اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته علوم قرآن و حدیث | بازار کار و گرایش های علوم قرآنی

رشته علوم قرآن و حدیث در دانشگاه ها و موسسه های مختلف تدریس می شود. آینده شغلی و بازار کار رشته علوم قرآن و حدیث در ایران به نسبت سایر رشته های علوم انسانی کمتر است. گرایش های رشته علوم قرآن و حدیث تا حد زیادی متنوع است و می توانید بسته به علاقه خود وارد گرایش مورد نظر شوید.

رشته اسلامی

یکی از رشته‌ های علوم اسلامی، رشته علوم قرآن و حدیث است که به مطالعه و تحلیل قرآن کریم و حدیث‌ های پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) می‌ پردازد. هدف این رشته درک اصول و ارزش‌ های دینی، تفسیر و تحلیل متون مقدس اسلامی و بررسی تاریخ و روایات اسلامی است. برخی از موارد مهم در این رشته عبارتند از:

 1. تفسیر قرآنی: این بخش به مطالعه و تفسیر قرآن کریم می پردازد. تاریخچه نزول آیات، مفاهیم قرآنی، اصول تفسیر و تفسیر معتبرین از جمله موضوعات مورد مطالعه در این حوزه هستند.

 

 1. حدیث‌ شناسی (علم حدیث): این شاخه به بررسی حدیث‌ های منسوب به اهل بیت (ع) و پیامبر اسلام (ص) ، تحلیل زنجیره‌ های اسناد و تصدیق اصالت حدیث‌ ها می‌ پردازد.

 

 1. اصول دین (علم کلام): این قسمت به بررسی اصول و مبانی دینی اسلامی می‌ پردازد. مفاهیمی مانند نبوت، توحید، قیامت، عدالت الهی و … را مورد بررسی قرار می‌ دهد.

 

 1. فقه و احکام اسلامی: این بخش احکام شرعی و اصول فقه را مورد مطالعه قرار می‌ دهد. این شامل مسائل مرتبط با معاملات، عبادات، اخلاق اسلامی و سایر موارد مشابه می‌ شود.

 

 1. تاریخ اسلامی: تاریخ اسلامی و مطالعه تحولات تاریخی اسلام از جمله موضوعاتی است که در این رشته مورد توجه قرار می‌ گیرند.

 

 1. فلسفه اسلامی: آثار فلاسفه اسلامی معروف مانند ابن‌ سینا و فارابی و مطالعه فلسفه اسلامی نیز در این رشته جایگاه دارد.

 

 1. اخلاق اسلامی: نقش اخلاق در زندگی انسان و اصول و مفاهیم اخلاقی اسلامی مورد مطالعه قرار می‌ گیرد.

رشته علوم قرآن و حدیث اصولا در دانشگاه‌ ها و موسسه های آموزشی اسلامی ارائه می‌ شود و به دانشجویان این رشته این فرصت را می دهد تا دانش اسلامی خود را افزایش دهند و به عنوان مدرسان، علمای دینی، محققان یا متخصصان در زمینه‌ های مرتبط با اسلام مشغول به فعالیت شوند.

آینده شغلی رشته علوم قرآن و حدیث

آینده شغلی در رشته علوم قرآن و حدیث در ایران معمولا به عوامل گوناگونی از جمله تغییرات فرهنگی و اجتماعی، نیاز های جامعه و توسعه دانش علوم اسلامی بستگی دارد. برخی از شغل ها و موارد مرتبط با این رشته برای آینده شغلی شامل موارد زیر است:

مدرس دینی

فارغ‌ التحصیلان علوم قرآن و حدیث قادرند تا به عنوان مربیان در مدارس و مراکز دینی و معلمان دینی فعالیت کنند.

محقق و نویسنده

افراد متخصص در این رشته می توانند به نگارش و تحقیق در زمینه‌ های حدیث شناسی، تفسیر قرآنی، اصول دین و فلسفه اسلامی بپردازند و کتب و مقالات تخصصی بنویسند.

