اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته بهداشت مواد غذایی – گرایش های ارشد و بازار کار

رشته بهداشت مواد غذایی در دانشگاه برای بهبود وضعیت غذا و کنترل کیفیت و تحقیقات بر روی مواد غذایی است تا جامعه ای سالم تر و شاداب تر داشته باشیم. بازار کار رشته بهداشت مواد غذایی به تخصص افراد بعد از تحصیل و تجربه کاری بستگی دارد. گرایش های کارشناسی ارشد رشته بهداشت مواد غذایی متنوع است که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته اند.

ایمنی غذا در دانشگاه

رشته تحصیلی بهداشت مواد غذایی حوزه ای گسترده و مهم است که به مطالعه و تحقیق در زمینه‌ های مختلف مرتبط با ایمنی، توزیع، کیفیت، تولید و مصرف مواد غذایی می‌ پردازد. دانشجویان این رشته با ترکیب علوم پایه مانند زیست، شیمی، میکروبیولوژی و علوم غذایی به مطالعه و آموزش در زمینه بهداشت و ایمنی مواد غذایی، فرآوری، نگهداری، کنترل کیفیت و توسعه مواد غذایی می‌ پردازند.

برخی از دروس مهم در این رشته شامل موارد گفته شده در زیر است:

۱.شیمی مواد غذایی: بررسی ترکیبات شیمیایی مواد غذایی و اثرات آن ها بر سلامتی افراد.

۲. میکروبیولوژی مواد غذایی: مطالعه میکرو ارگانیسم‌ ها، قارچ ها، ویروس و باکتری هایی که ممکن است مواد غذایی را آلوده کنند و باعث ایجاد بیماری شوند.

۳. بهداشت عمومی و ایمنی غذایی: حفظ بهداشت عمومی و بررسی روش‌ های پیشگیری از آلودگی مواد غذایی در فرآیند تولید و توزیع آن ها.

۴. کنترل کیفیت غذا: نظارت و ارزیابی بر کیفیت مواد غذایی و فرآورده‌ های آن ها.

۵. فناوری مواد غذایی: مطالعه فرآیند های تولید، نگهداری و فرآوری مواد غذایی.

۶. تحقیقات میدانی و آزمایشگاهی: انجام تحقیقات و آزمایشات مرتبط با بهبود کیفیت و ایمنی مواد غذایی.

بعد از اینکه در این رشته فارغ التحصیل شدید، فرصت‌ های شغلی در این رشته شامل کار در صنایع غذایی، آزمایشگاه‌ های مرتبط با غذا، سازمان‌ های مطالعاتی، سازمان‌ های بهداشتی و حتی مشاوره می‌ باشد.

بازار کار و آینده شغلی رشته بهداشت مواد غذایی

رشته بهداشت مواد غذایی، به دلیل اهمیت روزافزون بهداشت و ایمنی غذا، دارای بازار کار فعالی است. با توجه به افزایش توجه به تغذیه و سلامت، این حوزه نیاز به تخصص‌ های مرتبط با بررسی و کنترل کیفیت و ایمنی مواد غذایی دارد که این موضوع باعث ایجاد فرصت های شغلی گسترده شده است.

برخ یاز شغل های مرتبط شامل موارد زیر هستند:

مدیریت کیفیت غذا

ارزیابی و نظارت بر ایمنی و کیفیت مواد غذایی در صنایع مختلف.

مشاور بهداشت مواد غذایی

مشاوره دادن در زمینه بهداشت و ایمنی غذا به صنایع مختلف و رستوران‌ ها.

تحقیقات و توسعه محصولات غذایی

کار در زمینه توسعه فرآورده‌ های غذایی با رعایت استاندارد های بهداشتی.

بهداشت عمومی

کار در ارگان و سازمان های دولتی برای تدابیر بهداشتی و ارتقا سلامت عمومی.

