اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معرفی رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر + بازارکار و مهاجرت

رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر یک رشته وابسته بهاتحادیه طلا و جواهرات تهران است. این رشته در زیر شاخه رشته هنر قرار دارد و در دو مقطع کاردانی و کارشناسی قابل تحصیل است. این رشته بدون کنکور و در دانشگاه علمی وکاربردی ارائه می شود. در ادامه به بررسی کامل این رشته و بازارکار رشته طلا و جواهر و فرصت های شغلی آن در ایران و جهان می پردازیم

صنعت طلا و جواهرات در ایران

صنعت ساخت طلا و جواهر یک صنعت بسیار قدیمی در ایران است که از قدمت بالایی برخوردار است. ایران همیشه به عنوان یک  مرکز مهم ساخت و تولید جواهرات در جهان شناخته شده می شود.

فرایند ساخت طلا و جواهر شامل چندین و چند مرحله است. فرایند ساخت طلا با استفاده از تکنیک ها و ابزار های مختلف انجام می شود. اولین مرحله در ساخت جواهرات، انتخاب مواد اولیه و سنگ ها است. مواد اولیه و سنگ ها بر اساس ارزش و کیفیت انتخاب می شوند.

در مرحله دوم، سنگ ها و مواد اولیه با نهایت دقت و تمرکز توسط صنعتگران خیلی ماهر و با استفاده از ابزار های دقیق مانند حکاکی و برشکاری، برش داده می شوند و روی ان ها اصلاح صورت می گیرد.

بعد از آن، سنگ ها و مواد اولیه به شکل دقیق تر با استفاده از ابزار های مختلف مانند ماشین های cnc یا با کمک روش های قدیمی و سنتی مانند برش و تراش، به شکل نهایی خود می رسند.

سپس، جواهرات با استفاده از ایزار های مختلف پولیش می شوند و به شکل نهایی خود می رسند. به عبارتی تلاش می کنند تا یک سطح صیقلی ایجاد کنند تا طلا به زیبایی بدرخشد و جلوه خود را نشان دهد.

کار کردن روی جواهرات ادامه پیدا می کند وه با استفاده از جوشکاری، ریخته گری و قلاب کاری، به یکدیگر پیوند داده می شوند. این قسمت نیازمند تجربه و هنر بسیار زیادی است تا نتیجه نهایی به شکل بسیار زیبا خود را نشان دهد.

حالا زمان این است که طلا وارد بازار شود تا مشتریان از آن استفاده کنند.جواهرات به صورت سفارشی و یا به صورت عمومی برای گالری ها و سایر موارد ساخته می شوند.

به صورت کلی، صنعت ساخت طلا و جواهر در ایران یک صنعت بزرگ و بسیار فعال است.

رشته طراحی و ساخت طلا در دانشگاه ایران

رشته ای تحت عنوان ساخت طلا و جواهر در ایران وجود دارد که برای دانشجویان در مقاطع کاردانی و کارشناسی قابل تحصیل است. ددر این رشته شما با مباحثی همچون طراحی، ساخت، تزئین و بازاریابی طلا و جواهرات آشنا می شوید.

به صورت کلی، دانشجویان در این رشته با مباحثی همانند مدلسازی کامپیوتری، طراحی سه بعدی، پردازش سطح، مهندسی جواهرات، فرایند های گوناگون ساخت جواهرات، تاریخچه طلا و جواهرات، تجهیزات ساخت و سایر موارد مرتبط آشنایی پیدا می کنند.

دروس عملی پایه این رشته هستند و دانشجویان با تمرین ساخت جواهرات به صورت عملی درگیر می‌ شوند. علاوه بر این، در این رشته‌، دانشجو ها با استفاده از نرم‌ افزار های مختلف کامپیوتری به طراحی جواهرات و شبیه سازی مراحل ساخت می پردازند.

وقتی در این رشته فارغ التحصیل شوید، به عنوان طراح، سازنده و بازاریاب و مهندس طراح در صنعت طلا و جواهرات می توانید فعالیت خود را آغاز کنید.

این رشته مناسب چه کسانی است؟

رشته ساخت طلا و جواهرات برای افرادی مناسب است که علاقمند به هنر و طراحی هستند و به صنعت جواهرات علاقه زیادی دارند. باید بدانید که برای ورود به این رشته نیازمند به دارا بودن دانش و مهارت‌ های فنی مانند دقت و دانش فیزیکی هستید.

