اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

اگر رشته انسانی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه کنیم؟

قبولی در هر رشته ای برای ادامه تحصیل در متوسطه دوم، شرایط خاص خود را دارد. دو شرط معدل و شرط نمرات دروس اصلی بسیار در نتیجه هدایت تحصیلی تاثیر گذار هستند. برای اینکه در رشته انسانی قبول شوید باید در هدایت تحصیلی مجاز شوید. اگر رشته انسانی را نیاوریم چه کنیم؟ آیا رفتن به رشته انسانی بدون هدایت تحصیلی ممکن است؟ اگر شما هم فردی هستید که با این سوالات روبرو هستید، دو راه برای شما وجود خواهد داشت.

هدایت تحصیلی رشته انسانی

ورود به هر رشته ای در مقطع متوسطه دوم نیاز به آوردن آن رشته در برگه هدایت تحصیلی است. برگه هدایت تحصیلی دانش آموزان را از جهات مختلف بررسی می کند و تشخیص می دهد چه دانش آموزی برای تحصیل در چه رشته ای مناسب است.

بنابراین اگر قصد تحصیل در رشته انسانی را دارید باید در برگه هدایت تحصیلی مجاز به ورود به این رشته شده باشید. ممکن است شما جز افرادی باشید که مجاز نشده باشید و نتوانید در رشته انسانی در متوسطه دوم تحصیل کنید.

بنابراین سوالی که ذهن دانش آموزان را مشغول می کند این است که اگر در برگه هدایت تحصیلی رشته انسانی را نیاوریم باید چه کاری انجام دهیم؟

بیشتر بخوانید: هدایت تحصیلی چیست؟

نمره لازم برای رشته انسانی

برای اینکه بتوانید در رشته انسانی تحصیل کنید باید در هدایت تحصیلی این رشته را قبول شده باشید. هدایت تحصیلی موارد زیادی را در نظر می گیرد که دو مورد از همه بشیترین امتیاز را دارند.

اولین شرط، شرط معدل است. برای اینکه بتوانید رشته انسانی را در هدایت تحصیلی خود مشاهده کنید باید حتما معدل شما بالای ۱۴ باشد. اگر معدل شما زیر معدل گفته شده بود، نخواهید توانست وارد رشته انسانی در متوسطه دوم شوید. بسیار واضح است که هرچه معدل شما بالاتر باشد قبولی شما ساده تر و در اولویت های بالاتر قرار خواهد گرفت. پس تلاش خود را کنید تا معدل شما در بالاترین حد ممکن باشد.

دومین شرط، شرط حدنصاب دروس اصلی است. برای ورود به رشته انسانی سه درس ادبیات فارسی، عربی و مطالعات مهم هستند و باید حدنصاب لازم در این دروس را کسب کنید. ضریب درس ادبیات ۴، درس عربی ۲ و درس مطالعات ۳ است. باید مجموع نمرات شما در سه پایه هفتم، هشتم و نهم باید از ۴۲ بالاتر باشد(بدون ضریب)

برای مثال اگر جمع نمره کل شما در درس ادبیات در پایه هفتم، هشتم و نهم بدون احتساب ضرب این نمرات بیشتر از ۴۲ باشد، به این معنی است که در درس ادبیات، امتیاز لازم برای رشته انسانی را کسب کرده اید.

اگر رشته انسانی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه کنیم؟

برخی از دانش آموزان در هدایت تحصیلی رشته مورد علاقه خود را قبول نمی شوند. اگر شما جز افرادی هستید که این مشکل برایتان ایجاد شده است که باعث ایجاد این سوال که که اگر رشته انسانی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه کنیم؟

دو راه برای حل این مشکل وجود دارد که البته باید بدانید این دو راه ممکن است مشکل شما را حل نکند اما حتما باید این دو راه را تست کنید.

