اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

ارز دانشجویی سامانه سجاد برای دانشجویان پزشکی – قیمت، دریافت دلار دانشجویی

یکی از موارد کمک کننده در زمانی که در خارج از کشور دانشجو هستید، گرفتن ارز دولتی است. این موضوع تحت عنوان ارز دانشجویی ارائه می شود و سقف محدودی برای هر دانشجو دارد. نحوه گرفتن و دریافت ارز دانشجویی یک راه بیشتر ندارد که در این مقاله به توضیح آن پرداخته ایم.

ارز تحصیلی به راحتی قابل دریافت است فقط کافی است مراحل آن را درست پیش ببرید بنابراین با ما همراه باشید تا از صفر تا صد گرفتن آن آگاه شوید

ارز تحصیلی چیست؟

یکی از مراحل بعد از فاند تحصیلی گرفتن، پیگیری ارز تحصیلی است. ارز دانشجویی هزینه های شما را کاهش می دهد زیرا نرخ ارز دولتی از نرخ ارز آزاد بسیار کمتر است و می تواند تا حد زیادی هزینه های شما را کاهش دهد.

گرفتن ارز دانشجویی کار پیچیده ای نیست و کافی است شرایط دریافت آن را داشته باشید تا به سادگی بتوانید آن را دریافت کنید.

نحوه گرفتن ارز دانشجویی

اولین مورد این است که شما باید در خارج از کشور در حال تحصیل باشید. حتما و حتما باید دانشگاه محل تحصیل شما مورد تایید وزارت علوم باشد.

پس اگر هنوز در دانشگاه خارج از کشور ثبت نام نکرده اید نمی توانید درخواست ارز دانشجویی را ثبت کنید.

ارز دانشجویی اصولا برای مقاطع ارشد و دکتری است.

اولین قدمی که باید بردارید این است که باید مدارک مورد نیاز را در سامانه سجاد آپلود کنید. تاریخ ثبت و آپلود مدارک از یکم اسفند قابل انجام است. باید بدانید که این کار جهت تایید وضعیت تحصیلی شماست.

بعد از اینکه موارد خواسته شده را انجام دادید باید در سامانه درخواست نامه بانک را دهید.

بعد از ثبت درخواست، درخواست شما بررسی می شود و در نهایت تایید می شود که می توانید تاییدیه خود را دریافت کنید و از آن برای مراحل بعدی استفاده کنید.

از مهم ترین موارد مورد نیاز شما، دارا بودن یکی از مدارک زیر است

Ielts 5

Toefl 440

Tolimo 440

Msrt 40

سقف ارز دانشجویی

بودن مشکلات ارز در کشور، ارز دانشجویی نیز سقف دارد و نامحدود نیست. بنابراین به هر دانشجو به اندازه مشخصی ارز دانشجویی تعلق می گیرد.

اصولا و طبق تعرفه هایی که قبلا ثبت شده است، هر دانشجو ماهی هزار دلار ارز دانشجویی دارد که به صورت دوره شش ماهه یا یک ترم به دانشجو اختصاص داده می شود.

یعنی برای شش ماه، شش هزار دلار به فرد مورد نظر تخصیص داده می شود. اگر دانشجو خانواده نیز داشته باشد به ازای هر نفر ۵۰۰ دلار نیمایی به آن تعلق خواهد گرفت.

موارد مهم در ارز دانشجویی

ویزای دانشجویی

آخرین مهر ورود و خروج

گواهی اشتغال به تحصیل

اسکن صفحه اول پاسپورت

داشتن پذیرش از دانشگاه

موارد منع دریافت ارز دانشجویی

برگاه معافیت تحصیلی یا کارت پایان خدمت

گواهی اشتغال به تحصیل تایید شده در سفارت محل تحصیل

برخی موارد هستند که باعث می شوند شما نتوانید درخواست ارز دانشجویی را دهید. این موارد بسیار واضح و دقیق هستند که اگر اندکی رعایت کنید، برای شما مشکلی پیش نخواهد آمد.

اگر در ایران باشید نمی توانید در خواست ارز دانشجویی دهید.

دانشجویان نیمه وقت نمی توانند درخواست ارز دانشجویی دهند.

در هر ترم اگر بیشتر از ۴۵ روز در ایران باشید، اندازه ارز اختصاص یافته شده به شما متغیر می شود.

