اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اگر تجدید شویم چه می شود – ترس از تجدید شدن در امتحانات نهایی

اگر تجدید شویم چه می شود؟ ترس از تجدید شدن همیشه باعث شده است تا دانش آموزان تمام تلاش خودشان را بکنند تا نمره قبولی را بگیرند. از مهم ترین سوالاتی که وجود دارد این است که تجدید شدن در امتحانات نهایی چه عواقب و مشکلاتی در تحصیل ما به وجود می آورد.

هر دانش آموزی ممکن است بنا به دلایلی تجدید شدن را تجربه کند. باید بدانید تجدید شدن آن قدر ها هم ترسناک نیست. فقط کافی است آرام باشید و از راه های پیش رو استفاده کنید تا این قضیه را حل کنید. به صورت جامع گفته ایم که چگونه می توان از شر تجدیدی خلاص شد.

تجدیدی در مدرسه:

وقتی وارد یک مقطع تحصیلی جدید می شوید، حتی اگر دانش آموز خوبی هم باشید به دلیل تغیرات ناگهانی و عوض شدن سبک های مطالعاتی و امتحانی ممکن است به سمت تجدید شدن کشیده شوید.

اکثر دانش آموزان در پایه های هفتم و دهم به این مشکل دچار می شوند زیرا وارد یک مقطع تحصیلی جدید و تازه می شوند.

اندکی زمان می برد تا سبک مطالعاتی جدید و جواب دهنده در آن مقطع را پیدا کنند که همین موضوع ممکن است به دانش آموزان ضربه بزند و آن ها را به تجدید شدن سوق دهد.

اگر تجدید شویم چه می شود؟

چناچنه تجدید شوید جای هیچ نگرانی نیست. با اندکی مطالعه بیشتر و دقیق تر می توانید مجدد در آزمون درس تجدید شده شرکت کنید و قبول شوید.

اما برخی دانش آموزان از کلمه تجدیدی می ترسند(ترس از تجدید شدن) و نمی خواهند که در شهریور ماه در آزمون تجدیدی شرکت کنند. برخی ترس از قبول نشدن مجدد را دارند و برخی ترس از مسخره شدن توسط اطرافیان را دارند.

اگر تجدید شویم چه می شود؟ اصلا جای نگرانی نیست و به راحتی می توانید در شهریور ماه امتحان دهید و نمره قبولی را کسب کنید.

راه های دیگری نیز برای قبول شدن بدون شرکت در آزمون تجدیدی وجود دارند که شرایط خاص خود را دارند که به آن ها اشاره جزئی خواهیم کرد.

تک ماده

یکی از راه های قبولی بدون آزمون در درس تجدید شده استفاده از تک ماده است. اما تک ماده شرایط خاص خود را دارد که اصلی ترین شرایط آن را به شما خواهیم گفت.

برای اینکه بتوانید تک ماده بزنید باید شرایطی را داشته باشید

اگر دانش آموز پایه هفتم تا یازدهم باشید می توانید ۲ درس را تک ماده بزنید به شرطی که معدل شما بالای ۱۰ باشد. در غیر اینصورت اجازه تک ماده زدن را نخواهید داشت.

اگر دانش آموز پایه دوازدهم یا سال آخر باشید ماجرا اندکی متفاوت خواهد بود. در سال دوازدهم تک ماده وجود ندارد و به آن به جای تک ماده، تبصره می گویند. لازم به ذکر است تجدید شدن در امتحانات نهایی مانند امتحانات مدرسه نیست.

برای اینکه بتوانید از تبصره استفاده کنید باید نمره سالانه شما بالای ۱۰ باشد و نمره امتحان نهایی شما نیز بالای ۷ باشد تا بتوانید از تبصره استفاده کنید.

اما فقط و فقط می توانید در ۲ درس از تبصره استفاده کنید و بیشتر از ۲ درس مجاز نیستید.

اگر بیشتر از دو درس را تجدید شده باشید و شرایط تبصره زدن را داشته باشید می توانید دو درس را تبصره بزنید و الباقی دروس را در امتحان تجدیدی امتحان دهید و نمره قبولی بگیرید.

صفر تا صد تک ماده

 

ترس از تجدید شدن در امتحانات نهایی اگر تجدید شویم چه می شود

اگر تجدید شویم چه می شود

چگونه جلوی تجدید شدن را بگیریم؟

اصولا افرادی دچار تجدیدی می شوند که یا فرصت مطالعه را بنا به مشکلات و دلایل مختلف ندارند و یا وارد شدن به مقطع جدید تحصیلی و فشار دروس باعث می شود استرس بگیرند و نتوانند به خوبی در امتحانات شرکت کنند. یا با کیفیت بالا درس نمی خوانند و همه مطالب را به شب امتحان موکول می کنند. نباید ترس از تجدید شدن قدرت تمرکز را از شما بگیرد.

  • برنامه ریزی کنید

اولین اقدامی که باید انجام دهید تا بتوانید مطالعه با کیفیت تری داشته باشید که نتیجه آن گرفتن نمره خوب در هر درسی است، برنامه ریزی است.

