اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معرفی رشته هوافضا

این مقاله به توضیح و معرفی رشته هوافضا و گرایش های آن از جمله گرایش آیرودینامیک، گرایش پیشرانش، دینامیک پرواز و سازه های هوافضایی خواهد پرداخت.

هوافضا،تعریف و هدف

یک رشته جذاب مهندسی که هدف ان طراحی فضاپیما و هواپیما است.هوافضا متشکل از دو شاخه کیهان نوردی و هوانوردی است به صورت کلی،هدف این رشته ساخت اشیا پرنده است.

گرایش های رشته هوافضا

  • گرایش پیشرانش

در این گرایش نحوه تولید نیروی رانش و ساختار کلی موتورهای هوافضایی مورد بررسی قرار می گیرد.این گرایش به بررسی موتور(موتور های هوازی و غیر هوازی)می پردازد.

موتور های هوازی متشکل از موتور های توربینی و پیستونی است که با استفاده از هوا به عنوان اکسیدکننده،سوخت را به همراه خود حمل می کنند.موتور های غیر هوازی اکسید کننده و سوخت را با خود حمل می کنند مانند موتور های فضاپیماها و موشک ها.

  • گرایش آیرودینامیک

گراشی ایرودینامیک به محاسبه نیرو ها،جریان هوا و گشتاور های ناشی از آن بر روی اشیا پرنده می پردازد.یک مهندس هوافضا که در گرایش ایرودینامیک تحصیل می کند باید به طراحی بدنه و بال هایی با بیشترین حد کاربرد و کمترین هزینه ممکن بپردازد.

  • گرایش مهندسی فضایی

این گراشی به بررسی موضوعاتی مانند آیرودینامیک،سازه و مکانیک پرواز،پیشرانش و پرتابه می پردازد.موضوع اصلی مورد بررسی گرایش مهندسی فضایی، طراحی مسیر پرتاب و مدار ماهواره است که هدف ان تحقق ماموریت های مخابراتی،فضایی،اکتشافات در اعماق فضا و … است.

  • گرایش سازه های هوافضایی

گرایش سازه های هوافضایی اشتراک بسیاری با گرایش مکانیک جامدات دارد و هدف این گرایش طراحی سازه های با کمترین وزن و مقاوم در برابر ارتعاشات و عوامل محیطی مانند رطوبت است که در برابر بارهای ایرودینامیکی و بارهای استاتیکی وارد بر جسم استوار باشند.

  • گرایش دینامیک کنترل و پرواز

هدف و کارکرد اصلی گرایش پرواز،بهینه سازی نحوه حرکت با استفاده از دانش هندسی و هواپویشی و بررسی دقیق حرکات اجسام فضایی در هوا یا فضا است.هدف اول مهندسی پرواز و کنترل تعادل نیرویی جسم و هدف دوم ان پایداری ان است.

معرفی رشته هوافضا و گرایش آیرودینامیک و پیشرانش

بازار کار

یک مهندس هوافضا می تواند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی، ماهواره و موشکی به فعالیت بپردازد. همچنین می تواند در کلیه سازمان‌هایی که از شی پرنده استفاده می کنند فعالیت کند.

یک مهندس هوافضا با داشتن تسلط در علوم های  طراحی سازه، ایرودینامیک و طراحی موتور های توربو می تواند در شاخه های مختلف مهندسی مشغول به فعالیت شود

آیا این رشته متناسب شماست؟

اگر علاقه به هندسه و طراحی دارید و می توانید با نرم افزار های شبیه سازی خوب کار کنید،این رشته برای شما مناسب است.

پایان معرفی رشته هوافضا

تعامل و پرسش و پاسخ برای محصلان،کنکوری ها و مشاوران و اساتید بسیار مهم است.وبسایت دانش پژوه این خدمات را برای شما به صورت رایگان فراهم کرده است.

دانش پژوه خدمات متنوعی دارد که در لینک زیر می توانید درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