اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اگر تجدید شویم چه می شود – ترس از تجدید شدن در امتحانات نهایی

اگر تجدید شویم چه می شود؟ ترس از تجدید شدن همیشه باعث شده است تا دانش آموزان تمام تلاش خودشان را بکنند تا نمره قبولی را بگیرند. از مهم ترین سوالاتی که وجود دارد این است که تجدید شدن در امتحانات نهایی چه عواقب و مشکلاتی در تحصیل ما به وجود می آورد.

هر دانش آموزی ممکن است بنا به دلایلی تجدید شدن را تجربه کند. باید بدانید تجدید شدن آن قدر ها هم ترسناک نیست. فقط کافی است آرام باشید و از راه های پیش رو استفاده کنید تا این قضیه را حل کنید. به صورت جامع گفته ایم که چگونه می توان از شر تجدیدی خلاص شد.

تجدیدی در مدرسه:

وقتی وارد یک مقطع تحصیلی جدید می شوید، حتی اگر دانش آموز خوبی هم باشید به دلیل تغیرات ناگهانی و عوض شدن سبک های مطالعاتی و امتحانی ممکن است به سمت تجدید شدن کشیده شوید.

اکثر دانش آموزان در پایه های هفتم و دهم به این مشکل دچار می شوند زیرا وارد یک مقطع تحصیلی جدید و تازه می شوند.

اندکی زمان می برد تا سبک مطالعاتی جدید و جواب دهنده در آن مقطع را پیدا کنند که همین موضوع ممکن است به دانش آموزان ضربه بزند و آن ها را به تجدید شدن سوق دهد.

اگر تجدید شویم چه می شود؟

چناچنه تجدید شوید جای هیچ نگرانی نیست. با اندکی مطالعه بیشتر و دقیق تر می توانید مجدد در آزمون درس تجدید شده شرکت کنید و قبول شوید.

اما برخی دانش آموزان از کلمه تجدیدی می ترسند(ترس از تجدید شدن) و نمی خواهند که در شهریور ماه در آزمون تجدیدی شرکت کنند. برخی ترس از قبول نشدن مجدد را دارند و برخی ترس از مسخره شدن توسط اطرافیان را دارند.

اگر تجدید شویم چه می شود؟ اصلا جای نگرانی نیست و به راحتی می توانید در شهریور ماه امتحان دهید و نمره قبولی را کسب کنید.

راه های دیگری نیز برای قبول شدن بدون شرکت در آزمون تجدیدی وجود دارند که شرایط خاص خود را دارند که به آن ها اشاره جزئی خواهیم کرد.

تک ماده

یکی از راه های قبولی بدون آزمون در درس تجدید شده استفاده از تک ماده است. اما تک ماده شرایط خاص خود را دارد که اصلی ترین شرایط آن را به شما خواهیم گفت.

برای اینکه بتوانید تک ماده بزنید باید شرایطی را داشته باشید

اگر دانش آموز پایه هفتم تا یازدهم باشید می توانید ۲ درس را تک ماده بزنید به شرطی که معدل شما بالای ۱۰ باشد. در غیر اینصورت اجازه تک ماده زدن را نخواهید داشت.

اگر دانش آموز پایه دوازدهم یا سال آخر باشید ماجرا اندکی متفاوت خواهد بود. در سال دوازدهم تک ماده وجود ندارد و به آن به جای تک ماده، تبصره می گویند. لازم به ذکر است تجدید شدن در امتحانات نهایی مانند امتحانات مدرسه نیست.

برای اینکه بتوانید از تبصره استفاده کنید باید نمره سالانه شما بالای ۱۰ باشد و نمره امتحان نهایی شما نیز بالای ۷ باشد تا بتوانید از تبصره استفاده کنید.

اما فقط و فقط می توانید در ۲ درس از تبصره استفاده کنید و بیشتر از ۲ درس مجاز نیستید.

اگر بیشتر از دو درس را تجدید شده باشید و شرایط تبصره زدن را داشته باشید می توانید دو درس را تبصره بزنید و الباقی دروس را در امتحان تجدیدی امتحان دهید و نمره قبولی بگیرید.

