اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

فرهنگیان آزاد چیست؟ کلمه آزاد در کارنامه یعنی چه؟

سوالی که ذهن داوطلبان کنکور که متقاضی دانشگاه فرهنگیان هستند را درگیر کرده است، واژه آزاد موجود در کارنامه است. این واژه کژ فهمی هایی را ایجاد کرده است که باعث شده است تا آن را واضح سازی کنیم تا افراد با خیالت راحت وارد رشته و دانشگاه مورد نظر خود شوند. سوالاتی از قبلی دانشگاه فرهنگیان آزاد چیست و آیا دانشگاه فرهنگیان بخش آزاد هم دارد یا خیر.

تحصیل در دانشگاه

در جامعه‌ امروز، تحصیلات عالی به عنوان یکی از اساسی‌ ترین عوامل توسعه و پیشرفت شناخته می‌ شود. اما در مسیر پذیرش در دانشگاه‌ ها، مفاهیمی گاها مبهم و یا به نظر پیچیده وجود خواهد داشت از جمله‌ “فرهنگیان آزاد”. آیا این عبارت به معنای وجود یک دانشگاه آزاد برای فرهنگیان است؟ یا شامل مفهومی دیگر است؟

در اولین گام باید بدانید که دانشگاه فرهنگیان هیچگونه موجودیتی با نام “دانشگاه آزاد فرهنگیان” ندارد. بلکه یک دانشگاه فرهنگیان وجود دارد که مبتنی به تربیت معلم است.مفهوم آزاد، در واقع به نوعی از پذیرش دانشجویان بدون سهمیه اشاره دارد، بدین معنا که داوطلبانی که دارای سهمیه مناطق هستند در این دسته بندی قرار خواهند گرفت.

بنابراین، عبارت “فرهنگیان آزاد” که در کارنامه دانشجویان خودنمایی می کند، در واقع نشان دهنده‌ این است که آن‌ ها بدون محدودیت سهمیه، به عنوان اعضایی از جامعه‌ دانشگاهی پذیرش شده اند. این موضوع بیانگر این است که دانشجویان به دور از هرگونه تبعیض، به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان مشغول خواهند شد، بدون اینکه نیاز به پرداخت شهریه داشته باشند.

با این توضیحات، می‌ توان نتیجه گرفت که در دانشگاه فرهنگیان، مفهوم آزاد به معنای پذیرش بدون سهمیه است و هیچگونه تفاوتی بین دانشجویان با سهمیه و بدون سهمیه وجود ندارد. این مفهوم، بستری را برای ایجاد فرصت‌ های برابر برای همه دانشجویان فراهم می‌ کند، بدون توجه به شرایط و وضعیت اجتماعی یا منطقه‌ی محل زندگی داوطلبان.

فرهنگیان آزاد چیست؟

بعد از قبولی در دانشگاه فرهنگیان، عبارتی تحت عنوان آزاد در کارنامه شما وجود خواهد داشت. تصور افراد بر این است که در دانشگاه فرهتگیان آزاد قبول شده اند و این در صورتی است که چیزی تحت عنوان دانشگاه آزاد فرهنگیان وجود ندارد.

این عبارت صرفا بیان کننده سهمیه افراد است. افرادی که بدون سهمیه در دانشگاه فرهنگیان قبول می شوند، عبارت آزاد را می توانند در کارنامه خود مشاهده کنند که بیانگر قبولی با سهمیه آزاد است . نه سهمیه های مختلف.

بنابراین این تصور غلط که داوطلبان در مورد دانشگاه آزاد فرهنگیان دارند، کاملا اشتباه است و این مورد فقط بیانگر قبولی بدون سهمیه است و هیچ تاثیری در تحصیل شما نخواهد داشت و شما مانند سایر دانشجویان، در این دانشگاه مجاز به تحصیل خواهید بود.

دانشگاه آزاد فرهنگیان وجود دارد؟

دانشگاهی با عنوان دانشگاه آزاد فرهنگیان وجود ندارد و فقط یک دانشگاه فرهنگیان وجود دارد که معرف همه داوطلبان است. عبارت آزاد موجود در کارنامه افراد را به این اشتباه می اندازد که فکر می کنند در بخش آزاد دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده اند و باید شهریه پرداخت کنند.

همانطور که می دانید، دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه دولتی است که نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت و نه تنها نیازی به پرداخت شهریه نیست بلکه به شما حقوق نیز می دهند.

در دانشگاه فرهنگیان، رشته تربیت معلم وجود دارد که آن هم به صورت گزینش دو مرحله ای است که شامل پذیرش به وسیله کنکور و پذیرش نهایی به صورت مصاحبه است.

