اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معرفی به استاد دانشگاه دولتی؛ آزاد؛ پیام نور چیست و در تابستان چند واحد است؟

معرفی به استاد در دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه آزاد، پیام نور، دولتی، علمی کاربردی و … انجام می گیرد. هدف از معرفی به استاد آسان کردن کار دانشجو برای فارغ التحصیلی است. در این مقاله به صورت مفصل به بحث معرفی به استاد چیست پرداخته ایم.

فارغ التحصیلی

اگر جز دانشجویان پر دردسر باشید و کارتان به جایی برسد که واحد های درسی کمی دارید و باید یک نیمسال را اضافه بگذرانید برای تنها چند واحد درسی، باید به شما بگوییم قانونی به عنوان معرفی به استاد ایجاد شده است تا نفس راحتی بکشید و بدون اینکه بخواهید یک نیمسال دیگر معطل شوید دانشگاه را تمام کنید.

معرفی به استاد چیست؟

معرفی به استاد زمانی به گوش شما می خورد که ترم های آخر باشید و چند واحد بیشتر ندارید تا دانشگاه را تمام کنید و فارغ التحصیل شوید. پس اگر در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالا ترم های آخر هستید.

معرفی به استاد یکسری قوانین دارد که این قوانین در هر دانشگاه متفاوت است و طبق قوانین همان نوع دانشگاه اجرا می شود.

معرفی به استاد شما را از تحصیل اضافه بازمیدارد. نمی گذارد که یک نیمسال اضافه تر در دانشگاه بمانید. اما معرفی به استاد برای همه نیست و فقط کسانی که شرایطش را دارند می توانند از آن استفاده کنند.

اگر سنوات شما تمام شده است، بهترین گزینه روی میز معرفی به استاد است و در واقع معرفی به استاد برای کسانی است که واحد درسی کمی را دارند و سنواتشان تمام شده است.

بیشتر بخوانید : سنوات تحصیلی مجاز چیست؟

همه دانشگاه ها معرفی به استاد دارند و نگرانی از این بابت نیست. اما قوانین هر دانشگاه برای معرفی به استاد چیست؟

معرفی به استاد در دانشگاه دولتی

اولین مورد تایید شدن شما به عنوان دانشجو ترم آخر است و باید در نیمسال آخر تحصیل خود باشید. این تاییدیه از طرف مدیر گروه ارسال می شود و نیازی نیست شما کار خاصی انجام دهید فقط کافی است با مدیر گروه صحبت کنید تا برای شما انجامش دهد.

اگر قصد معرفی به استاد را دارید نباید تعداد واحد های شما بیشتر از ۲۴ واحد و در تابستان نباید بیشتر از ۸ واحد باشند.

تداخل نداشتن واحد های معرفی به استاد از نظر زمانی با دیگر واحد های اخذ شده. این قانون برای معرفی به استاد در تابستان هم وجود دارد و باید این نکته را مدنظر قرار دهید.

دانشجویان واجد شرایط برای معرفی به استاد باید بعد از حذف و اضافه درخواست خود را ارسال کنند. این درخواست در سامانه گلستان قابل ارسال است.

حذف و اضافه چیست؟

نمرات دروس معرفی به استاد بعد از نمرات سایر دروس اعلام می شوند. این مدت زمان بسته به استاد می تواند متفاوت باشد اما اصولا اساتید موظف هستند در ده روز نمرات دروس معرفی به استاد را اعلام کنند.

معرفی به استاد دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد می توانید تا ۴ واحد دروس نظری را خودتان معرفی به استاد بگیرید. اگر می خواهید بیشتر از ۴ واحد بردارید این درخواست به دست کارشناس شما صورت گیرد. اگر کارشناس شما درخواست دهد تا ۸ واحد نظری می توانید بردارید.

لازم به ذکر است که در طول ترم نمی توان معرفی به استاد گرفت و حتما باید بعد از ترم باشد.

دروس عملی معرفی به استاد ندارند و نمی توانید آن ها را به صورت معرفی به استاد بگیرید. در یک صورت دروس عملی قابل معرفی به استاد هستند که شما آن ها گرفته باشید و موفق به پاس کردن آن نشده باشید. در این صورت مجاز هستید دروس عملی هم معرفی به استاد بگیرید.

قبل از اینکه نیمسال تحصیلی شروع شود باید کارهای مربوط به معرفی به استاد را انجام داد.

  • شهریه معرفی به استاد دانشگاه آزاد

در دانشگاه آزاد به این صورت است که نصف شهریه ثابت را باید پرداخت کنید و شهریه متغیر نیز به ازای واحد درسی نیز از شما بنا به تعداد واحد های شما از شما اخذ می شود.

شهریه ثابت حتما باید پرداخت شود و فرقی نمی کند دو واحد معرفی به استاد گرفته باشید یا ۸ واحد، شهریه ثابت شما یکسان است.

