اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته بهداشت عمومی: بازار کار، حقوق، گرایش های کارشناسی ارشد | دانش پژوه

رشته بهداشت عمومی یکی از رشته های خوب گروه علوم تجربی است.پذیرش در سال های گذشته نشان از رشد آن را می دهد که بسیار خوب است.همچنین بازار کار و کارشناسی ارشد رشته بهداشت عمومی نیز در حال بهبود و پیشرفت است.

در این مقاله موارد مختلفی را خدمت شما عرض می کنیم تا آگاهی شما بالاتر رود تا بتوانید با چشمان باز انتخاب خودتان را انجام دهید که نتیجه آن، موفقیت شغلی و کاری است.

رشته بهداشت عمومی

تعریف کلی بهداشت، استفاده از روش ها و راهکارهایی که به جلوگیری از بیمار شدن و حفظ سلامتی افراد در جهان کمک می کند.هدف اصلی از ایجاد این رشته، آگاهی به مردم یک جامعه و بالابردن سلامت کلی آن جامعه است.

پیشگیری بهتر از درمان

به افراد در این حوزه تحصیلی، آموزش هایی داده می شود که بتوانند با استفاده از این آموزش به پیشگیری از بیماری ها بپردازند.برای مثال راهکار ها و روش هایی آموزش داده می شود که انجام آن راهکار و پروتکل ها باعث کمتر شدن شیوع بیماری می شود.

مانند راهکار هایی که برای جلوگیری از شیوع انتقال بیماری مانند کوید ۱۹ داده می شود.پس هدف پیشگیری و اموزش های لازم برای بالاتر بردن سطح بهداشت افراد است نه صرفا چگونگی درمان بیماری.

گرایش ها

کارشناسی بهداشت عمومی

کارشناسی به صورت یک دوره ۴ ساله است و بعد از آن می توانید وارد مقطع ارشد شوید.بعد از ورود به مقطع ارشد می توانید گرایش مورد نظر خودتان را انتخاب کنید و به ادامه تحصیل در آن بپردازید.کارشناسی بهداشت عمومی به دو صورت ناپیوسته و پیوسته برگزار می شود.

کارشناسی ارشد بهداشت عمومی

در کارشناسی ارشد بهداشت عمومی با گرایش های زیادی سروکار خواهید داشت که شامل

اپیدمیولوژی، ارزیابی فناوری سلامت، ارشد علوم تغذیه، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، مدیریت توانبخشی، آمار زیستی، انفورماتیک پزشکی و سایر رشته های مرتبط و وابسته با بهداشت عمومی که می توانید انتخاب کنید و ارشد آن را بگیرید.

چگونه در این رشته موفق شوم؟

با داشتن و افزودن یکسری مهارت ها در خود، می توانید یک فرد قوی در این حوزه کاری شوید.ویژگی ها و مهارت هایی مانند:

قدرت بیان بالا

توانایی کار با تیم یا گروه

توانایی حل مسائل گوناگون

قدرت تحلیل و توضیح مسائل

ابتکار و خلاقیت در انجام کارها

بازار کار رشته بهداشت عمومی

بازار کار رشته بهداشت عمومی در گرایش های آمار زیستی و اپیدمیولوژی به نسبت بهتر از دیگر گرایش ها است.بعد از فارغ التحصیل شدن می توانید در نقش های متفاوتی به انجام وظیفه بپردازید.هر نقش بخش های مختلف و متفاوتی را در بر می گیرد که به بیان آنها می پردازیم.

  • نقش اجرائی

 بررسی و تامین موارد مورد نیاز برای مرکز های خدماتی درمانی

 اجرا و نظارت بر برنامه های مختلف بهداشتی در ارگان های مختلف

 کمک کردن به مراکز بهداشتی در زمان بحران (مانند دوران کوید ۱۹)