صفر تا صد تک ماده

 

ترس از تجدید شدن در امتحانات نهایی اگر تجدید شویم چه می شود

اگر تجدید شویم چه می شود

چگونه جلوی تجدید شدن را بگیریم؟

اصولا افرادی دچار تجدیدی می شوند که یا فرصت مطالعه را بنا به مشکلات و دلایل مختلف ندارند و یا وارد شدن به مقطع جدید تحصیلی و فشار دروس باعث می شود استرس بگیرند و نتوانند به خوبی در امتحانات شرکت کنند. یا با کیفیت بالا درس نمی خوانند و همه مطالب را به شب امتحان موکول می کنند. نباید ترس از تجدید شدن قدرت تمرکز را از شما بگیرد.

 • برنامه ریزی کنید

اولین اقدامی که باید انجام دهید تا بتوانید مطالعه با کیفیت تری داشته باشید که نتیجه آن گرفتن نمره خوب در هر درسی است، برنامه ریزی است.

برنامه ریزی باعث نظم در مطالعات و یادگیری بهتر دروس می شود. دانش آموزی که بدون برنامه ریزی به مدرسه می رود همیشه امکان تجدید شدن را خواهد داشت.

خودتان بهتر از هرکسی خودتان را می شناسید پس بهترین فردی که می تواند برای شما برنامه ریزی کند خودتان هستید.

 • مطالعه روزانه

اگر صد کیلو گندم داشته باشید و هروز ده کیلو از آن ها را به انبار ببرید در ده روز بدون اینکه خسته شوید و فشار زیادی به شما بیاید گندم ها را از حیاط به انبار جابجا کرده اید.

اما اگر ۹ روز هیچ کاری نکنید و در روز آخر یا روز دهم بخواهید صد کیلو گندم را از حیاط به انبار ببرید هم زیاد خسته می شوید هم به علت فشار و خستگی ممکن است گندم ها از دستتان رها شوند و روی زمین بریزند.

مطالعه روزانه نیز به همین منوال است. دانش آموزی که به صورت روزانه درس می خواند هیچ فشاری را نیاز نیست تحمل کند. اما دانش آموزی که شب امتحان می خواهد تازه یک کتاب ۳۰۰ صفحه ای را بخواند معلوم است که احتمال دارد تجدید شود.

 • گوش کردن در کلاس

یک فصل ده صفحه ای را خودتان از روی متن کتاب مطالعه کنید بهتر یاد میگیرید یا وقتی همان ده صفحه را از زبان معلم و با مثال های فراوان می شنوید؟

مشخص است فردی که درکلاس درس تمرکز می کند و به تدریس معلم گوش می دهد بهتر دروس را یاد می گیرد تا فردی که در کلاس بازیگوشی می کند و گوش نمی دهد.

فردی که گوش نمی دهد تازه شب امتحان متوجه می شود که هیچ چیز بلد نیست و ممکن است تجدید شود.

بیشتر بخوانید: تجدید شدن و جبران در شهریور

اگر نوبت اول تجدید شویم چه میشود ؟

امتحانات نوبت اول ملاک تجدید شدن نیستند و تجدیدی زمانی رخ می دهد که نمره سالانه شما در مجموع زیر نمره تعیین شده باشد. تجدیدی در هر مدرسه متفاوت است اما به صورت کلی به نمره زیر ۱۰، تجدیدی گفته می شود.

حتی اگر در امتحان نوبت اول، درس مورد نظر را صفر بگیرید، شما تجدیدی محسوب نمی شوید. مجموع نمرات در بالاترین حالت با احستاب ضریب، ۲۰۰ است که بر ۱۰ تقسیم می شود و نمره نهایی را شامل می شود.

ضریب درس در کارنامه، مستمر اول و دوم شامل ضریب یک، نوبت اول شامل ضریب ۲ و نوبت دوم شامل ضریب ۶ است. بنابراین باید مجموع نمرات شما بالای ۱۰۰ باشد تا درس مورد نظر را قبول شوید.

سوالات پرتکرار (ترس از تجدید شدن در امتحانات نهایی)

نمره سالانه ام در درس علوم ۷ شده است ایا می توانم تک ماده بزنم؟

اگر نمره سالانه شما ۷ شده است طبق قانون تک ماده شما مجاز به استفاده از تک ماده هستید و می توانید از آن استفاده کنید.

درس تجدیدی دارم و نمی خواهم در شهریور ازمون بدم، می تونم وارد مقطع بعدی شوم؟

برای وارد شدن به مقطع تحصلی یا پایه تحصیلی بعدی مشکلی نخواهید داشت. می توانید دروس تجدیدی را در سال جدید آزمون دهید و قبول شوید. پس ترس از تجدید شدن نداشته باشید.