بیشتر بخوانید: شهریه دانشجو مهمان

موارد مهم برای معرفی به استاد

حتما همه نمره های شما ثبت شده باشند

واحد های عملی را حواستان باشد که مشکلی برای شما پیش نیاورند

فرم معرفی به استاد را تهیه کنید و موارد خواسته شده را انجام دهید. موارد خواسته شده شامل یکسری امضا ها هستند که باید در مدت زمان مشخص شده امضا ها را گرفته باشید.

شرایط معرفی به استاد ارشد و دانشگاه دولتی چند واحد است

معرفی به استاد چیست

معرفی به استاد پیام نور

در دانشگاه پیام نور معرفی به استاد از سال ۹۴ اجرایی شد و برای مقطع کارشناسی ارشد، کارشناسی و کاردانی این امر امکانپذیر است. در دانشگاه پیام نور واحد درسی ملاک نیست و تعداد درس ملاک است و فرقی نمی کند چند واحد باشد.

دانشجویانی که در مقطع کاردانی و کارشناسی هستند می توانند دو درس نظری را معرفی به استاد بگیرند. دانشجویان ارشد نیز یک درس نظری را می توانند به صورت معرفی به استاد بگیرند.

درس های عملی، کارورزی، پروژه و کار آموزی قابل معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور نیستند.

  • شهریه معرفی به استاد پیام نور

همانند دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور هم نصف شهریه ثابت + شهریه متغیر به ازای هر واحد را از دانشجویان دریافت می کند.

معرفی به استاد دانشگاه علمی کاربردی

دانشگاه علمی کاربردی نیز مانند سایر دانشگاه های گفته شده معرفی به استاد دارد و قوانینش مشابه سایر دانشگاه ها است. از قوانین دانشگاه علمی کاربردی برای معرفی به استاد، دانشجو بودن در ترم آخر تحصیلی است.

۴ واحد درسی یا دو درس از قوانین معرفی به استاد در دانشگاه علمی و کاربردی است. همچنین باید در سایر دروس اخذ شده در طول ترم نمره قبولی را نیز کسب کرده باشید.

معرفی به استاد در ترم تابستان

این مورد نیز امکانپذیر است و خیلی از دانشجو ها ترجیح می دهند معرفی به استاد خود را در تابستان بگیرند.

شهریه همانند ترم های عادی است و باید شهریه ثابت به صورت نصف پرداخت شود و شهریه متغیر به ازای هر واحد درسی از شما اخذ می شود. نهایتا می توانید تا ۸ واحد را در تابستان معرفی به استاد بگیرید.

امتحانات در مرداد هستند

سوالات پرتکرار

دانشحو شبانه هستم می توانم معرفی به استاد بگیرم؟

معرفی به استاد برای همه دانشجویان روزانه و شبانه ممکن است و از این بابت منعی ندارد و قوانین نیز برای دانشجویان شبانه و روزانه یکسان هستند.

آیا معرفی به استاد نیاز به شرکت در کلاس دارد؟

خیر کلاسی تشکیل نمی شود و فقط کتاب یا جزوه از طرف استاد به شما معرفی می شود که باید آن را مطالعه کنید و در امتحان پایانی شرکت کنید.

اگر دانشگاه آزاد باشید می توانید با استاد صحبت کنید که مطالب کتاب را برای شما نصف کند


شبکه تعامل اجتماعی دانشجویان(دانش پژوه) فرصتی را برای دانشجویان، محصلان، کنکوری ها و مشاوران و معلمان فراهم کرده است تا این افراد بتوانند در آن به تعامل و رفع مشکلات خود بپردازند.

هر محصل و دانشجویی که سوالات درسی و مشکلات تحصیلی داشته باشد می تواند در هر ساعت از شبانه روز سوالش را در سایت بپرسد و مشاوران و معلمان مشتاق می توانند به این سوالات پاسخ دهند. پاسخ دادن به سوالات در سایت امتیازات ویژه ای را برای شما به همراه دارد.

امکانات سایت به اینجا ختم نمی شوند و کلی موارد کمک کننده ایجاد شده اند که کار را برای شما بسیار راحت می کنند

آشنایی با خدمات ما

دیدگاه ها ( ۴ )

  1. سلام من ترم آخر کارشناسی هستم و ۲۰ واحد برداشتم.
    اما ۳درسم معادل ۶ واحد میمونه.من میتونم این ۶ واحد رو با درخواست مدیر گروه معرفی به استاد بگیریم؟

  2. سلام موقع فارغ التحصیلی من مشخص شد که من چند ترم قبل بعد از ترم مشروطی ۱۵ واحد یعنی یک واحد بیشتر پاس کردم الان چیکار می تونم بکنم
    در دانشگاه ازاد

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+