  • شرکت در امتحانات تعیین رشته مجدد

یکی از راه های موثر برای دانش آموزانی که نمره پایین دارند، شرکت در امتحانات تعیین رشته مجدد است. با شرکت در این امتحانات می توانید نمرات خود را بهبود دهید. این امتحانات در شهریور ماه برگزار می شوند که یک فرصت عالی برای شما دانش آموزان برای تعیین مجدد رشته تحصیلی است.

  • شرکت در سایر مدارس

همه مدارس برای انتخاب رشته تحصیلی، برگه هدایت تحصیلی را مورد نظر قرار می دهند. برخی مدارس از نتیجه هدایت تحصیلی چشم پوشی می کنند و در صورت امکان شما را در رشته تحصیلی مورد علاقه شما ثبت نام می کنند. البته باید آگاه باشید که هزینه تحصیل در این مدارس بسیار بالا است.

بیشتر بخوانید: اگر رشته ریاضی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه می شود؟

آیا واقعا رفتن به رشته انسانی بدون هدایت تحصیلی ممکن است؟

اگر در نتیجه هدایت تحصیلی رشته انسانی را قبول نشده باشید، با استفاده از دو راه بالا می توانید این مشکل را حل کنید. اگر نتوانید با استفاده از موارد بالا مشکل را حل کنید راهی جز تحصیل در رشته پیشنهادی در برگه هدایت تحصیلی نخواهید داشت.

هدایت تحصیلی بسیار دقیق موارد را بررسی می کند و بهترین رشته را به دانش آموز پیشنهاد می دهد. پیشنهاد ما این است که به هدایت تحصیلی اعتماد کنید و در رشته پیشنهادی ادامه تحصیل دهید.

اگر رشته انسانی را در هدایت تحصیلی نیاوریم چه کنیم؟

رفتن به رشته انسانی بدون هدایت تحصیلی

جمع بندی

برای اینکه وارد رشته تحصیلی تخصصی در مقطع متوسطه دوم شوید باید شرایط لازم برای ورود به رشته مورد نظر را داشته باشید. هدایت تحصیلی عملکرد شما در سال های هفتم، هشتم و نهم را بررسی می کند و بنا به عملکرد شما، رشته های مناسب شما را ارائه می دهد. دانش آموزان نمی توانند در رشته هایی غیر از رشته های موجود در هدایت تحصیلی ادامه تحصیل دهند.

ممکن است رشته انسانی را در هدایت تحصیلی قبول نشده باشید، در این صورت نمی توانید وارد رشته انسانی شوید. در متن مقاله دو راه برای ورود به رشته انسانی در صورت قبول نشدن در هدایت تحصیلی ارائه شد. در صورتی که این دو راه شما را به نتیجه نرساند، چاره ای جز تحصیل در رشته پیشنهادی هدایت تحصیلی نخواهید داشت.

دانش آموزان باید نتیجه هدایت تحصیلی را جدی بگیرند و از همان سال هفتم به صورت جدی درس بخوانند و عملکرد خوبی را از خود نشان دهند تا در سال آخر با این مشکل مواجه نشوند و بتوانند در رشته تحصیلی مورد علاقه خود تحصیل کنند. بنابراین با یک برنامه ریزی ساده می توانید نمرات و معدل مورد نیاز را بگیرید و امتیاز لازم برای همه رشته ها را کسب کنید. در غیر اینصورت باید در رشته ای تحصیل کنید که شاید به آن علاقه نداشته باشید.


در وبسایت دانش پژوه فرصتی ایجاد شده است تا مشاوران و معلمان به سادگی دیده شوند و کنکوری ها با آن ها تعامل داشته باشند.

کنکوری ها و دانش آموزان می توانند از این وبسایت استفاده کنند و با مشاوران و معلمان مشتاق آشنا شوند و مشکلات درسی و تحصیلی خود را در سایت مطرح کنند تا این افراد به آن ها پاسخ دهند

همین حالا می خواهم از سایت استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+