اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته مترجمی زبان انگلیسی | درآمد؛ بازارکار + فرصت مهاجرت با رشته مترجمی

رشته مترجمی یک رشته بسیار گسترده است که در هر کجای دنیا که باشید، به شما نیاز است. بازارکار رشته مترجمی در ایران و در خارج به چه صورت است؟ آیا فرصت مهاجرت با رشته مترجمی زبان انگلیسی وجود دارد؟

موارد گفته شده را به صورت تخصصی بررسی کرده ایم تا جای هیچ سوالی باقی نماند. اگر همچنان سوالی ذهنتان را درگیر کرده است، در قسمت نظرات منتظر شما هستیم

هنر مترجمی

رشته مترجمی در ایران یکی از رشته‌ های دانشگاهی در حوزه زبان و ادبیات است که افراد فارغ التحصیل شده به عنوان یک مترجم حرفه ای می‌ توانند در حوزه هایی مانند اقتصاد، ادبیات، حقوق، فنی و مهندسی و سایر حوزه های مشابه فعالیت کنند.

در این رشته تحصیلی، دانشجویان به یادگیری زبان‌ های مختلفی از جمله، ادبیات، فرهنگ و تاریخ کشور های گوناگون می‌ پردازند و با توجه به نیاز های بازار کار، در برخی از دانشگاه ها، واحد های درسی مرتبط با ترجمه حقوقی، تجاری، علمی و فنی نیز در چارت درسی وجود دارند.

افرادی که در این رشته مدرک خود را می گیرند می توانند در شرکت‌ ها، سازمان‌ های دولتی و غیر دولتی، ناشران، رسانه‌ ها، شرکت‌ های مشاوره، موسسه های فرهنگی و … به عنوان مترجم و ترجمه‌ گر مشغول به فعالیت شوند. علاوه بر این افراد می توانند به صورت مستقل نیز به عنوان مترجم فعالیت کنند و با استفاده از تجربیات و دانش خود، به مشتریان خدمات متفاوتی دهند.

توانایی لازم برای ورود به رشته مترجمی

برای وارد شدن به رشته مترجمی باید اول از همه در کنکور شرکت کنید و شرایط عمومی وارد شدن به دانشگاه را داشته باشید که البته بدون کنکور نیز می توانید در این رشته به تحصیل بپردازید. علاوه بر این برای ورود به این رشته باید دارای توانایی‌ های زبانی و ادبیاتی مناسب باشید.

توانایی‌ های زبانی مورد نیاز برای ورود به رشته مترجمی شامل تسلط نسبی به زبان انگلیسی است. علاقه به یادگیری زبان‌ های جدید و توانایی برای خواندن و ترجمه متون به صورت دقیق نیز نیاز است.

توانایی های ادبیاتی نیز ضروری برای رشته مترجمی است. برای مثال باید توانایی خواندن و تفسیر اشعار و داستان‌ های گوناگون را داشته باشید. به علاوه باید دانش و آگاهی در زمینه‌ فرهنگ و تاریخ کشور های مختلف را داشته باشید زیرا بسیار به شما در موفقیت در این رشته کمک می کند.

بازارکار رشته مترجمی در ایران و در خارج

رشته مترجمی رشته ای است که چه داخل ایران باشید چه در خارج، فرصت شغلی خوبی برای شما ارائه می کند. با توجه به روابط بین الملل در ایران و موارد مختلف، فرصت های شغلی مختلفی در زمینه های مختلف ایجاد شده است تا افرادی که در این زمینه مهارت دارند خودشان را نشان دهند.

در ایران در حوزه های مختلف به مترجم نیاز است. برخی از این موارد شامل موارد دولتی، صنعت، اطلاعات، فرهنگ، ادبیات و موارد دیگر که فارغ التحصیلان می توانند در هر کدام از این زمینه ها فعالیت خود را گسترش دهند. حوزه های فعال دیگری مانند ترجمه متون حقوقی، پزشکی، فنی، مالی، ادبی و فرهنگی و همچنین ترجمه در حوزه‌ رسانه‌ های تصویری مانند فیلم و سریال وجود دارند .