برنامه ریزی باعث نظم در مطالعات و یادگیری بهتر دروس می شود. دانش آموزی که بدون برنامه ریزی به مدرسه می رود همیشه امکان تجدید شدن را خواهد داشت.

خودتان بهتر از هرکسی خودتان را می شناسید پس بهترین فردی که می تواند برای شما برنامه ریزی کند خودتان هستید.

  • مطالعه روزانه

اگر صد کیلو گندم داشته باشید و هروز ده کیلو از آن ها را به انبار ببرید در ده روز بدون اینکه خسته شوید و فشار زیادی به شما بیاید گندم ها را از حیاط به انبار جابجا کرده اید.

اما اگر ۹ روز هیچ کاری نکنید و در روز آخر یا روز دهم بخواهید صد کیلو گندم را از حیاط به انبار ببرید هم زیاد خسته می شوید هم به علت فشار و خستگی ممکن است گندم ها از دستتان رها شوند و روی زمین بریزند.

مطالعه روزانه نیز به همین منوال است. دانش آموزی که به صورت روزانه درس می خواند هیچ فشاری را نیاز نیست تحمل کند. اما دانش آموزی که شب امتحان می خواهد تازه یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای را بخواند معلوم است که احتمال دارد تجدید شود.

  • گوش کردن در کلاس

یک فصل ده صفحه ای را خودتان از روی متن کتاب مطالعه کنید بهتر یاد میگیرید یا وقتی همان ده صفحه را از زبان معلم و با مثال های فراوان می شنوید؟

مشخص است فردی که درکلاس درس تمرکز می کند و به تدریس معلم گوش می دهد بهتر دروس را یاد می گیرد تا فردی که در کلاس بازیگوشی می کند و گوش نمی دهد.

فردی که گوش نمی دهد تازه شب امتحان متوجه می شود که هیچ چیز بلد نیست و ممکن است تجدید شود.

بیشتر بخوانید: تجدید شدن و جبران در شهریور

سوالات پرتکرار

نمره سالانه ام در درس علوم ۷ شده است ایا می توانم تک ماده بزنم؟

اگر نمره سالانه شما ۷ شده است طبق قانون تک ماده شما مجاز به استفاده از تک ماده هستید و می توانید از آن استفاده کنید.

درس تجدیدی دارم و نمی خواهم در شهریور ازمون بدم، می تونم وارد مقطع بعدی شوم؟

برای وارد شدن به مقطع تحصلی یا پایه تحصیلی بعدی مشکلی نخواهید داشت. می توانید دروس تجدیدی را در سال جدید آزمون دهید و قبول شوید. پس ترس از تجدید شدن نداشته باشید.

آیا تجدیدی در انتخاب رشته مشکلی ایجاد می کنه؟

دروس تجدیدی برای انتخاب رشته مشکلی ایجاد نمی کنند. می توانید انتخاب رشته کنید و دروس تجدیدی را با تک ماده یا شرکت در آزمون تجدیدی شهریور ماه قبول شوید.

یکی از دروس سال دوازدهم را تجدید شدم ایا می توانم در دانشگاه ثبت نام کنم؟

جهت ثبت نام در دانشگاه باید اخرین مدرک خود را ارائه دهید و در صورت تجدیدی مدرک برای شما صادر نخواهد شد تا قبول شوید.

آزمون های تجدیدی در شهریور هستند و اگر شما در شهریور دروس تجدیدی را قبول شوید مشکلی برای ثبت نام در دانشگاه برای شما پیش نخواهد آمد.

اما اگر شهریور قبول نشوید باید دی ماه در آزمون نهایی تجدیدی مجدد شرکت کنید که ممکن است کار را برای شما مشکل ساز کند. به همین خاطر می گوییم تجدید شدن در امتحانات نهایی برای شما مشکل ساز ترند.

در پنج درس تجدید شدم، می تونم تک ماده بزنم؟

تک ماده فقط برای دو درس امکان پذیر است و سه دروس دیگر را باید امتحان مجدد دهید و نمره قبولی بگیرید. لازم به ذکر است که فقط دروسی را می توانید تک ماده بزنید که نمره بالای ۷ سالانه را گرفته باشید.

پایات مقاله ترس از تجدید شدن در امتحانات نهایی


دانش پژوه فرصتی است برای مشاوران و معلمان کاربلد تا توانایی های خودشان را در معرض دید قرار دهند و دیده شوند.

در اینجا هر محصل و فردی که مشکلات درسی و مرتبط با تحصیل دارد می تواند سوالات خودش را بپرسد. شما به عنوان مشاور و معلم یا فردی که می تواند مشکلات را حل کند می توانید به این سوالات پاسخ دهید و در سایت توسط دیگر محصلان دیده شوید.

تمامی خدمات ما به صورت رایگان است. اما چگونه این اتفاق در سایت ما رخ می دهد؟

همین حالا با خدمات ما آشنا شوید

ارسال یک پاسخ