اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رسید انتخاب رشته کنکور کارشناسی، ارشد و دکتری دانشگاه آزاد و دولتی

رسید انتخاب رشته یک عدد ۱۵ رقمی است که به منزله موفق بودن مرحله انتخاب رشته است. دریافت رسید خیلی مهم نیست اما در این آموزش به صورت متنی و ویدئویی آموزش داده ایم که چگونه رسید انتخاب رشته دانشگاه آزاد و مقطع ارشد را بدست آورید.

لازم به ذکر است که این آموزش بسیار ساده و واضح بیان شده است و بعد از دیدن آن به راحتی می توانید مشکل خود را حل کنید

کارنامه اولیه

اولین چیزی که بعد از آزمون کنکور منتشر می شود، کارنامه اولیه است. در این کارنامه درصد های کسب شده، تراز، رتبه در سهمیه های مختلف و دیگر موارد مرتبط در آن وجود دارد. با استفاده از این اطلاعات باید دست به انتخاب رشته بزنید.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته

بعد از کارنامه اولیه، فورا دفترچه انتخاب رشته منتشر می شود. در این دفترچه، ظرفیت رشته های مختلف در دانشگاه های مختلف نوشته شده است. وظیفه شما این است که با دقت این دفترچه را مطالعه کنید و آمار و ارقام را جدا کنید و رشته های مورد علاقه خودتان جدا کنید و کد های آن ها یادداشت کنید که در زمان انتخاب رشته از آن کد ها استفاده کنید.

فرم انتخاب رشته

بعد از انتشار کارنامه اولیه و دفترچه انتخاب رشته یک فرصت محدود برای انتخاب رشته از طرف سازمان سنجش به کنکوری ها داده می شود.

برای انتخاب رشته باید به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید و به صورت اینترنتی انتخاب رشته کنید. در فرم انتخاب رشته  تا ۱۵۰ رشته را می توانید وارد کنید تا توسط سازمان سنجش بررسی شوند.

حداقل تعدادی که می توانید وارد کنید یک رشته است و حداکثر ۱۵۰ رشته و نیازی نیست که حتما ۱۵۰ تا کد رشته وارد کنید.

در این فرم باید تک به تک کد رشته ها را وارد کنید. با وارد کردن هر کد، نام رشته و دانشگاه مورد نظر بالا می اید و با چک کردن ان کد رشته بعدی را وارد کنید.

رسید انتخاب رشته چیست

دریافت رسید بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته

بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته و ثبت آن یک برگه حاوی اطلاعات شخصی شما و اطلاعات رشته های انتخاب رشه با یک کد ۱۵ رقمی به شما داده می شود که به آن رسید انتخاب رشته می گویند.

در سال های قبل برای دیدن نتایج نهایی کنکور نیاز به این کد ۱۵ زقمی داشتید اما اکنون داشتن شماره پرونده و شماره داوطلبی برای دیدن نتایج کنکور کافی است.

اما چرا دریافت این کد ۱۵ رقمی و رسید انتخاب رشته مهم است؟

رسید انتخاب رشته و دریافت کد به منزله ثبت موفق انتخاب رشته است. اگر به هر دلیلی به این مرحله نرسیدید یعنی انتخاب رشته شما ثبت نشده و باید از اول مراحل را طی کنید تا در نهایت رسید نهایی را دریافت کنید.

بسیار افرادی هستند که به این مرحله نمی رسند و خیال می کنند انتخاب رشته اشان به صورت کامل تکمیل شده است.

چگونه رسید گم شده را باز پیدا کنیم؟

ممکن است شما انتخاب رشته کرده باشید و به این مرحله هم رسیده باشید اما ممکن است از برگه آن پریسنت نگرفته باشید یا آن را ر سیستم خود ذخیره نکرده باشید یا برگه پرینت گرفته خود را گم کرده باشید و دوباره نیاز داشته باشید به این رسید.

