اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته رادیولوژی

مقاله معرفی رشته رادیولوژی شما را با گرایش ها، بازارکار و ارشد رادیولوژی آشنا می کند تا با آگاهی کامل از این رشته، دست به انتخاب بزنید.همچنین بورسیه رشته رادیولوژی هم برای افرادی که قصد تحصیل در خارج را دارند نیز توضیح می دهیم.

رشته رادیولوژی

تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس، تشدید مغناطیسی، سونوگرافی و دیگر روش های تصویر برداری را که توسط یک پزشک متخصصص انجام می شود.این تصویربرداری ها جهت ارزیابی کردن بدن بیمار صورت می گیرد تا بیماری را تشخیص دهند.

گرایش ها

کارشناسی

در مقطع کارشناسی گرایشی وجود ندارد و همه دانشجویان این رشته به صورت عمومی تحصیل می کنند.

ارشد

در ارشد رادیولوژی گرایش های زیادی وجود دارد که این گرایش ها عبارتند از:

نانوتکنولوژی پزشکی، اپیدمیولوژی، اقتصاد بهداشت، آمار زیستی، زیست فناوری پزشکی، تصویر برداری پزشکی، آموزش پزشکی، رادیوبیولوژی، مهندسی پزشکی(بیوالکتریک)، ژورنالیسم پزشکی، علوم تشریحی، حفاظت پرتویی، مهندسی پزشکی(زیست مواد)، انفورماتیک پزشکی، مدیریت خدمات بهداشت درمانی و …

وظایف یک تکنسین

راه اندازی دستگاه ها

عکسبرداری از بدن بیمار

تهیه گزارش برای پزشک معالج

حفاظت از بیمار در برابر اشعه ها

نگهداری از تجهیزات تخصصی رادیولوژی

بازارکار رادیولوژی

هر بیمارستان، از دولتی تا خصوصی نیازمند داشتن بخش تصویربرداری پزشکی است که این بخش نیازمند یک رادیولوژیست است.مراکز تصویربرداری خصوصی نیز وجود دارد که نیازمند یک رادیولوژیست است .

بسته به تخصص هر رادیولوژیست، می تواند در مجموعه های مامو گرافی، قلب و عروق، قلب و ریه، نورورادیولوژی، رادیولوژی کودکان و دیگر بخش ها مشغول به فعالیت شود.افراد این رشته می توانند با مدرک کاردانی نیز مشغول به کار شوند اما فقط یک دکتر متخصص رادیولوژی می تواند مجوز های لازم برای برپا کردن یک مرکز تصویر برداری را کسب کند.

کار در خارج

رشته رادیولوژی محدود به یک کشور خاص نیست و می توان در هر کشوری در این رشته با توجه به تخصص خود مشغول به فعالیت شد.کشورهایی با بیشترین سطح درامد شامل کانادا، استرالیا، امریکا، نروژ و آلمان می شوند.

رشته رادیولوژی ارشد رادیولوژی و بورسیه رشته رادیولوژی

تحصیل در خارج

برای بورسیه رشته رادیولوژی باید دارای مدرک تافل و آیلتس باشید.نمره آیلتس شما بسته به نوع دانشگاه و مقطع شما متفاوت خواهد بود.علاوه بر مدرک معتبر زبان، باید شرط معدل را نیز داشته باشید که شرط معدل برای هر مقطع و دانشگاه متفاوت است.

بورسیه شدن به این معنا است که شما نیاز به پرداخت شهریه و هزیه اقامت نخواهید داشت.در صورتی که بخواهید بدون بورسیه تحصیل کنید، نیازمند به داشتن مدرک زبان نخواهید بود ولی موظف به پرداخت کامل شهریه خواهید بود.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

حیطه اصلی فعالیت شما کار در بیمارستان ها و مراکز عکسبرداری و پرتو درمانی است.همین موضوع سبب می شود که شما با بیمار های مختلفی در ارتباط باشید که این نیازمند داشتن صبر و حوصله فراوان است تا بتوانید با هر بیمار ارتباط برقرار کنید و بتوانید به بهترین شکل ممکن از بدن آن عکسبرداری کنید.

اگر شما از صبر و حوصله کافی برخوردار هستید وتوانایی ارتباط برقرار کردن با بیمار های مختلف را دارید و همچنین علاقمند به رشته ریاضی و فیزیک هستید، تبریک، این رشته برای شما مناسب است.


 

دانش پژوه هموار کننده راه شما کنکوری هاست.

این خدمات شما معلمان و مشاوران را به موفقیت شغلی نیز می رساند.

 

جهات آشنایی و استفاده از این خدمات رایگان، به لینک زیر بروید.

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