اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

آزمون نظام سنجش ملی | زمان و شرایط برگزاری

در موارد زیادی، افراد به صورت نظام دوری تحصیل می کنند. نظام دوری به این معنی  است که معلم سه پایه اول ابتدایی افراد یک نفر باشد. جهت بهبود وضعیت تحصیلی، بعد از پایه سوم، آزمونی تحت عنوان نظام سنجش ملی برگزار می شود. این آزمون فقط مختص افرادی است که در سیستم نظام دوری تحصیل می کنند و نه همه دانش آموزان.

این آزمون تاثیری در روند تحصیلی دانش آموز نخواهد گذاشت و نمره آن چیزی به دانش آموز اضاف یا کم نمی کند و صرفا جهت بررسی وضعیت تحصیلی دانش آموزان، ارزیابی معلمان و سایر موارد مربوطه است. اما دانش آموز باید تمام توان خود را در این آزمون بگذارد تا ارزیابی دقیق تری صورت گیرد.

نظام سنجش ملی چیست؟

نظام سنجش ملی (National Assessment System) به عنوان یک سیستم ارزیابی و سنجش آموزشی در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. و به منظور اندازه‌ گیری دانش و توانایی دانش‌ آموزان و دیگر اقشار جامعه در زمینه‌ های مختلف آموزشی و معرفی معیار های کیفیت آموزشی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. هدف اصلی این سیستم، بهبود کیفیت آموزش و پیشرفت تعلیم و تربیت در کشور اجرا می‌ شود.

در ایران، نظام سنجش ملی برای سیستم نظام دوری است. آزمون نظام سنجش ملی برای افرادی است که در دبستان در پایه اول، دوم و سوم تحصیلی را با یک معلم سپری کرده اند.

  • هدف نظام سنجش ملی: اهداف نظام سنجش ملی می تواند متفاوت باشد. این اهداف شامل اندازه‌ گیری دانش و توانایی دانش‌ آموزان در دروس مختلف، تصمیم گیری در مورد سیاست های آموزشی، انجام تحقیقات آموزشی، ارزیابی عملکرد مدارس و معلمان و ارائه اطلاعات به والدین و معلمان می شود.

پایه اول تا سوم ابتدایی

در حال حاضر در ایران، آزمون سنجش ملی در پایه سوم در سیتم نظام دوری برگزار می شود. به این صورت که دانش آموزانی که در سیستم نظام دوری تحصیل می کنند( دانش آموزانی که یک معلم یکسان در پایه های اول، دوم و سوم ابتدایی دارند) در این آزمون شرکت می کنند.

امکان دارد در سال های آینده، بعد از گذشت هر سه پایه تحصیلی، از دانش آموزان آزمون گرفته شود. اما در حال حاضر این آزمون فقط برای دانش آموزان پایه سوم ابتدایی است که در نظام دوری تحصیل می کنند.

سیاست آموزش و پرورش بر این است که این آزمون بعد از گذراندن سه پایه تحصیلی برگزار شود تا ارزیابی هایی صورت گیرد و نظرات کارشناسانه روی آن، باعث بهبود کیفیت آموزش و پرورش در افراد در این نظام شود.

شرایط برگزاری آزمون نظام سنجش ملی

شرایط و ضوابط برگزاری یک آزمون هر ساله متفاوت است و بسته به شرایط آن سال دارد. به صورت کلی دانش آموزان باید دروس مطالعاتی اعلام شده را مورد مطالعه قرار دهند و در نهایت آموزش و پرورش، زمان و مکان برگزاری را اعلام می کند.

شرکت در آزمون شرایط خاصی ندارد و همه افرادی که سه پایه تحصیلی ابتدایی را به صورت سیستم نظام دوری تحصیل کرده اند در آزمون شرکت خواهند کرد.

در سال جاری این آزمون برای ۱۸ هزار دانش آموز در ۶۵۰ کلاس درس برگزار شد

از سایر شرایط، آزمون نظام سنجش ملی می توان به برگزاری هماهنگ آن در پایان سال تحصیلی سوم دبستان اشاره کرد. با توجه به هدفی که این آزمون دارد که هدف آن سنجش یادگیری است می توان این انتظار را داشت که سوالات آزمون برای همه دانش آموزان یکسان باشد تا نمره بدست آمده در جامعه آماری از کیفیت بالاتری برخوردار باشد و مورد استفاده کارشناسی قرار گیرد.

سوالات پرتکرار

آیا همه دانش آموزان پایه سوم باید در آزمون نظام سنجش ملی شرکت کنند؟

خیر، این آزمون مختص دانش آموزانی است که در سیستم نظام دوری تحصیل می کنند. دانش آموزان پایه سوم نظام تحصیلی عادی در این آزمون نباید شرکت کنند. باید بدانید که شرکت در این آزمون نیازمند اقدام خاصی نیست و توسط مدرسه محل تحصیل اقدامات مورد نیاز انجام خواهد شد.

آیا شرکت در آزمون نظام سنجش ملی اجباری است؟

شرکت در این آزمون برای دانش آموزان نظام دوری الزامی است و با شرکت دانش آموزان در این آزمون، نتایج بدست آمده را بررسی می کنند تا بتوانند خدمات بهتری را به دانش آموزان ارائه دهند و کیفیت تحصیل را بالا ببرند.

نتیجه آزمون، موارد زیادی را ارزیابی می کند که این موارد شامل ارزیابی معلم، دانش آموز، مدرسه و سایر موارد آموزشی مرتبط. سپس موارد تضعیف کننده برطرف و نقاط قوت نیز قوی تر می شوند. به این شکل کیفیت آموزش در این نوع نظام، بالاتر خواهد رفت.

سوالات آزمون نظام سنجش ملی از چه منابعی هستند؟

سوالات از منابعی غیر از کتب درسی نیستند و کافی است کتاب های درسی خود را با دقت مطالعه کنید و در آزمون شرکت کنید. لازم به ذکر است نمره این آزمون در روند تحصیلی شما مشکلی را ایجاد نمی کند و صرفا جهت ارزیابی موارد مختلف است.

آزمون نظام سنجش ملی چیست

جمع بندی مقاله

آزمون نظام سنجش ملی با هدف ارزیابی سطح تحصیل، معلمان، دانش آموزان و سایر موارد مربوطه ایجاد شده است تا دانش آموزانی که به صورت نظام دوری تحصیل می کنند، از کیفیت آموزش بالایی برخوردار باشند.

نظام تحصیلی دوری به این شکل است که دانش آموزان پایه اول، دوم و سوم ابتدایی( که در این سه پایه تحصیلی معلم یکسانی داشته اند) باید در آزمون نظام سنجش ملی جهت ارزیابی و بهبود موارد آموزشی و تحصیلی کمک کنند.

شرکت در این آزمون پیچیده نیست و مدرسه محل تحصیل شما اطلاع رسانی های لازم را انجام می دهد و ثبت نام شما را انجام می دهند و نیازی به انجام حرکتی از سوی والدین و دانش آموز نخواهد بود.

پایان مقاله آزمون نظام سنجش ملی


وبسایت تحصیلی دانش پژوه خدماتی را ارائه کرده است تا دانش آموزان، کنکوری ها و دانشجویان بتوانند به سادگی مشکلات تحصیلی و درسی خود را در آن برطرف کنند.

این فرصت در اختیار مشاوران و معلمان است تا علم و دانش و تجربه خود را در قالب پاسخگویی به این سوالات در معرض دید قرار دهند و از این طریق دیده شوند.

خدمات ما به صورت رایگان ارائه می شوند.

همین الان می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