اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

توضیح جامع راجب انجام دادن پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد کار یک نفر به تنهایی نیست و باید با مشورت مدیر گروه و مشاور و … در دانشگاه انجام شود. روند نوشتن پایان نامه را از صفر تا صد گفته ایم و به سوالاتی از قبیل تحویل ندادن به موقع پایان نامه پاسخ داده ایم.

کارشناسی ارشد و دکتری

بر خلاف مقطع کارشناسی که نیاز به ارائه پایان نامه نیست. در مقطع ارشد و دکتری شما موظف به تحویل پایان نامه هستید. اگر تحویل ندهید نمی توانید فارغ التحصیل شوید و کل مدت زمان تحصیل شما در نهایت به همین یک مورد بستگی دارد.

خیلی سوالات زیادی در رابطه با پایان نامه از ما پرسیده می شود که قصد داریم تمامی این سوالات را جواب دهیم و خیال شما را راحت کنیم.

پایان نامه چیست؟

در ترم آخر در دوره کارشناسی ارشد و دکتری شما موظف هستید که پایان نامه خود را تحویل داده باشید. پایان نامه دو نوع است، یکی پایان نامه کیفی و دیگری پایان نامه کمی است.

در پایان نامه کیفی شما باید با استفاده از روش های تحلیلی، پایان نامه خود را پیش ببرید. در پایان نامه کمی شما با ارقام، اعداد ها و فرمول ها طرف هستید و باید با این شیوه پیش روید و پایان نامه خود را بسازید.

اگر ترم آخر شود و پایان نامه شما حاضر نباشد چه می شود؟

بسیار واضح است، به شما فرصت دوباره می دهند و می توانید در ترم بعد پایان نامه خود را ارائه دهید اما چون سنوات مجاز شما تمام شده است باید درخواست سنوات اضافه دهید.

اگر باز نتوانید در سنوات اضافه هم پایان نامه را تحویل دهید چه می شود؟

دوباره می توانید درخواست سنوات اضافه کنید اما این آخرین فرصت است و بعد از آن اگر نتوانید ارائه دهید از دانشگاه اخراج خواهید شد. باید بدانید سنوات اضافه دوم در دانشگاه های سراسری نیز پولی است و باید شهریه ای معادل شهریه شبانه کارشناسی ارشد را بپردازید.

در دانشگاه های شهریه پرداز هم که همه چیز مشخص است و باید شهریه را پرداخت کنید.

شروع نوشتن پایان نامه ارشد

اولین اقدام برای شروع پایان نامه و استارت آن، عنوان پایان نامه شما است. عنوان همه چیز است، دقیق چیزی است که باید صفحه ها راجب آن بنویسید و توضیح دهید.

باید بدانید که نباید پایان نامه شما مشابه پایان نامه های پیشین دانشجو های ارائه شده باشد. حدودا تا ۳۰ درصد تشابه قابل پذیرش است و اگر قبل از شما یک نفر همچین مقاله ای را نوشته باشد، شما تایید نخواهید شد.

باید با استفاده از کمک های استاد مشاور و راهنمای خود یک عنوان انتخاب کنید سپس به نتیجه و انتخاب نهایی برسید. بعد از آن باید آن را به دانشگاه ارائه دهید تا در سایت ایرانداک ثبت شود و بررسی شود که آیا پایان نامه مشابه آن وجود دارد یا خیر.

بعد از آن می توایند شروع به نوشتن پایان نامه خود با روش ها و منابع های ایرانی و خارجی کنید.

پروپوزال چیست؟

اگر با کلمه روند کار آشنا باشید باید بدانید که عنوان مقاله باید به تایید استاد مشاور و راهنمای شما برسد تا مسیر نوشتن پایان نامه شروع شود و ادامه یابد.

بعد از اینکه این روند طی شد و تایید نهایی صورت گرفت حالا وقت نوشتن است. باید طبق روال در ۵ فصل پایان نامه خود را بنویسید که هر فصل باید ویژگی های خاص خود را داشته باشد.

پایان نامه کارشناسی ارشد

فصل بندی پایان نامه ارشد

در فصل اول باید کلیات را بنویسید که این فصل از مهم ترین فصل های پایان نامه ارشد است که اگر به درستی نوشته نشود می تواند باعث کسب نمره پایین شود.

فصل دوم شامل مبانی است. منظور از مبانی مفاهیم و کلماتی است که قرار است در طول این مقاله استفاده شود. کلمات مهم و تخصصی که زیاد تکرار می شوند و بیس مقاله شما هستند باید حتما در فصل دوم توضیح داده شوند.

در فصل سوم باید توصیح دهید که روش های تحقیقاتی شما چه بوده است و دقیقا از چه سیستم و روشی استفاده کرده اید.

فصل چهارم باید اختصاص به نمودارها و حالت های مختلف از داده ها باشد. به صورت کلی باید پژوهش شما در این فصل معرفی شوند و به صورت جزئی و با منطق دقیق بررسی و ارائه شوند.

در آخرین فصل باید نتیجه گیری صورت گیرد. این فصل خیلی مهم است و اگر نتوانید از مقاله خود نتیجه بگیرید و داوران را ملتفت کنید، عملا کارتان بیهوده بوده است و نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

دفاع از پایان نامه

مهم ترین بخش پایان نامه، دفاع است و در دفاع کردن به شما نمره می دهند که این به این معنی است که باید تمام تمرکز خود را برای دفاع از پایان نامه خود بگذارید.

برای اینکه دفاع کنید اول از همه باید وارد سامانه گلستان شوید و از بخش ناحیه کاربری خود در خواست ثبت دفاع را دهید. بعد از تایید شدن و ارسال پایان نامه خود، برای شما وقت تعیین می شود که باید در همان روز به دفاع از پایان نامه خود بپردازید.

اساتید داور شامل دو استاد هستند که یکی از این اساتید از دانشگاه محل تحصیل شماست و دیگری یک استاد از یک دانشگاه دیگر است. شما پایان نامه خود را ارائه می دهید و در آخر توسط دو استاد داور ارزیابی می شوید و مورد پرسش و پاسخ قرار می گیرید. در نهایت دفاعیه شما تمام می شود و نتیجه به شما اعلام خواهد شد.

جمع بندی

پایان نامه یکی از موارد مهم است که حتما باید توسط دانشجویان مقطع ارشد ارائه شود. در صورتی که پایان نامه خود را ارائه ندهید و از آن دفاع نکنید، فارغ التحصیل نخواهید شد.

نوشتن پایان نامه مراحل خاص خود را دارد که باید طی شوند تا یک پایان نامه کامل شود. بعد از کامل کردن پایان نامه نوبت به ارائه و دفاع از پایان نامه خود است.

نوشتن و تکمیل پایان نامه زمان محدودی دارد و شما باید از ترم اول کارشناسی ارشد به فکر پایان نامه خود باشید تا مجبور نباشید با عجله پایان نامه خود را بنویسید. هرچه پایان نامه شما با کیفیت تر باشد، در نتیجه نهایی تاثیر بیشتر و بهتری دارد.

ارسال یک پاسخ