اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

آزمون نظام مهندسی چیست؟ ثبت نام ویدئویی🎬؛ رشته ها؛ کارت ورود به جلسه

آزمون نظام مهندسی هر ساله در ایران برگزار می شود تا افراد در آن شرکت کنند تا در نهایت وارد یک فاز جدیدی شوند. نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه، هزینه ثبت نام و تمامی موارد بررسی شده اند تا با آگاهی کامل ثبت نام کنید و در نهایت قبول شوید.

مهندسی و دیگر هیچ

رشته های شیرین مهندسی تازه بعد از تحصیل خودشان را نشان می دهند. اگر قرار باشد یک مهندس تمام عیار باشید باید مورد تایید نظام مهندسی باشید تا بتوانید حرفه خود را گسترش دهید.

آزمون نظام مهندسی

سازمان نظام مهندسی یک سازمان خصوصی است که دوبار در سال آزمون برگزار می کند تا افراد مشتاق در این ازمون شرکت کنند. هدف از این آزمون، سنجیدن صلاحیت افراد برای اعطای پروانه است. این آزمون در هفت رشته برگزار می شود.

پروانه اشتغال به کار باعث استفاده بیشتر از فرصت های شغلی و پیشرفت بیشتر می شود. در صورت قبولی در آزمون نظام مهندسی، پروانه اشتغال به کار به شما تعلق می گیرد.

این آزمون به صورت تستی برگزار می شود. فقط برای رشته معماری-طراحی به صورت ترسیمی برگزار می شود. آزمون به صورت کتاب باز یا open book است.

کسانی قبول می شوند که به ۵۰ درصد سوالات پاسخ درست دهند. آزمون نظام مهندسی رقابتی نیست و محدودیت قبولی ندارد. هر فردی که درصد لازم برای قولی را کسب کند، قبول محسوب می شود و می تواند برای پروانه اشتغال خود اقدام کند.

چه کسانی می توانند در این آزمون شرکت کنند؟

شرایط، زمان و نحوه ثبت نام را به صورت کامل در ادامه اورده ایم تا بدانید چه کسانی می توانند در این آزمون شرکت کنند.

  • شرایط ثبت نام

آخین مدرک تحصیلی شما بسیار مهم است. مدرک شما باید مورد تایید وزارت علوم باشد.

افرادی که مدرک کارشناسی دارند، نیازمند گذشتن ۳ سال از زمان گرفتن مدرک دارند. افرادی که کارشناسی ارشد دارند ۲ سال و کسانی که مدرک دکتری دارند یک سال باید از زمان گرفتن مدرکشان گذشته باشد.

  • زمان برگزاری

این آزمون دو بار در سال برگزار می شود که از یکماه قبل اطلاع رسانی می شود برای ثبت نام. اصولا در اوایل و اواخر سال ازمون برگزار می شود.

کارت ورود به جلسه در سایت ثبت نامی قابل دریافت است و نیاز به مراجعه فیزیکی نخواهید داشت. فقط کافی است در زمان اعلامی به سایت مراجعه کنید و کارت ورود به جلسه خود را دریافت کنید.

دیدن نتایج نیز در سایت بعد از اعلام نتایج نهایی قابل روئیت است. به خاطر داشته باشید که اطلاعات ثبت نامی خود را نگهداری کنید تا بتوانید از آن برای دیدن نتایج خود استفاده کنید.

مدرک کاردانی و آزمون

اگر مدرک شما کاردانی است اصلا نگران نباشید، خبر های خوبی برای شما داریم. اولین چیزی که نیاز دارید، مدرک فنی مورد تایید وزارت علوم با سنوات ۵ ساله است.

اگر مدرک فنی مورد تایید سایر وزارتخانه ها و موسسه های دولتی را دارید نیازمند سنوات ۶ ساله هستید.

مدرک کاردانی ندارم، راهکار چیست؟

حتی اگر مدرک کاردانی نیز ندارید مشکلی نیست و راه حلی نیز برای این دسته از افراد وجود دارد.

اگر دارای دیپلم فنی باشید و مشکل نظام وظیفه نداشته باشید(یا معافیت دائم یا پایان خدمت) و در سازمان های استان خودتان عضویت نداشته باشید، می توانید از قافله عقب نمانید و در آزمون شرکت کنید.