مدیریت زنجیره تامین غذا

ایجاد و نظارت بر فرآیند های توزیع و تامین مواد غذایی با توجه به استاندارد های بهداشتی.

آموزش و پژوهش

فعالیت در دانشگاه‌ ها، مراکز تحقیقاتی و آموزشی در زمینه بهداشت مواد غذایی.

با توجه به رشد صنایع غذایی و نیاز مداوم به تضمین کیفیت و ایمنی مواد غذایی، فرصت های شغلی پایدار و متنوعی در این حوزه وجود دارد. تخصص‌ های مختلف در این رشته از جمله میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، آنالیز شیمیایی و مدیریت کیفیت می‌ توانند به فارغ‌ التحصیلان این رشته فرصت‌ های شغلی متعددی را ارائه دهند.

گرایش های ارشد رشته بهداشت مواد غذایی

گرایش های ارشد رشته بهداشت مواد غذایی شامل دسته بندی های متفاوتی است و دست شما باز است تا در ارشد وارد رشته های مرتبط با این حوزه و رشته شوید و ادامه تحصیل دهید. برخی از این موارد شامل:

۱. بهداشت محیط: بررسی عوامل محیطی که می‌ توانند بر ایمنی و کیفیت مواد غذایی تاثیر بگذارند، از جمله آلودگی آب و هوا، مواد شیمیایی و بیولوژیکی موجود در محیط.

۲. بهداشت عمومی: مطالعه و تدابیر برای افزایش سطح بهداشت عمومی جامعه از جمله آموزش بهداشتی، پیشگیری و ارزیابی از بیماری‌ ها و آلودگی‌ ها.

۳. علوم تغذیه: مطالعه ترکیبات غذایی، تغذیه در بیماری‌ ها و رژیم‌ های غذایی و تاثیرات تغذیه‌ بر سلامتی.

۴. دکترای حرفه‌ ای علوم آزمایشگاهی: تمرکز بر روی فنون آزمایشگاهی و تحقیقات پیشرفته در زمینه ایمنی مواد غذایی و بهداشت.

۵. مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی: فرآیند های تولید، نگهداری و کنترل کیفیت در صنایع غذایی.

۶. علوم و صنایع غذایی (کنترل کیفی و بهداشتی): مطالعه و کنترل کیفیت و بهداشت در صنایع غذایی از جمله فرآیند های کنترل و استاندارد ها.

۷. دکترای پزشکی عمومی: مطالعه علمی و کاربردی در زمینه بهداشت عمومی و تاثیرات آن بر سلامتی جامعه.

۸. میکروبیولوژی دامپزشکی: مطالعه بیماری ها و میکروب های مرتبط با حیوانات و اثرات آن ها بر ایمنی مواد غذایی.

۹. علوم آزمایشگاهی بهداشت و بازرسی گوشت: بررسی آزمایشات و بازرسی‌ های مربوط به گوشت و محصولات گوشتی برای حاصل اطمینان از بهداشت و کیفیت آن ها.

۱۰. مهندسی شیمی (شیمی مواد غذایی): بررسی فرآیند های شیمیایی و تولیدی مرتبط با مواد غذایی.

۱۱. بهداشت مواد غذایی با منشا دامی: تمرکز بر ایمنی و بهداشت مواد غذاییی که منشا دامی دارند.

۱۲. داروسازی: مطالعه و تحقیقات در زمینه داروسازی و ارتباط آن با بهداشت عمومی و مواد غذایی.

هر یک از رشته های گفته شده در بالا به صورت دقیق‌ تر در زمینه‌ های خاصی از بهداشت مواد غذایی تخصص دارند و دانشجویان می‌ توانند بر اساس علایق وو اهداف خود، وارد هر از این رشته ها در مقطع ارشد شوند.