رسانه‌ ها و رسانه‌ نگاری

در عصر ارتباطات و فناوری، فرصت‌ های شغلی در رسانه‌ ها، تلویزیون، رادیو و پایگاه‌ های اینترنتی برای افرادی با دانش در زمینه دین و اصول اسلامی وجود دارد.

مشاور دینی

افراد قادرند تا به عنوان مشاوران دینی و روحانی در مراکز مشاوره، زندان ها، بیمارستان‌ ها و مکان‌ های مشابه فعالیت کنند.

پژوهشگر در موسسات تحقیقاتی

تحقیقات در زمینه‌ های حدیث و قرآن به منظور توسعه دانش اسلامی و فهم عمیق‌ تر اصول دینی در موسسه های تحقیقاتی می‌ تواند شغلی جالب باشد.

کارشناس امور دینی در سازمان‌ ها و شرکت‌ ها

برخی از سازمان‌ ها نیاز به کارشناسان دینی دارند تا در امور مذهبی و اخلاقی مشاوره دهند.

روحانیت و خدمت در مساجد

روحانیان و ائمه مساجد به عنوان رهبران مذهبی در جوامع مختلف فعالیت می‌ کنند.

با این حال تا به امروز بازار کار برای فارغ‌ التحصیلان این رشته در ایران معمولا محدود تر از رشته‌ های دیگر رشته علوم انسانی و اسلامی بوده است. اما با توجه به افزایش توجه به مسائل دینی و اخلاقی در جامعه و نیز توسعه حوزه‌ های فرهنگی و مذهبی، ممکن است با گذر زمان فرصت‌ های شغلی بیشتری برای فارغ‌ التحصیلان این رشته ایجاد شود. علاوه بر این ایجاد مهارت‌ های فرعی مانند مهارت‌ های تحقیقاتی و ارتباطی می‌ تواند به بهبود شرایط اشتغال افراد در این رشته کمک کند.

معرفی رشته علوم قرآن و حدیث

بازار کار و گرایش های رشته علوم قرآن و حدیث

رتبه مورد نیاز برای قبولی(بدون کنکور با کنکور)

بسته به سهمیه های کنکور و ظرفیت های کنکور، پذیرش بر اساس رتبه می تواند بسیار متفاوت باشد. در سال ۱۴۰۱ در دانشگاه حضرت معصومه( ویژه خواهران) تا رتبه ۲۳ هزار کشوری با سهمیه منطقه سه، دانشگاه فردوسی مشهد تا رتبه ۲۰ هزار کشوری با سهمیه منطقه یک و دانشگاه تهران تا رتبه ۲۰ هزار کشوری با سهمیه منطقه دو دانشجو پذیرش کرده است.

لازم به ذکر است که بدانید می توانید رشته علوم قرآن و حدیث را در دانشگاه پیام نور و دانشگاه های دیگر که بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش می کنند، بدون کنکور شرکت کنید و مدرک خود را دریافت کنید.

گرایش های رشته علوم قرآن و حدیث

بعد از اینکه در مقطع کارشناسی موفق به کسب مدرک خود شدید، می توانید در مقطع ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهید و به مطالعه و تحقیق در زمینه علوم اسلامی در ابعاد بزرگتر برسید. در ادامه برخی از شاخه های مرتبط را مورد بررسی قرار داده ایم:

 

 1. ارشد علوم قرآن و حدیث: در این مقطع و در این شاخه به بررسی بیشتر در زمینه حدیث شناسی، تفسیر قرآنی و مطالعات اسلامی معتبر پرداخته می شود. دوره‌ های مختلفی مانند مطالعات تفسیری قرآن، روش شناسی تحقیقات دینی و علوم حدیث تا حدی در این مقطع وجود دارند.

 

 1. دکتری علوم قرآن و حدیث: دوره دکتری در این رشته به تحقیق و توسعه مهارت‌ های پژوهشی شما در زمینه‌ های حدیث شناسی پیشرفته، تفسیر قرآن و تحقیقات دینی معتبر می‌ پردازد. این مقطع شامل تحقیقات اصولی و کاربردی در حوزه علوم اسلامی است.