علاوه بر ارز دانشجویی، برای همچین دانشجویانی، تسهیلاتی در نظر گرفته شده است تا در مدت زمان تحصیل خود در خارج از ایران، فشار کمتری به آن ها وارد شود.

این تسهیلات برای همه دانشجوهای خارج از کشور برقرار است. فقط کافی است که دانشجوی خارج از کشور باشید.

تسهیلات غیر ارزی دانشجویان خارج از کشور

دانشجویانی که در خارج از ایران تحصیل می کنند از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند.

افراد دانشجویی که در خارج از ایران تحصیل می کنند از تخفیف برای پرواز های خود برخوردارند که می توانند از آن استفاده کنند.

اگر دانشجوی خارج از کشور باشید نیازی به پرداخت عوارض خروج از کشور ندارید و به اصطلاح معاف از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور هستید.

لازم به ذکر است که فاصله هر بار خروج شما باید سه ماه از همدیگر باشند تا معاف باشید.

ارز دانشجویی برای دانشجویان پزشکی

دریافت ارز دانشجویی

سوالات پرتکرار

آیا برای گرفتن ارز دانشجویی نیاز به مراجعه حضوری است؟

برای اینکه درخواست ارز تحصیلی دهید نیاز به مراجعه حضوری ندارید و به راحتی می توانید از طریق سامانه های گفته شده درخواست دهید.

چطور می توانیم سقف ارز دانشجویی را افزایش دهیم؟

متاسفانه راهی برای افزایش سقف ارز تحصیلی نیست و هر ساله سخت گیری های بیشتری می شود و سقف این تسهیلات نیز در حال پایین آمدن نیز است.

پرداخت این تسهیلات به چه صورت است؟

پرداخت ها همه بانکی هستند و به صورت نقد مبلغ جابجا نمی شود. همه پرداخت ها توسط بانک ملی برای دانشجویان انجام می شود.

اگر دانشگاه محل تحصیلم مورد تایید وزارت علوم نباشد چه می شود؟

ارز دانشجویی فقط مختص دانشجویانی است که در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در بند های الف – ب – ج  تحصیل می کنند است. در غیر اینصورت به شما ارز دانشجویی تعلق نخواهد گرفت.

آیا در سنوات مجاز فقط ارز تحصیلی پرداخت می شود؟

قطعا تا همیشه به شما ارز تعلق نمی گیرد و باید حتما در سنوات مجاز و در زمان محدود تعیین شده دانشگاه را به اتمام برسانید. در غیر اینصورت به شما ارز تحصیلی تعلق نمی گیرد.

بنابراین تمام تلاش خود را کنید تا در زمان مشخص شده دانشگاه خود را تمام کنید تا نخواهید با هزینه های بالاتری تحصیل خود را تمام کنید.

جمع بندی

هزینه های بالای تحصیل و زندگی در خارج از ایران به دلیل نرخ بالای ارز باعث شده است تا دانشجویان به فکر گرفتن ارز دولتی باشند تا اندکی در هزینه هایشان صرفه جویی کنند.

ارز دولتی دانشجویی رفته رفته توسط دولت کمتر می شود اما همچنان پابرجاست. اگر دانشجوی خارج از ایران باشید می توانید از این فرصت استفاده کنید و ارز دولتی بگیرید.

اگر شرایط دریافت ارز تحصیلی را داشته باشید می توانید درخواست دهید و در نهایت تایید شوید و ارز مورد نظر را با نرخ دولتی دریافت کنید.

این مبلغ سقف دارد و نمی توانید به هر اندازه ای که نیاز داشتید درخواست دهید. بنابراین مبلغ محدودی برای هر ترم برای دانشجویان خارج از کشور در نظر گرفته شده است که به صورت دوره ای به دانشجویان ارائه می شود.


اگر بخواهیم یک پلتفرم آنلاین به شما دانشجویان و کنکوری ها معرفی کنیم که بتوانید به راحتی مشکلات درسی و تحصیلی خود را در آن حل کنید، دانش پژوه بهترین انتخاب است.

در دانش پژوه همه مشاوران و معلمان می توانند با پاسخ دهی به این سوالات و ارتباط برقرار کردن با محصلان، خودشان را نشان دهند و به درامد برسند.

همی حالا می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