اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

لیست حذفیات کنکور تجربی، ریاضی و انسانی

لیست حذفیات کنکور هر ساله قبل از کنکور توسط سازمان سنجش منتشر می شود تا دانش آموزان بدانند که چه قسمت هایی را نباید بخوانند. حذفیات کنکور ۱۴۰۲ نیز منتشر شده است که به صورت یک فایل در اختیار شما در ادامه مقاله قرار گرفته است. سوالی که ذهن کنکوری ها را درگیر کرده است این است که آیا باید حذفیات کنکور رو بخونیم یا نه.

بعد از خواندن مقاله به صورت کامل، درصورتی که سوالات بی جوابی در ذهن شما باقی ماند می توانید در قسمت نظرات روی ما حساب باز کنید

فهرست حذفیات کنکور

فهرست حذفیات کنکور هرساله برای کنکوری ها اعلام می شود. سایت سازمان سنجش در قالب یک فایل به انتشار حذفیات برای دروس و رشته های مختلف می پردازد.

قبل از اینکه راجب حذفیات کنکور توضیح بیشتری دهیم، می توانید از لینک زیر لیست حذفیات کنکور ۱۴۰۲ را دانلود و مشاهده کنید.

دانلود حذفیات کنکور ۱۴۰۲

موارد طرح سوال

برخی موارد در کتاب هستند مانند بخش ها پاورقی که اصولا جز حذفیات کنکور هستند و طراح نباید از آن سوال طرح کند.

برخی موارد در کتب درسی وجود دارند که به دلایل مختلف توسط سازمان سنجش برای طرح سوال ازشان رد می شوند و طراحان اجازه طراحی سوال از آن بخش ها را ندارند.

این موارد تعدادشان زیاد نیست و ممکن است یک کتاب اصلا حذفیات نداشته باشد و باید به صورت کامل خوانده شود.

حذفیات کنکور شامل چه چیزهایی هستند؟

برای مثال در درس فیزیک ۲ برای کنکور ۱۴۰۲ حذفیات شامل موارد زیر است:

پانویس ها، تاریخ علم ها، خوب است بدانید، پیوست ها، جدول ها و سایر موارد که می توانید در فایل قرار داده شده در اول مقاله مشاهده کنید.

از این موارد سوال طرح نمی شود اما تجربه به ما ثابت کرده است که برای اطمینان یک بررسی اجمالی روی این بخش ها نیز داشته باشید زیرا گاهی اوقات ممکن است اطلاعات موجود در این موارد به حل یک مساله کمک کند.

اما مطمعن باشید که به صورت مستقیم از موارد حذفیاتی سوال طرح نمی شود.

حذفیات کنکور نظام قدیم

کنکوری تحت عنوان کنکور نظام قدیم وجود ندارد و کنکور تحت عنوان کنکور جدید و یکپارچه برگزار می شود.

حذفیات نیز مربوط به یک نوع کنکور است. بنابراین اگر دیپلم نظام قدیم هستید باید منابع مطالعاتی خود را آپدیت کنید و منابع نظام جدید را مطالعه کنید.

در جدول حذفیاتی که قرار داده شده است تاریخ چاپ کتاب ها را زده است و می توانید از این طریق بدانید که منابع مطالعاتی شما آپدیت است یا خیر.

بیشتر بخوانید: تطبیق دیپلم نظام قدیم به جدید

حذفیات کنکور را بخونیم یا نه؟

خواندن حذفیات کنکور سلیقه ای است و بستگی به شرایط فرد مورد نظر دارد. اگر زمان شما به گونه ای است که می توانید حذفیات را نیز مطالعه کنید، پیشنهاد ما این است که حتما اینکار را انجام دهید.

اگر زمان شما به گونه ای است که وقت ندارید مطالب حذفیات را بخوانید به شما پیشنهاد می کنیم به سادگی از این قسمت بگذرید و تمرکز خود را روی مطالب اصلی بگذارید.

ممکن است هدف شما رتبه برتر شدن در کنکور باشد. فردی که با نیت رتبه برتر شدن برای کنکور درس می خواند، باید حتی حذفیات را نیز مطالعه کند و بر آن ها مسلط باشد. اما اگر هدف شما قبولی در یک دانشگاه است، نیازی نیست قسمت حذفیات را مطالعه کنید و بهتر است زمان خود را روی سایر موارد مهم دیگر بگذارید.

فهرست حذفیات کنکور سراسری

لیست حذفیات کنکور رو بخونیم یا نه

سوالات پرتکرار

حذفیات کنکور توسط چه ارگان و یا شخصی ارائه می شود؟

فهرست حذفیات کنکور فقط و فقط توسط سازمان سنجش و در سایت سنجش ارائه می شود که می توانید مراجعه کنید و فایل آن را دانلود کنید. جهت راحتی شما، فایل را در اول مقاله برای شما قرار داده ایم.

دیپلم نظام قدیم دارم، ایا جدول نظام قدیم ها متفاوت است؟

پاسخ به این سوال خیر است زیرا کنکوری تحت عنوان نظام قدیم برگزار نمی شود و منابع مطالعاتی شما با هر دیپلمی که باشید طبق نظام جدید است. پس این جدول برای همه نظام ها مشترک است.

جمع بندی

مواردی هستند که هر ساله بنا به صلاح دید سازمان سنجش، قبل از کنکور اعلام می شوند تا طراحان از آن بخش ها سوال مطرح نکنند و کنکوری ها الکی وقت خود را هدر ندهند و آن قسمت ها را مطالعه نکنند.

بنابراین نیاز است که هر کنکوری این جدول را مشاهده کند تا زمان خود را از دست ندهد. همچنین وقت خود را روی موارد مهم دیگر بگذارد نه موارد حذف شده.

پیشنهاد ما این است که یک مطالعه سطحی روی موارد حذف شده بیندازید. ممکن است کلید حل برخی مسائل و سوالات از همین بخش ها باشد زیرا سنجش اعلام می کند که از این موارد سوال طرح نمی شود. اما طراحان می توانند از موارد گفته شده الهام بگیرند و سوالاتی را نیز طرح کنند.

پایان مقاله حذفیات کنکور رو بخونیم یا نه


کسانی که مشکلات تحصیلی و سوالات درسی دارند می توانند روی خدمات و سایت ما حساب ویژه ای باز کنند.

خدماتی که ما ایجاد کرده ایم به سادگی مشکلات شما را با چند کلیک حل می کند.

مشاوران و معلمانی که می خواهند دیده شوند و خودشان را در میان کنکوری ها و دانش آموزان نشان دهند، وبسایت دانش پژوه گزینه مناسبی است تا خودتان و هنرتان را در آن در معرض دید بگذارید.

کمالگرایی ما باعث شده است تا خدمات متنوعی را برای شما ارائه دهیم

همین حالا می خوام با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