آیا تجدیدی در انتخاب رشته مشکلی ایجاد می کنه؟

دروس تجدیدی برای انتخاب رشته مشکلی ایجاد نمی کنند. می توانید انتخاب رشته کنید و دروس تجدیدی را با تک ماده یا شرکت در آزمون تجدیدی شهریور ماه قبول شوید.

یکی از دروس سال دوازدهم را تجدید شدم ایا می توانم در دانشگاه ثبت نام کنم؟

جهت ثبت نام در دانشگاه باید اخرین مدرک خود را ارائه دهید و در صورت تجدیدی مدرک برای شما صادر نخواهد شد تا قبول شوید.

آزمون های تجدیدی در شهریور هستند و اگر شما در شهریور دروس تجدیدی را قبول شوید مشکلی برای ثبت نام در دانشگاه برای شما پیش نخواهد آمد.

اما اگر شهریور قبول نشوید باید دی ماه در آزمون نهایی تجدیدی مجدد شرکت کنید که ممکن است کار را برای شما مشکل ساز کند. به همین خاطر می گوییم تجدید شدن در امتحانات نهایی برای شما مشکل ساز ترند.

در پنج درس تجدید شدم، می تونم تک ماده بزنم؟

تک ماده فقط برای دو درس امکان پذیر است و سه دروس دیگر را باید امتحان مجدد دهید و نمره قبولی بگیرید. لازم به ذکر است که فقط دروسی را می توانید تک ماده بزنید که نمره بالای ۷ سالانه را گرفته باشید.

پایات مقاله ترس از تجدید شدن در امتحانات نهایی


دانش پژوه فرصتی است برای مشاوران و معلمان کاربلد تا توانایی های خودشان را در معرض دید قرار دهند و دیده شوند.

در اینجا هر محصل و فردی که مشکلات درسی و مرتبط با تحصیل دارد می تواند سوالات خودش را بپرسد. شما به عنوان مشاور و معلم یا فردی که می تواند مشکلات را حل کند می توانید به این سوالات پاسخ دهید و در سایت توسط دیگر محصلان دیده شوید.

تمامی خدمات ما به صورت رایگان است. اما چگونه این اتفاق در سایت ما رخ می دهد؟

همین حالا با خدمات ما آشنا شوید

دیدگاه ها ( ۱۰۰ )

 1. سلام من دانش آموز پایه دوازدهمین وامتحانات نهایی دادم دو درس تجدید شدم. میخواستم بدونم تجدیدی مانع رفتن به افسری میشه برای سال بعد با نه؟

 2. سلام. من ریاضی شدم ۱.۵.فارسی شدم ۷.عربی شدم ۶
  .زبان شدم ۹ برای هر کدوم از درسا باید چه نمیره ای بیارم که در شهریور قبول بشم؟

 3. سلام. من کلاس نهم هستم بعد ۴تا از درس های ریاضی. عربی.زبان.وفارسی رو خراب کردم میخواستم بدونم که شهریور امتحانش چه جوری هست بعد سخته یا آسون بعد من باید معدل چند باشم که رشته ای کامپیوتر رو بر دارم؟! و این که شهریور. کلاس نهم چه جوری باید امتحانش بدم هدایت تحصیلی چی میشه؟

 4. سلام،
  من دوازدهم انسانی هستم،
  ی سوالی داشتم که ممنون میشم جواب بدهید،
  اگر تمام نمرات یک درس ۲۰ باشد یعنی هم نوبت اول و مستمر نوبت دوم و جمع نمره سالانه ۱۰ باشد ولی نمره امتحان نهایی بین ۳ الی ۴ باشد قبول میشویم یا باید شهریور امتحان داد.

 5. سلام ببخشید اگه نخوایم شهریور امتحان افتاده رو پاس کنیم،میتونیم دی ماه سال بعدش پاس کنیم؟

 6. سلام من ی درس رو نوبت دوم تجدید شدم ریاضی میتونم تبصره بزنم !! لطفا جواب بدید

 7. سلام اگر پایه دوازدهم قبول شده باشی ولی در پایه یازدهم چند درس افتاده باشی وپاس نکرده باشی دیپلم میدهند؟

 8. اگر یه درسی بیفتیم و شهریور امتحان بدیم و نمره مثلا ۲۰ بگیریم توی کارنامه ۲۰ میگذارن ؟

 9. سلام جناب دوازدهم انسانی هستم ع ببخشد من همه دروس رو امتحانات نهایی رو خراب کردم یعنی میفتم …
  بعد اکه معدل من پایین باشه با این دروس تجدیدی
  شهریور دروس تجدیدی رو پاس کنم قبول شم معدل هم تغییر می‌کنه ؟