فرهنگیان آزاد چیست؟

سهمیه های کنکور در دانشگاه

در کنکور سهمیه های متفاوتی وجود دارد که با توجه به شرایط، افراد در دسته بندی های مختلف سهمیه بندی می شوند. سهمیه هایی از جمله سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه سیل، زلزله، سهمیه حافظان قرآن و سایر سهمیه های دیگر.

سهمیه های کنکور در برخی موارد ثابت و در برخی موارد متغیر است. برای مثال اتفاقاتی همچون سیل و زلزله در مناطق مختلف در زمان کنکور می تواند سهمیه هایی تحت عنوان سهمیه زلزله زدگان، سیل زدگان را ایجاد کند. این دسته از سهمیه ها ممکن است در کنکور امسال وجود داشته باشد و در کنکور سال بعد اثری از آن باشد. این دسته از سهمیه ها را سهمیه موقت می نامند.

در زمان اعلام نتایج در دانشگاه فرهنگیان، سهمیه شما در کارنامه شما درج خواهد شد. اگر سهمیه شما در کنکور سهمیه مناطق باشد( منطقه یک، دو و یا سه) و شامل یکی از سه مناطق باشید در واقع سهمیه شما آزاد است و در کارنامه قبولی شما در دانشگاه فرهنگیان، عبارت آزاد ثبت می شود و در صورتی که سهمیه ای غیر از سهمیه مناطق داشته باشید، عنوان سهمیه شما به جای واژه آزاد، استفاده می شود.

سوالات پر تکرار

❓ آیا عبارت آزاد تاثیری در تحصیل در دانشگاه فرهنگیان دارد؟

عبارت موجود در کارنامه نهایی داوطلبان که حاوی کلمه آزاد است، تاثیری در تحصیل شما در دانشگاه فرهنگیان در رشته قبولی ندارد و صرفا نوع پذیرش شما را مشخص می کند. باید بدانید که شما هیچ تفاوتی با سایر داوطلبان سهمیه دار نخواهید داشت و با آن ها در تحصیل در دانشگاه فرهنگیان، یکسان هستید.

فردی که در سهمیه آزاد است، باید شهریه بپردازد؟

دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه شهریه پرداز نیست که موظف به پرداخت شهریه باشید. بنابراین فرقی ندارد که با چه سهمیه ای پذیرش می شوید. پذیرش با هر نوع سهمیه ای در دانشگاه فرهنگیان، شامل تحصیل رایگان در سنوات مجاز است.

سهمیه آزاد شامل چه سهمیه هایی است؟

 در واقع سهمیه مناطق شامل سهمیه آزاد است. افرادی که در کنکور با سهمیه منطقه یک، دو و یا سه به رقابت می پردازند را سهمیه آزاد می نامند. این دسته از افراد در کارنامه خود در دانشگاه فرهنگیان با عبارت آزاد روبرو می شوند.

جمع بندی

عبارت “آزاد” در کارنامه دانشجویان دانشگاه فرهنگیان به معنی پذیرش آن‌ ها بدون سهمیه است، نه اینکه آن‌ ها در دانشگاهی به نام “دانشگاه آزاد فرهنگیان” قبول شده باشند.

در دانشگاه فرهنگیان، تحصیل رایگان است و هیچ تفاوتی بین دانشجویان با سهمیه و بدون سهمیه وجود ندارد.
در دانشگاه فرهنگیان، رشته تربیت معلم وجود دارد و پذیرش در آن از طریق کنکور و مصاحبه انجام می‌ شود.
در کنکور، سهمیه‌ های مختلفی وجود دارد که شامل مناطق، ایثارگران، سیل و زلزله، حافظان قرآن و دیگر سهمیه‌ ها هستند.
عبارت “آزاد” در کارنامه به معنی پذیرش بدون سهمیه است و دانشجویان با این عبارت می‌ توانند رایگان تحصیل کنند.

بنابراین این واژه در کارنامه شما مهم نیست و دانستید که صرفا سهمیه شما در کارنامه بیان شده است و با خیال راحت در رشته و دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.


وبسایت دانش پژوه فضایی است برای پیشرفت کنکوری ها، محصلان، مشاوران و معلمان.

افراد مشتاق می توانند از خدمات وبسایت استفاده کنند و در مسیر پیشرفت قدم های استواری بردارند

خدمات ارائه شده رایگان هستند که می توانید از دکمه زیر، آموزش رایگان استفاده از خدمات را نیز مشاهده کنید.

می خواهم از این خدمات استفاده کنم

ارسال یک پاسخ