اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته بیم سنجی – بازار کار؛ سختی ها و مزایای رشته بیم سنجی

رشته بیم سنجی از رشته های تخصصی است که در دانشگاه به صورت مستقل برای دانشجویان مشتاق ارائه می شود. بازار کار و آینده شغلی رشته بیم سنجی به شدت به تخصص و مهارت فرد بستگی دارد. مزایا و سختی های رشته بیم سنجی به صورت دقیق بررسی شده است تا از انتخاب این رشته مطمعن شوید.

رشته Actuarial Science چیست؟

رشته بیم‌ سنجی (Actuarial Science) یک حوزه تخصصی در علوم اقتصاد و مدیریت است که به بررسی و تحلیل ریسک‌ ها و مدیریت مالی مرتبط با آن ها می‌ پردازد. افرادی محصل در این حوزه به نام “بیم‌ سنج” (Actuary) شناخته می‌ شوند. بیم‌ سنج‌ ها به کمک اصول ریاضی، اقتصاد، آمار، مالیات و مطالعات مالی برای ارزیابی و پیش‌ بینی ریسک‌ های مالی و تصمیم‌ گیری‌ های مرتبط با آن ها در زمینه های مختلف اقتصادی مشغول به کار می‌ شوند.

تخصص بیم‌ سنجی به ویژه در صنعت بیمه بسیار مهم است. بیم‌ سنج‌ ها در این صنعت با استفاده از تکنیک ها و مدل های ریاضی و آماری، میزان ریسک و هزینه‌ های مرتبط با پوشش بیمه را تخمین می‌ زنند. علاوه بر این، آن‌ ها مسئولیت تعیین نرخ بیمه، تحلیل سیاست‌ های مالی و سرمایه‌ گذاری شرکت‌ های بیمه و طراحی برنامه‌ های بیمه را نیز دارند.

برنامه تحصیلی در رشته بیم‌ سنجی اغلب شامل درس‌ هایی از زمینه‌ های آمار و ریاضیات پیچیده، مالی و مدیریت، مالیات و اقتصاد است. بیشتر دانشگاه‌ ها دوره‌ های تخصصی برای آموزش بیم‌ سنج‌ ها ارائه می‌ دهند.

کسانی که مدرک می گیرند، این فرصت را دارند که در حیطه بانکداری، بیمه، مشاوره مالی و حتی در صنایع دیگری که با مدیریت ریسک مالی سروکار دارند، فعالیت کنند.

بازار کار و آینده شغلی رشته بیم سنجی

رشته بیم‌ سنجی به دلیل اهمیت زیادی که در تصمیم‌ گیری‌ های مالی و مدیریت ریسک‌ ها دارد، در بازار کار جذابیت زیادی دارد. آینده شغلی افراد فارغ‌ التحصیل این رشته تا حد زیادی مطمعن و پر از فرصت است. برخی از جوانب مهم مرتبط با بازار کار و آینده شغلی در رشته بیم‌ سنجی عبارتند از:

۱. تقاضا بالا

با توسعه صنعت بیمه و نیاز به مدیریت کارآمد ریسک‌ ها، تقاضا برای استفاده از بیم‌ سنج‌ ها بیشتر شده است. شرکت‌ های بیمه، شرکت‌ های مشاوره مالی و بانک ها به دنبال جذب افراد متخصص در این زمینه هستند.

۲. حقوق و مزایا

بیم‌سنج‌ ها به دلیل توانایی و تخصص در مدیریت ریسک‌ ها، از مزایا و حقوق بالایی برخوردار می‌ شوند. این شغل به عنوان یکی از شغل‌ های با درآمد بالا شناخته می‌ شود.

۳. چندان تاثیر ناپذیر از تغییرات اقتصادی

به دلیل داشتن تاثیر زیاد بیم‌ سنج‌ ها در تصمیم‌ گیری‌ های مالی و مدیریت ریسک، این حرفه تا حد زیادی از تغییرات اقتصادی و نوسانات بازار تاثیر ناپذیر است.

۴. تنوع در حوزه‌ های کاری

افراد فارغ التحصیل شده در رشته بیم سنجی توانایی کار در حوزه‌ های مختلفی از جمله بیمه، صنعت مالی، بانکداری، مشاوره مالی و حتی در بخش‌ های دولتی را دارند. این تنوع امکان انتخاب مسیر های مختلف را برای آن ها فراهم می‌ کند.

شرکت در اجتماعات حرفه‌ ای، دوره‌ های آموزشی مداوم و مشارکت در پروژه‌ ها و چالش‌ های مختلف می‌ تواند به فرد در بروز رسانی دانش و مهارت‌ های خود کمک کند و او را در مسیر فرصت های شغلی متنوعی قرار دهد.

سختی های رشته بیم سنجی

۱. پیچیدگی ریاضیاتی

این رشته به طور عمده بر اساس مفاهیم ریاضیات پیچیده و آمار مبتنی است. موجه شدن با چالش هایی مانند مباحث ریاضیاتی مانند نظریه احتمال، ریاضیات مالی و مدیریت ریسک از سختی های این رشته است.

۲. پیشینه تحصیلی

برای ورود به این رشته، به یک پایه قوی و پیشینه خوب تحصیلی محکم در زمینه ریاضیات، آمار و اقتصاد نیاز دارید. برخی افراد ممکن است به دلیل عدم آشنایی یا عدم تسلط به مفاهیم پیشینه تحصیلی دچار چالش هایی در این رشته شوند.

