اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

انگیزه درس خواندن

این مقاله برای توضیح مفصل راجب انگیزه درس خواندن ایجاد شده است.قصد داریم روش هایی را به شما آموزش دهیم که با بکارگیری آن بتوانید انگیزه برای درس خواندن ایجاد کنید.یکی از مهم ترین فاکتور ها که باعث می شود ما در مسیر ادامه دهیم، انگیزه است.پس با ما همراه باشید تا انگیزه برای کنکور را در شما ایجاد کنیم.

راستی یک خبر خوب در آخر مقاله در انتظار شماست

انگیزه درس خواندن چیست؟

اول از هر چیزی باید یک تعریف از انگیزه داشته باشیم.انگیزه داشتن به معنی شور و شوق داشتن برای انجام کاری است.این شور و شوق در بعضی افراد برای انجام بعضی کارها وجود دارد و برای برخی کار ها نیز وجود ندارد و یا شدت آن کمتر است.

علت این موضوع می تواند برای هر فرد متفاوت باشد.برخی چون فکر می کنند آن کار نتیجه نمی دهد آن را انجام نمی دهند و قدمی برایش بر نمی دارند.

برخی افراد، انجام بعضی کارها را مفید نمی بینند به همین دلیل انگیزه ای برای شروع و به اتمام رساندن آن ندارند.در کل افراد روی مسائلی که به آن علاقه دارند، انگیزه دارند و آن را تا انتها انجام می دهند و به نتیجه می رسانند.

انگیزه برای کنکور:

کل این مقاله راجب کنکوری ها و پاسخ به این سوال است که برای درس خواندن و کنکور انگیزه ندارم، چه کاری انجام دهم تا انگیزه در من ایجاد شود؟

در ادامه قصد داریم روش های ایجاد انگیزه را به شما بگوییم که با انجام آن قطعا به نتیجه می رسید.

راه های ایجاد انگیزه:

برای ایجاد کردن انگیزه ای که منجر به حرکت شود، راهکارهای متفاوتی را می توان ارائه کرد.اما در اینجا قصد داریم از دو روش برای افزایش انگیزه و ایجاد حرکت صحبت کنیم.

اهرم رنج و لذت

با این روش می توانیم خیلی ساده جایگاه انگیزه و بی انگیزگی را در ذهنمان عوض کنیم.اما اهرم رنج و لذت چگونه کار می کند؟

یک کاغذ بردارید و آن را به دو قسمت تقسیم کنید

در عنوان یک طرف برگه بنویسید عواقب درس نخواندن برای کنکور و در عنوان سمت دیگر برگه بنویسید مزایای درس خواندن برای کنکور.

هر چقدر که می توانید دلیل بیاورید و بنویسید.سعی کنید قسمت عواقب را بزرگنمایی کنید تا در شما ترس بیشتری ایجاد شود.

این برگه را هر روز به محض بیدار شدن و قبل از خوابیدن به مدت یک ماه بخوانید.

با اینکار کم کم بی انگیزگی جایگاهش را به انگیزه خواهد داد و باعث حرکت شما می شود.

نمونه جدول اهرم رنج لذت را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

انگیزه برای کنکور

اهرم رنج و لذت

 تعیین جایزه

یک بچه ۴ ساله که اسم آن زهرا است را تصور کنید که در فاصله دو متری شما قرار دارد و آن را صدا می زنید و از او درخواست می کنید که برای شما یک لیوان آب بیاورد.

  • درخواست نوع اول

زهرا، عزیزم لطفا یک لیوان آب برای من بیار!

  • درخواست نوع دوم

زهرا عزیزم بدو برام یه لیوان آب بیار تا منم یه شکلات خوشمزه بهت بدم.

در درخواست نوع دوم امکان اینکه زهرا ۴ ساله این درخواست شما را انجام دهد بسیار بیشتر از درخواست نوع اول است.به این علت که تعیین جایزه برای این کودک ۴ ساله ایجاد انگیزه کرده است تا این حرکت را انجام دهد.

چگونه برای درس خواندن جایزه تعیین کنم؟

چیزی که خیلی به آن علاقه دارید را مشخص کنید به عنوان جایزه و بعد بگویید اگر به ۵ ساعت درس خواندن در روز برسم، می توانم آن چیز را داشته باشم یا برای خودم بخرم.