دو راه پیش روی شما است

  • راه اول

اگر هنوز مهلت ویرایش انتخاب رشته یا زمان انتخاب رشته تمام نشده است می توانید مراحل انتخاب رشته را از اول طی کنید و انتخاب رشته خودتان را ویرایش کنید و در نهایت که تایید را بزنید دوباره رسید برای شما صادر می شود که می توانید از آن استفاده کنید اگر به آن نیاز پیدا کردید.

  • راه دوم

اگر مهلت انتخاب رشته تمام شده است و هیچ راهی نیست که از مرحله اول استفاده کنید باید سراغ این روش بروید.

وارد سایت سنجش شوید و در قسمت ارسال درخواست(در منو سمت چپ سایت سنجش) یک درخواست تحت عنوان رسید انتخاب رشته ارسال کنید.

درخواست شما بررسی می شود و به شما اطلاع رسانی می شود. ممکن است تعداد درخواست ها در آن زمان بالا باشد و اندکی زمان ببرد تا پاسخ شما داده شود. در بهترین حالت ۲۴ ساعت و در بدترین حالت یک هفته به شما پاسخ می دهند.

سوالات پرتکرار

اگر کد ۱۵ رقمی را نداشته باشیم نمی توانیم نتیجه انتخاب رشته را ببینیم؟

در کنکور های پیشین این کد بسیار ضروری بود. اما در کنکور های پیش رو و کنکور فعلی (۱۴۰۱) نیاز به این کد برای دیدن نتیجه نهایی کنکور خود ندارید. در حال حاضر دیدن نتایج به شماره پرونده و یا کد دواطلبی و کد ملی دواطلب نیاز دارد.

آیا از طریق تلفن سازمان سنجش می شود رسید را مجدد تهیه کرد؟

تلفن سازمان سنجش اصولا جهت انتقاد و پیشنهاد و راهنمایی داوطلبان است. اگر تماس بگیرید شما را راهنمایی می کنند که از طریق بخش ارسال درخواست اقدام کنید و منتظر بمانید تا پاسخ درخواست شما داده شود.

اگر رسید و کد ۱۵ رقمی در پایان انتخاب رشته به ما داده نشود چه می شود؟

مهم ترین چیزی که رسید به شما ثابت می کند این است که انتخاب رشته شما با موفقیت ثبت شده است. نداشتن و نرسیدن به این مرحله به معنی عدم ثبت موفق انتخاب رشته است و شما باید مشکل کار را پیدا کنید و از اول انتخاب رشته کنید.

اگر به این مرحله نمی رسید از مرورگر دیگری استفاده کنید. ترجیحا با کامپیوتر و یا لپ تاپ انتخاب رشته خود را انجام دهید نه با استفاده از موبایل هوشمند.

رسید انتخاب رشته دانشگاه آزاد همانند دولتی است؟

انتخاب رشته با کنکور دانشگاه آزاد و دولتی یکی است و رسید صادر شده نیز مشترک است. بنابراین رسید انتخاب رشته دانشگاه آزاد تفاوتی با سایر ندارد.

رسید انتخاب رشته ارشد به چه گونه است؟

در مقطع ارشد، رسید بعد از انتخاب رشته موفق، به شما داده می شود. رسید انتخاب رشته ارشد نیز مانند سراسری است و خیلی مهم نیست اما دریافت آن به منزله ثبت موفق انتخاب رشته است.


 

در وبسایت دانش پژوه فضا به گونه ای فراهم شده است تا همه بتوانند به سادگی مشکلات درسی و تحصیلی خود را مطرح کنند تا حل شوند.

مشاوران و معلمان مشتاق می توانند از این فرصت استفاده کنند و با پاسخ دهی به این سوالات در سایت، در میان دانشجو ها و دانش آموزان دیده شوند.

خدمات ما به یک پرسش و پاسخ ساده ختم نمی شوند و امکانات بسیار یادی را برای شما فراهم کرده ایم که به صورت رایگان قابل دسترس است.

آشنایی با خدمات ما

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+