سابقه کار و شرایط سنی معماران تجربی
پروانه اشتغال سابقه تجربی مورد نیاز شرط سن مدرک
پایه یک ۱۸ سال حداقل ۳۶ سال دیپلم فنی
پایه دوم ۱۲ سال حداقل ۳۰ سال دیپلم فنی
پایه سوم ۷ سال حداقل ۲۵ سال دیپلم فنی
پایه یک ۱۹ سال حداقل ۳۷ سال سایر موارد
پایه دوم ۱۳ سال حداقل ۳۱ سال سایر موارد
پایه سوم ۸ سال حداقل ۲۶ سال سایرموارد
رشته های ثبت نامی

ازمون در رشته های عمران صلاحیت های نظارت، اجرا، محاسبات، پی و سازه نگهبان، طرح و اجرای بهسازی، طرح اجرای گود و ارزیابی.

معماری صلاحیت های نظارت و جرا

تاسییسات برقی صلاحیت های طراحی، اجرا و نظارت

تاسیسات مکانیکی صلاحیت های طراحی، اجرا و نظارت

رشته های شهرسازی، ترافیک و نقشه برداری

در آزمون نظام مهندسی هیچ سهمیه ای وجود ندارد حتی سهمیه ایثارگران.

مراحل گرفتن پروانه اشتغال

اولین قدم این است که در آزمون نظام مهندسی قبول شوید. بعد از با موفقیت پشت سر گذاشتن این مرحله باید در سازمان عضو شوید. بعد از عضویت باید مدارک خود را به سازمان نظام مهندسی ارسال کنید.

سپس بررسی ها و اقدامات لازم از سوی سازمان نظام مهندسی صورت می گیرد و پروانه اشتغال به کار برای شما صادر خواهد شد.

نحوه ثبت نام

ثبت نام بسیار ساده است و نیاز به هیچ پیش نیازی ندارد. می توانید از کافی نت ها بخواهید شما را ثبت نام کنند اما واقعا نیازی نیست و ثبت نام این آزمون به قدری ساده است که نیازی به یک ریال هزینه کردن ندارید.

در ویدئو زیر به صورت کلی نحوه ثبت نام را گفته ایم که می توانید مشاهده بفرمایید(اگر با موبایل در حال مشاهده فیلم هستید، صفحه گوشی را بچرخانید و در حالت افقی مشاهده کنید)

سوالات پرتکرار

سابقه کار ندارم آیا می توانم در آزمون نظام مهندسی شرکت کنم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که می توانید بدون سابقه و فقط با داشتن مدارک ذکر شده در متن مقاله و مدت زمان تعیین شده از سابقه مدرک، در آزمون شرکت کنید.

مدرک کارشناسی ام را بهمن ۹۸ گرفته ام. می شود در آزمون دی ۱۴۰۱ شرکت کرد؟

برای اینکه بتوانید با مدرک کارشناسی در آزمون نظام مهندسی شرکت کنید باید مدت زمان سه سال از اخذ مدرک شما گذشته باشد. چون آزمون دی ماه است و مدرک گرفته شده تاریخش بهمن ماه می باشد، بنابراین خیر نمی توانید در آزمون دی ۱۴۰۱ شرکت کنید.

اما اگر تاریخ مدرک شما مثلا شهریور ماه سال ۹۸ بود می توانستید در ازمون دی ماه ۱۴۰۱ نظام مهندسی شرکت کنید.

هزینه ثبت نام چقدر است؟

هزینه ثبت نام در هر دوره متفاوت است و کم و زیاد می شود. در حال حاضر هزینه اخرین ثبت نام ۱۴۵ هزار تومان است. مبالغ به صورت پلکانی هر ساله بالا می روند.

آزمون نظام مهندسی برای چه رشته هایی است

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

جمع بندی

آزمون نظام مهندسی یک فرصت عالی برای افرادی است که شرایطش را دارند و می خواهند به صورت مستقل کار کنند. این آزمون دوبار در سال برگزار می شود که می توانید از این فرصت استفاده کنید.

برای شرکت در این آزمون شرایطی نیاز است که باید آن را دارا باشید. بسته به نوع مدرکی که دارید این شرایط متفاوت است که در متن مقاله همه موارد بررسی شدند.

نمونه سوالات و راهنمای ثبت نام در سایت گفته شده در ویدئو آموزشی معرفی شده اند که می توانید به راحتی نمونه سوالات را از سایت گفته شده دریافت کنید و برای آزمون آماده شوید.

پایان مقاله ثبت نام آزمون نظام مهندسی


تعامل میان محصلان، کنکوری ها، مشاوران و معلمان می تواند باعث موفقیت و پیشرفت هر دو گروه می شود

دانش پژوه این فضا را برای شما فراهم کرده است تا به راحتی بتوانید در سایت با یکدیگر تعامل داشته باشید و مشکلات خود را حل کنید

اما چگونه اینکار توسط ما صورت می گیرد؟

آشنایی با خدمات ما

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+