بعد که به این ۵ ساعت رسیدید برای ایجاد انگیزه مجدد یک جایزه و یک هدف دیگر انتخاب کنید.این موضوع را آنقدر تکرار کنید تا ناخوداگاه بدون جایزه هم انگیزه حرکت در مسیر درست را پیدا کنید.

انگیزه برای کنکور و انگیزه درس خواندن

انگیزه برای درس خواندن

به آینده نگاه کن

همین حالا به چند سال بعدت نگاه کن.نگاه کن که حرکت در این مسیر تو را به چه نتایجی می رساند.خودت را در ۵ سال آینده ببین که درس نخوانده ای و حسرت میخوری که کاش ۵ سال پیش درس میخواندم و اینقدر عقب نمی افتادم.

اگر بتوانی نتیجه دو حالت حرکت کردن و حرکت نکردن را در ۵ سال بعد ببینی، آن وقت بدون ذره ای معطلی بلند می شوی و تمامی کارهای مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت در کنکور را انجام می دهی.

پس تا دیر نشده این کار را انجام بده و با تمام وجود تمرکز بزار و برای کنکور تلاش کن.

چگونه انگیزه ایجاد شده را حفظ کنم؟

در چند قدم اول وقتی که کم کم نتایج حاصل شوند دیگر نیاز به حفظ انگیزه نیست و خود به خود این انگیزه در تو متولد می شود و می ماند.پس فقط کافیه قدم های اول رو برداری و نتایج اولیه رو تجربه کنی تا قدرت حرکت در تو بیشتر بشه.

تفاوت بی انگیزگی و تنبلی:

یک فرد تنبل با یک فرد بی انگیزه بسیار متفاوت است.فرد تنبل می داند و انگیزه دارد ولی حرکت نمی کند.در یک فرد تنبل باید این دانسته تبدیل به عمل شود تا از تنبلی نجات یابد.

اما تکنیک تغییر تنبلی هم همانند بی انگیزگی است.می توانید عواقب تنبلی و فواید حرکت کردن را به صورت اهرم رنج و لذت برای خودتان ایجاد کنید و هر روز به مدت یکماه آن را مطالعه کنید تا این ترس باعث شود تنبلی را کنار بگذارید و حرکت کنید.

متن انگیزشی:

متن های انگیزشی و یا فیلم های انگیزشی مناسب رو ببین تا بهت انگیزه حرکت بده.هر روز صبح به محض بیدار شدن متن های انگیزشی را بخوان و تکرار کن.

می توانی با کلیک روی متن های انگیزشی، از این متون چند قسمتی سایت دانش پژوه استفاده کنی.

حس سر زندگی:

حس زنده بودن و شاداب بودن وقتی در شما ایجاد می شود که کار مورد علاقه خودتان را انجام دهید. پس برای ایجاد انگیزه و حس سر زنده بودن از کاری شروع کنید که خیلی به آن علاقه دارید.پس از به اتمام رساندن آن، این حس سر زندگی و انگیزه در شما بیشتر و بیشتر بیدار می شود.

جمع بندی:

شروع هر کاری نیاز به انگیزه دارد و این انگیزه باید ادامه دار باشد تا یک پایان خوش را تجربه کنیم.ایجاد انگیزه می تواند از علاقه بیاید یا از روش های دیگر مانند اهرم رنج و لذت و تعیین جایزه.مهم این است که بتوانیم با این دو روش ارائه شده در خودمان انگیزه ایجاد کنیم.

آیا ایجاد انگیزه برای کنکور نیاز است؟ بله نیاز است چون انگیزه باعث ایجاد حرکت و قدم برداشتن می شوند که این اقدام های عملی نتایج را به جود می آورند.


 

خدمات ارزشمند دانش پژوه باعث هموار تر شدن مسیر موفقیت در کنکور و تحصیل می شوند

این خدمات می توانند باعث یک تحول عظیم در وضعیت شغلی مشاوران و معلمان نیز شوند.

همه این خدمات به صورت رایگان برای شما ایجاد شده است

همین الان این خدمات رو استفاده می کنم

دیدگاه ( ۱ )

  1. هدف مهمه
    و باید در مسیری که ادم توش لذت میبره قدم بزاره نه تو مسیری که انگار اسونه ولی رفتن توش سخته و بی انگیره میشه و میاد اینجا تا انگیزه پیدا کنه
    واقعا چی بگم
    رویا فروشی تا کی؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+