دیگر موارد مورد نیاز برای ورود به این رشته جذاب، به ایده‌ پردازی، صبر و تلاش، خلاقیت، روحیه کار تیمی، دقت در اجرای کارها و تحمل داشتن فشار کاری است.

در کل داشتن شغل در صنعت جواهرات باعث ایجاد شغل‌ با درآمد زیاد و ایجاد فرصت های شغلی زیادی در سطح جهانی برای افراد می شود. پس افرادی که به دنبال شغلی خلاقانه و و با درامد زیاد هستند می‌ توانند به این رشته وارد شوند.

بازارکار رشته طلا و جواهرات

صنعت جواهرات، یک  صنعت با ارزش با درآمد بالا است و می تواند افراد را در سطح جهانی نیز مشغول به فعالیت کند. بازار خرید و فروش جواهرات و طلا در اکثر کشور ها فعال است و همیشه رونق خاص خود را دارد.

بازار طلا و جواخرات در ایران بازار بسیار داغی است و افراد علاوه بر زیبایی و تجملات، از طلا به عنوان سرمایه گذاری  نیز استفاده می کنند. با این تفاسیر به ایننتیجه می رسیم که فارغ التحصیلان این رشته می‌ توانند به عنوان طراح، موسس گالری جواهرات، کارشناسان و مدیران فروش در شرکت‌ های صنعتی و تجاری مربوط به این صنعت فعالیت کنند و به درامد برسند.

صادرات در این صنعت بسیار عالی است. فارغ التحصیلان این رشته اگر اندکی تیزهوش باشند می توانند به عنوان متخصصین توسعه صادرات و بازاریابی جواهرات و طلا در بازار جهانی فعالیت کنند. پس به این نتیجه می رسیم که بازار عالی در انتظار شما است اگر که بتوانید روی یک حوزه تمرکز کنید و کار خود را با کیفیت بالا انجام دهید.

رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر بدون کنکور

بازارکار رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر

فرصت مهاجرت با رشته ساخت طلا و جواهرات چقدر است؟

برای اینکه بهص ورت دقیق به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم هر کشور قوانین و بازار اص خود را در این رشته دارد. با این وجود باید بگوییم برای اینکه بتوانید مهاجرت کنید باید مهارت کافی داشته باشید. هرچه مهارت شما بیشتر باشد، کیفیت مهاجرت نیز بیشتر است.

برخی از کشور ها قوانین مهاجرتی سختی دارند و برای دریافت ویزای کار به دانش و تجربه بسیار اهمیت می دهند. در برخی کشور ها نیز بازار طلا قابت بسیار زیادی دارد و باید بسیار قوی باشید تا بتوانید در آن کشور ها فعالیت کنید.

صنعت طلا و جواهرات در کشور های زیادی رونق دارد اما برخی از کشورها به دلیل موقعیت جغرافیایی، منابع طبیعی، توسعه صنعتی و فرهنگ سازمانی، برای کار آفرینان و کارگران در این صنعت فرصت‌ های بهتری را ایجاد کرده اند.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته های دانشگاهی

در کشوهایی مانند ایالات متحده، استرالیا، کانادا، هند، برزیل، تایلند، سوئیس، ترکیه و ایتالیا صنعت طلا و جواهرات بسیار رونق دارد و فرصت زیادی در انتظار افراد ماهر در این رمینه است.

برخی از کشور ها تولیدات بالایی دارند و در زمینه صادرات بسیار قوی هستند. برای مثال چین، هند و تایلند بزرگترین تولید کنندگان جواهرات در جهان هستند. این به این معنی است که فرصت های شغلی در این سه کشور بسیار بالا است.

به صورت کلی باید تحقیقات خود را تکمیل کنید. در نهایت به کشور مورد نظر درخواست ویزای کار دهید و کار خود را کم کم در آن کشور در صورت پذیرفته شدن شروع کنید.

پایان مقاله بازارکار رشته طراحی و ساخت طلا و جواهر


وبسایت دانش پژوه هم یار و همراه دانشجویان، محصلان و کنکوری ها در سال های تحصیل است. با این نیت امده ایم تا هر محصلی بتواند به سادگی در هر کجای جهان که باشد مشکلات تحصیلی و درسی خود را حل کند.

ما فضایی را ایجاد کرده ایم تا مشاوران و معلمان بتوانند خودشان و علمشان را نشان دهند تا بتوانند در میان انبوهی از محصلان دیده شوند و به جایگاه اصلی خود برسند.

کلی امکانات برای شما فراهم شده است که می توانید با آگاهیی از آن ها، از آن استفاده کنید تا کار برایتان ساده شود

می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+