 

 1. ارشد و دکتری فلسفه اسلامی: اگر علاقمند به تفکر فلسفی اسلامی هستید، پیشنهاد ما این است که در مقاطع ارشد و دکتری فلسفه اسلامی تحصیل کنید. این شاخه به مطالعه فلسفه اسلامی و اصول فلسفی اسلامی می‌ پردازد.

 

 1. ارشد و دکتری اصول دین: در این شاخه به اصول دینی و مبانی عقاید اسلامی پرداخته می شود. شما می‌ توانید در این مقاطع تحصیلی به تحلیق در مسائل نبوت، توحید، اخلاق اسلامی و مبانی دینی اسلامی بپردازید.

 

 1. مقاطع تحصیلی مرتبط با آموزش و تربیت: اگر علاقه به تدریس در مدارس دینی را دارید ممکن است مقاطع تحصیلی مرتبط با آموزش و تربیت مانند مدرک تدریس (پایه و ارشد) برای شما مناسب باشند.

باید به این توجه داشت که بسته به کشور و دانشگاهی که انتخاب می‌ کنید، نام و محتوای دقیق مقاطع تحصیلی ممکن است متغیر باشند. علاوه بر این، مقاطع تحصیلی مختلف باعث ایجاد فرصت های شغلی متفاوتی برای شما می شوند، از تدریس و تحقیق تا مشاوره دینی و رسانه‌ نگاری دینی.

برای چه کسانی مناسب است؟

رشته علوم قرآن و حدیث برای افرادی مناسب است که دارای علاقه عمیق به مطالعه و تحلیل متون اسلامی و اعتقاد و علاقه به مسائل دینی دارند. این رشته اصولا برای افرادی مناسب است که ویژگی های زیر را در خود داشته باشند.

 • علاقه به مطالعه و تحقیق: برای مطالعه و تحلیل متون قرآن و حدیث، نیاز به توجه دقیق و تحقیقاتی دارید. افرادی که به این مسائل علاقه دارند و دقیق هستند، برای ورود به این رشته مناسب هستند.

 

 • تعهد به مذهب: افرادی که تعهد لازم را به اسلام و اصول دینی دارند و تمایل به ارتباط قرار دادن این تعهد با تحصیلات عالی دارند، امکان پیشرفت بیشتری در این رشته دارند.

 

 • مهارت‌ های ارتباطی: کسانی که مهارت‌ های ارتباطی خوبی دارند و توانمند در انتقال مفاهیم دینی به دیگران هستند، می‌ توانند در این رشته مفید ظاهر شوند.

 

 • تحمل و صبر: تحقیق در زمینه دینی ممکن است به تحمل فشار های روحی و انتقاد ها نیاز داشته باشد. کسانی که می توانند این موارد را تحمل کنند و صبر پیشه کنند، می توانند در این رشته نتیجه بهتری را بگیرند.

 

 • توجه به تفاصیل: مطالعه قرآن و حدیث نیازمند دقت به تفاصیل است. افرادی که دقیق و جزئی نگر هستند، عملکرد بهتری را در این رشته خواهند داشت.

 

 • علاقه به تدریس و انتقال دانش: اگر دوست دارید دانش دینی خود را به دیگران انتقال دهید و به تدریس علاقه دارید، این رشته برای شما مناسب خواهد بود.

 

 • علاقه به تفکر فلسفی و اندیشه دینی: افرادی که علاقمند به مباحث فلسفی و اصول دینی هستند و دوست دارند مشکلات و مسائل دینی را تفکری بررسی کنند، این رشته برای آن ها مناسب است.

پایان مقاله بازار کار  و گرایش های رشته علوم قرآن و حدیث


در وبسایت دانش پژوه فرصتی برای مشاوران و معلمان ایجاد شده است تا به راحتی بتوانند دیده شوند و علم و هنر خود را در معرض دید قرار دهند.

دانش آموزان و کنکوری ها می توانند از این فرصت استفاده کنند و از تجربه دیگران استفاده کنند تا مشکلات خود را حل کنند.

خدمات ما چیست و چگونه ارائه می شوند؟

همین الان می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