در خارج از ایران افراد می توانند در زمینه های گوناگونی از جمله ترجمه‌ متون ادبی، ترجمه‌ متون تخصصی، ترجمه‌ متون حقوقی، ترجمه متون فنی و سایر موارد دیگر کار کنند. سازمان های بین المللی نیز فرصت کار بسیار خوبی برای افراد فارغ التحصیل است. سازمان هایی مانند سازمان‌ های ملل متحد، بانک جهانی و عده ای از سازمان‌ های غیر دولتی.

پس با توجه به نیاز شدید که به مترجمین با توان بالای زبانی و فرهنگی در داخل و خارج از کشور، افراد مهارت دار در رشته مترجمی می‌ توانند در بازارکار بین‌ المللی رشته مترجمی نیز فعالیت کنند. با توجه به بیشتر شدن روابط کشور ها و سازمان های بین المللی با هم، هر روز فرصت کار در این زمینه و حوزه بیشتر و بیشتر می شود.

به صورت کلی می‌توان گفت بازار کار مناسبی برای افراد در این زمینه شغلی وجود دارد. همچنین در آینده این نیاز بیشتر و بیشتر می شود و افرادی که مهارت های بالایی در این حوزه دارند می توانند بسیار پیشرفت کنند.

بنابراین دانشجو های مشتاق به این رشته می توانند در کنار یادگیری زبان‌ های خارجی به مطالعه‌ در حوزه‌ فرهنگ، ادبیات و مسائل دیگری که با ترجمه‌ متون مرتبط هستند بپردازند تا بتوانند به عنوان یک مترجم حرفه ای شناخته شوند.

رشته مترجمی چیست

مهاجرت و بازارکار رشته مترجمی

فرصت مهاجرت با رشته مترجمی

رشته مترجمی رشته ای است که اگر فرد مهارت داری در زمینه مترجمی و فرهنگی باشید به راحتی در کشور های دیگر فعالیت کنید. در هر کجای دنیا که باشید به این رشته و مهارت نیاز است بنابراین فرقی نمی کند، به هر حال به یک فرد توانمند نیاز است.

اگر به دنبال شغل در این حوزه در خارج از کشور هستید می‌توانید با توجه به توانایی‌ های خود در زبان‌ های خارجی و ترجمه، از فرصت‌ های شغلی در کشور های دیگر بهره‌ مند شوید. علاوه بر این می‌ توانید با ارائه خدمات ترجمه به شرکت‌ های بین‌ المللی، به عنوان یک مترجم حرفه‌ ای شغل خود را ادامه دهید.

در حالت کلی، فرصت مهاجرت با این رشته در برخی از کشور ها به دلیل نیاز زیاد به مترجم با توانایی‌ های زبانی و فرهنگی بالا بسیار زیاد است. به همین خاطر پیشنهاد می‌ شود که در کنار یادگیری زبان‌ های خارجی، توانایی‌ های فرهنگی و ترجمه‌ متون خود را نیز ارتقا دهید تا در صورت ایجاد فرصت مهاجرت، بتوانید به سادگی مهاجرت کنید.

این رشته برای چه افرادی مناسب است؟

رشته مترجمی برای افرادی مناسب است که به زبان‌ ها علاقمند هستند و توانایی ترجمه متون را نیز دارند. این رشته برای افرادی که در جستجو  یک شغل پویا و متنوع هستند و قصد دارند در زمینه های فرهنگی و هنری نیز فعالیت کنند مناسب است.

پس این رشته به افرادی که توانایی یادگیری زبان‌ های خارجی و ترجمه‌ی متون را دارند پیشنهاد می‌ شود. همچنین این رشته برای افرادی که علاقمند به مطالعه، تحقیق و کار با متون در حوزه‌ های مختلف هستند بسیار مناسب است.


سایتی را ساخته ایم تا هر زمان که سوالی در ذهنتان ایجاد شد، آن را بدون مشکل حل کنید، این مختص دانش آموزان و کنکوری ها است.

مشاوران و معلمان زیادی هستند که تلاش های زیادی برای نشان دادن علم خود و دیده شدن خود کرده اند اما دیگر نیازی به تلاش بیهوده نیست زیرا دانش پژوه معرف این دسته از افراد است

آشنایی با خدمات ما

ارسال یک پاسخ