 10. دوازدهم انسانی هستم. اگر در امتحانات نهایی دوازدهم خرداد همه‌ی امتحانات رو مردود بشم، میتونم در شهریور همه‌ی درس هارو دوباره شرکت کنم یا باید مجدد پایه رو بخونم؟؟؟

 11. سلام خسته نباشید
  ببخشید من پایه دهم هستم ولی فکر میکنم درسای عربی و فیزیکم رو تجدید بشم و شهریور باید بیام امتحان بدم
  در این صورت منی که تجربی میخونم و میخوام وارد دانشگاه هنر رشته طراحی لباس بشم و باید تطبیق کنن دروسم را ، نمره خرداد را نگاه می کنن یا کامل حذف میشه و نمره شهریور میاد به جایش؟؟

 12. سلام ببخشید اگه کسی تو امتحان نهایی دوازدهم معدل کمتر از ده بیاره باید مجدد پایه رو بخونه یا تو شهریور میتونه امتحان بده قبول شه؟

 13. سلام من دیپلم تجربی دارم و میخوام کنکور ریاضی بدم اگه برا ایجاد سوابق درسی نمره کمتر از ۱۰ بگیرم مردود حساب میشه و شهریور باید دوباره امتحان بدم .اگه کنکورم قبول شم میتونم برم دانشگاه؟

 14. سلام خسته نباشید
  من کلاس هشتم هستم، اگه ریاضی نوبت دوم تجدید بشم، باید شهریور برم ؟ اگر هست ، راهی وجود داره که نرم؟ ممنون میشم پاسخ بدید؟

 15. سلام یه مدرسه دولتی هست مبگن ادمای تنبل راه نمیدن هنرستان فنی حرفه ای هست حالا میخوام بدونم اگر درس علوم رو رد شدم برم واسه شهریور امتحان بدم قبول بشم اون مدرسه چون مال تنبلا نبوده منو راه میدن اخه یبار مثلا علوم رد شدم شهریور امتحان دادم قبول شدم میخاوم بدونم رد شم دیگه نمیتونم برم اون هنرستان فنی حرفه ایه چون تو شهر ما یدونه هنرستان خوب داره نگرانم که منو تو اونجا راه ندن

 16. وای هرکسی یچیزی میگهه
  از معلمای‌ خودمون پرسیدم میگن نه
  باید حتما ۷ رو گرفته باشید🥲
  بعد شما و مطالب‌ گفتید نه اینجوری نیست🫠

 17. ببخشید یه سوال دیگه
  تا چند تا درس با همین قانون ک نمره زیر ۷ باشه
  ولی سالانه ۱۰ باشه شاملش میشه؟
  بقیه رو میتونیم با نمره ۷ یا بالا و با سالانه ۱۰ قبول شیم؟

 18. سلام خسته نباشید، یه سوال داشتم
  اگه تو نهایی جمع نمرات‌ سالانه بالای ۱۰ بشه
  اما نمره امتحان زیر ۷ باشه
  قبولی هست یانه؟!

 19. وقت بخیر..اگه در یکی از امتحانات نهایی تجدید شم ولی دانشگاه دولتی قبول شم چیکار کنم؟میتونم برم دانشگاه؟

 20. سلام وقت بخیر من پایه ششم هستم اگر یک درس رو قابل قبول بشم میتونم برم پایه هفتم

 21. سلام من کلاس ششم هستم و یکی از امتحان هارو نیاز به تلاش گرفتم باید تا شهریور درس بخوانم و بعد امتحان بدهم

 22. سلام. فیزیک رو احتمال زیاد قبول نمیشم.اگه شهریور قبول شم مشکلی واسه دانشگاه رفتن پیش نمیاد؟ آخرین روزهای ثبت نام دانشگاه کی‌هستش؟

 23. من کلاس ششم هستم من اگه یکی از امتحانم رو قابل قبول داده باشم باید برم شهریور امتحان بدم؟؟

 24. سلام من نمره یک ی از درس هایم در امتحان نوبت دوم کم شد است البته فکر کنم هشت شوم😭
  ولی نمره مستمرم شد ۱۹
  اگر باهم جمع کنند میشود ۱۴
  لازم است من دوباره امتحان بدهم؟

 25. من الان هفتمم اگه من ۲تا تجدید بشم چی میشه باید تو شهریور برم امتحان بدم

ارسال یک پاسخ