهنگیان بسیار حائر اهمیت است و اگر مشکل بدنی دارید که مانع از حضور شما در دانشگاه فرهنگیان می شود، این کد رشته را در انتخاب رشته خود وارد نکنید.

رشته های ارائه شده برای مدرک دوگانه دانشگاه فرهنگیان و دولتی

امسال یعنی در سال ۱۴۰۲ برای اولین بار این دوره ایجاد شده است. بنابراین تعداد رشته های ارائه شده بسیار کم است و در سال های آینده قطعا این لیست بزرگتر خواهد شد. در ۵ گروه، فقط در دو گروه ریاضی و تجربی، رشته های مشترک وجود دارد و در سایر گروه ها، رشته هایی برای بورسیه ارائه نشده است.

  • گروه ریاضی و فیزیک

برای گروه ریاضی و فیزیک دو رشته آموزش فیزیک و رشته آموزش ریاضی برای مدرک دوگانه منتشر شده است که می توانید بسته به علاقه و رتبه خود، یکی از این رشته ها را برای تحصیل دوگانه در دانشگاه فرهنگیان و دولتی انتخاب کنید.

  • گروه علوم تجربی

در گروه علوم تجربی، مانند علوم ریاضی فقط دو رشته تحصیلی ارائه شده است. رشته های آموزش زیست شناسی و رشته آموزش شیمی. برای اینکه بتوانید در این دوره جدید شرکت کنید، باید کد رشته مورد نظر خود را در دفترچه انتخاب رشته پیدا کنید و آن را در فرم انتخاب رشته وارد کنید تا مورد بررسی قرار گیرند و در صورت داشتن صلاحیت، می توانید در این دوره جدید شرکت کنید.

گروه های زبان، هنر و علوم انسانی، در سال ۱۴۰۲ فاقد رشته های مشترک بوده اند و رشته های بورسیه بین دانشگاه های دولتی و فرهنگیان در دفترچه برای این سه گروه وجود نداشت.

نحوه پذیرش در دوره فرهنگیان مشترک با دانشگاه های دولتی

پذیرش اولیه به این صورت است که در صورت داشتن شرایط عمومی و تخصصی دانشگاه فرهنگیان، می توانید رشته های موجود در دفترچه که مربوط به دوره جدید می شوند را در فرم انتخاب رشته وارد کنید تا بررسی صورت گیرد.

بعد از اعلام نتایج، در صورت قبولی در رشته مورد نظر، به مدت دو سال در دانشگاه دولتی انتخاب شده در رشته قبول شده تحصیل می کنید. بعد زا آن می توانید وارد دانشگاه فرهنگیان شوید و تحصیل خود را ادامه دهید. 

باید بدانید که بعد از گذراندن دو سال و پاس کردن واحد های تحصیلی، باید در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شرکت کنید و قبول شوید.

شرایط پذیرش دوره فرهنگیان مشترک و مدرک دوگانه دانشگاه فرهنگیان و دولتی

جمع بندی

دوره مشترک و مدرک دوگانه بین دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه دولتی برای اولین بار در سال ۱۴۰۲ اجرا شده است. تعداد رشته های انتخابی بسیار کم است. مهم ترین موضوعی که باید در نظر گرفته شود، شرایط حضور در دانشگاه فرهنگیان است که در ابتدای مقاله شرایط مورد نیاز گفته شده است.

بعد از اینکه وارد دانشگاه فرهنگیان شدید، مزایای دانشگاه فرهنگیان را دریافت خواهید کرد و با سایر دانشجو ها تفاوت خاصی نخواهید داشت.

ممکن است در سال های آینده این دوره دوباره در ابعاد بزرگتر اجرا شود و ممکن است دیگر اجرا نشود. بنابراین باید منتظر باشید تا در سال آینده بخش نامه و موارد جدید از سمت سازمان سنجش اعلام شود.


برای موفقیت در مدرسه، کنکور و دانشگاه باید بتوانید مشکلات درسی و مشکلات تحصیلی خود را حل کنید. در سایت دانش پژوه، در هر ساعت از شبانه روز می توانید مشکلات خود را مطرح کنید تا به شما پاسخ داده شود.

افرادی که به شما پاسخ می دهند، مشاوران و معلمان مشتاقی هستند که می خواهند به واسطه علم و توانایی خود دیده شوند.

وبسایت دانش پژوه فرصتی برای دیده شدن مشاوران و معلمان است تا بتوانند از علم خود درآمد کسب کنند.

این خدمات چگونه توسط ما ارائه می شوند؟

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