رتبه لازم برای قبولی در رشته بهداشت مواد غذایی

قبول شدن در هر رشته به تراز کنکور، سهمیه های کنکور و ظرفیت هر رشته بستگی دارد. در سال ۱۴۰۱ در دانشگاه تبریز تا رتبه ۹۵ هزار کشوری با سهمیه منطقه ۳، پذیرش صورت گرفته است. همچنین در دانشگاه فردوسی مشهد تا رتبه ۷۲ هزار کشوری با سهمیه منطقه دو دانشجو پذیرش شده است.

رشته بهداشت مواد غذایی در دانشگاه

مهاجرت با رشته بهداشت مواد غذایی

رشته بهداشت مواد غذایی جز رشته هایی است که می‌ تواند فرصت‌ های خوبی برای مهاجرت و کار در کشور های دیگر ارائه دهد، به خصوص اگر شما فردی باشید که دارای مهات و تخصص بالا در این حوزه باشید.

کشور های پیشرفته با بازار کار قوی در حوزه صنایع غذایی و بهداشت مواد غذایی به دنبال کارشناسان قوی در این زمینه شغلی هستند. علاوه بر این، تامین کیفیت و ایمنی مواد غذایی در سطح بین‌ المللی نیاز به تخصص‌ های بالا دارد که می‌ توانید با داشتن تجربه و مدرک تحصیلی در این رشته، به یک فرثت مهاجرت عالی هدایت شوید.

برای مثال، کشور هایی مانند نیوزلند، کاناداف استرالیا، ایالات متحده، کشور های اروپایی مانند آلمان، بریتانیا و کشور های شمالی اروپا از جمله کشور هایی هستند که نیاز به کارشناسان بهداشت مواد غذایی دارند و ارائه برنامه‌ های مهاجرتی و ویز اهای کاری برای افراد با تخصص در این حوزه وجود دارد.

در هر صورت، برای مهاجرت به یک کشور خارجی، مواردی از جمله داشتن مدرک و تجربه کاری مرتبط، زبان رسمی کشور و اطلاعات کامل درباره فرآیند مهاجرت و ویز اهای مورد نیاز ضروری است. باید بدانید هر کشور قوانین خاص خود را دارد و قبل از مهاجرت باید از قوانین و سایر شرایط و ضوابط آگاه شوید سپس دست به مهاجرت بزنید.

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته بهداشت مواد غذایی برای افرادی مناسب است که علاقه‌ به به مطالعه و فهم عمیق در زمینه علوم غذایی، زیست شناسی، شیمی، بهداشت عمومی و علوم آزمایشگاهی دارند. افرادی که دوست دارند بهبود کیفیت مواد غذایی، ارتقاء سطح بهداشت عمومی و کنترل کیفیت غذا را مورد توجه قرار دهند، فرصتی برای موفق شدن در این رشته دارند.

افرادی که دارای مهارت های تجزیه و تحلیل، دقت در کار، توانایی کار در تیم، تفکر تحلیلی و منطقی، علاقه به آزمایشات آزمایشگاهی و مهارت در استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی هستند نیز می توانند در این رشته به موفقیت برسند.

علاوه بر این، این رشته برای افرادی که به مسائل بهداشتی و تاثیرات سلامتی مواد غذایی بر انسان‌ ها و جوامع علاقه‌ دارند، مناسب است. توانایی بررسی و پیش‌ بینی ریسک‌ های مرتبط با مواد غذایی و داشتن علاقه به حل مسائل مربوط به بهداشت عمومی نیز از جمله ویژگی‌ های مهم برای انتخاب این رشته برای تحصیل است.


فرصتی در سایت دانش پژوه فراهم است تا مشاوران و معلمان بتوانند علم و تجربه خود را در اختیار محصلان قرار دهند و با این گروه تعامل داشته باشند.

محصلان و کنکوری ها می توانند با استفاده از فضایی که ایجاد شده است، مشکلات تحصیلی و درسی خود را به سادگی حل کنند.

چگونه می توانم از این خدمات استفاده کنم؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+