  • نقش مراقبتی

پیگیری سلامت کودکان در زمان مدرسه

انجام دستورالعمل های بعد از زایمان زنان

انجام مراقبت های مختلف از کودکان در دوران های مختلف

  • نقش آموزشی

آموزش و افزایش آگاهی کادر درمان

مشاوره دادن به افراد قبل از ازدواج و زندگی زناشویی

آموزش و افزایش آگاهی زنان در دوران شیر دهی، حاملگی، قاعدگی و یائسگی

  • نقش پژوهشی

تجزیه و تحلیل کردن مصاحبه های پژوهشی

کمک به تیم های پژوهشی در زمینه بهداشتی و درمانی

ارائه دادن طرح های پژوهشی خود در زمینه های مختلف

مراکز قابل فعالیت:

بسته به نوع گرایش فعالیت های متفاتی وجود دارد مثلا فردی که در گرایش آمار زیستی فارغ التحصیل شده باید به کارهای تحقیقاتی بپردازد و فردی که در گرایش اپیدمیولوژی مدرک گرفته است باید علت های شیوع بیماری های مختلف را مورد بررسی قرار دهند.

اما به صورت کلی افرادی که در این رشته فارغ التحصیل شوند می توانند در مراکز بهداشتی، بیمارستان های دولتی و خصوصی و پایگاه های مختلف درمانی با صمت کارشناس بهداشت مشغول به فعالیت شوند.

البته شما می توانید پایگاه های درمانی خودتان را نیز تاسیس کنید.(چه به صورت یک مکان چه به صورت یک اپلیکیشن و یا سایت)

حقوق و گرایش های کارشناسی ارشد بهداشت عمومی

کار در خارج:

بهداشت و درمان به یک مکان خاص محدود نمی شود و تمام کشور های دنیا نیاز به افزایش آگاهی و بهبود بهداشت و درمان خود دارند.در هر کجای دنیا باید افراد آموزش دیده ای باشند که آموزشهای مختلف را به مردم آن جامعه ارائه دهند تا از لحاظ بهداشتی و درمانی آگاه شوند.

در کشورهای جهان اول این قضیه بسیار مهم است و به این مورد بسیار بها می دهند.کافی است شما فردی حرفه ای در این زمینه باشید تا بتوانید در بهترین کشورها مشغول به فعالیت شوید و درامد خوبی کسب کنید.

تحصیل در خارج:

طبق صحبت های قبلی متوجه شدید که کشورهای مدرن و پیشرفته به این رشته بسیار اهیت می دهند.کشور بریتانیا یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل است.

گرایش هایی مانند اپیدمیولوژی، آمار زیستی و اقتصاد بهداشت گزینه های بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل هستند.

بورسیه دانشگاه خارج:

برای بورسیه شدن در دانشگاه های مختلف جهان نیازمند داشتن مدرک آیلتس یا تافل هستید.نمره این مدرک زبان برای هر دانشگاه و کشور متفاوت است ولی داشتن حداقل نمره ۶ الزامی است.

علاوه بر مدرک زبان، نیازمند داشتن حداقل معدل کل نیز هستید.معدل کل نیز مانند زبان برای هر دانشگاه متفاوت است که در هر مقطع تحصیلی این حداقل نمره متفاوت است.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

همانطور که تاکنون متوجه شده اید، این رشته به صورت آموزشی است تا عملی.شما یک علم را می آموزید و بعد از آن باید این علم را در اختیار عموم جامعه قرار دهید.اینکار نیازمند داشتن مهارت های ارتباطی قوی و صبر و حوصله فراوان است زیرا شما با قشرهای مختلف در یک جامعه ارتباط خواهید داشت.

داشتن حس دلسوزی و خدمت کردن به مردم برای داشتن زندگی سالم تر و بهتر یکی از پیش نیاز های موفقیت در این رشته و حرفه است.

دروس زیست و شیمی از دروسی هستند که از دبیرستان مرتبط با این رشته اند.پس باید علاقه به دروس شیمی و زیست شناسی در شما وجود داشته باشد.

پایان معرفی رشته بهداشت عمومی


 

موفقیت تحصیلی در مدرسه، کنکور و دانشگاه مهم ترین موضوع برای هر فردی است.

همچنین

موفقیت در تدریس و مشاوره برای هر معلم، استاد و مشاور بسیار مهم و حیاتی است.

 

ما در وبسایت دانش پژوه بستر این موفقیت را برای همه گروه ها به صورت کاملا رایگان فراهم کرده ایم

 

همین الان می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