بیشتر بخوانید : رشته آمار

۳. آزمون‌ های حرفه‌ ای سخت

برای گرفتن مدارک تحصیلی در این حوزه، بسیاری از فارغ‌ التحصیلان نیاز به گذراندن آزمون‌ های حرفه‌ ای مرتبط با بیم‌ سنجی دارند که این آزمون‌ ها به طور معمول بسیار سخت هستند.

۴. تکراری بودن برخی از وظایف

در بخش بیمه، برخی از وظایف بیم‌ سنج‌ ها اغلب تکراری است، زیرا باید به صورت دوره‌ ای تحلیل ها و مدل های مختلف را بررسی و بروزرسانی کنید.

۵. وابستگی به داده‌ ها

تصمیم‌ گیری‌ های بیم‌ سنج‌ ها بسیار وابسته به اطلاعات و داده ها است. نوسانات در داده‌ ها تاثیر زیادی بر تحلیل و تصمیم‌ گیری‌ ها می گذارد.

مزایای رشته بیم‌ سنجی

درآمد بالا

بیم‌سنج‌ ها به دلیل تخصص و مهارت‌ های خود در مدیریت ریسک، از مزایا و حقوق بالایی برخوردار خواهند بود.

استقرار در بازار کار

تخصص در حوزه بیم‌ سنجی فرد را در بازار کار به موقع و به شکل قابل توجهی قرار می‌ دهد.

تنوع شغلی

افرادی که در این رشته فارغ التحصیل شده باشند در حوزه‌ های مختلفی از جمله بیمه، مشاوره مالی و بانکداری می توانند مشغول شوند.

تاثیر گذاری در تصمیم‌ گیری‌ های مالی

بیم‌سنج‌ ها در مدیریت ریسک و تصمیم‌ گیری‌ های مالی نقش اساسی دارند و امکان مشارکت در تصمیم‌ گیری‌ های استراتژیک شرکت‌ ها را دارند.

پیشرفت حرفه‌ ای

این رشته به افراد فرصت پیشرفت در سطوح بالا و توسعه شبکه حرفه‌ ای را می‌ دهد که می‌ تواند به فرصت‌ های شغلی جدید و پروژه‌ های مهم منجر شود.

علاوه بر این با توجه به افزایش نیاز به مدیریت ریسک در اقتصاد های جهانی و توسعه صنعت بیمه، مزایای این رشته در آینده نیز بسیار زیاد خواهد بود.

رتبه لازم برای قبولی بیم سنجی

قبولی در هر رشته و دانشگاه به تراز کنکور و سهمیه های کنکور و ظرفیت هر دانشگاه بستگی دارد. در سال ۱۴۰۱ در دانشگاه شهید بهشتی تهران تا رتبه ۲۱ هزار کشوری با سهمیه منطقه سه، دانشجو پذیرفته شده است.

بیم سنجی چه رشته ای است

بازار کار و سختی های رشته بیم سنجی

این رشته برای چه کسانی مناسب است؟

رشته بیم‌ سنجی برای افرادی مناسب است که علاقه و توانایی در زمینه‌ های ریاضیات، آمار و اقتصاد دارند. علاوه بر این، افرادی که دارای ویژگی‌ ها و استعداد های زیر هستند، می توانند در این رشته نتیجه خوبی بگیرند.

۱. علاقه به ریاضیات

افرادی که به ریاضیات علاقه‌ دارند و از حل مسائل ریاضیاتی لذت می‌ برند، می توانند در رشته بیم‌ سنجی موفق شوند زیرا این رشته بر پایه مفاهیم ریاضیات پیچیده است.

۲. توانایی در تجزیه و تحلیل

بیم‌ سنج‌ ها باید توانایی تحلیل و تجزیه دقیق داده‌ ها و اطلاعات را داشته باشند تا بتوانند به طور صحیح ریسک‌ ها را ارزیابی کنند و تصمیم‌ گیری‌ های موثر انجام دهند.

۳. علاقه به مسائل مالی

افرادی که به مسائل اقتصادی و مالی علاقه‌ دارند، می‌ توانند در رشته بیم‌ سنجی که به طور مستقیم با مدیریت ریسک‌ های مالی سر و کار دارد، موفق باشند.

۴. توانایی در استفاده از فناوری

به دلیل تکنولوژی مدرن مورد استفاده در این حوزه، توانایی استفاده از نرم‌ افزار ها و ابزار های محاسباتی برای تحلیل داده‌ ها و مدیریت ریسک بسیار حائز اهمیت است.

۵. مهارت در ارتباطات

بیم‌ سنج‌ ها برخی از تحلیل‌ ها و نتایج خود را باید به صورت قابل فهم و روشن برای افرادی که در زمینه مدیریت و تصمیم‌ گیری‌ های مالی فعالیت می‌ کنند، ارائه دهند. بنابراین، مهارت در ارتباطات و ارائه نیز در این رشته مهم است.

۶. علاقه به یادگیری مداوم

این حوزه به صورت دائم در حال تغییر است، بنابراین فرد باید به یادگیری مداوم و بروزرسانی دانش خود علاقه‌ داشته باشد.

۷. توانایی حل مسائل

بیم‌ سنج‌ ها برخی از چالش‌ های متنوع و پیچیده در زمینه مدیریت ریسک مواجه می‌ شوند، بنابراین توانایی حل مسائل به صورت خلاق و تفکر تحلیلی اهمیت دارد.

اگر این توانایی ها و ویژگی ها در شما وجود دارد، رشته بیم سنجی می تواند یه گزینه جذاب و مناسب برای شما باشد.


فرصتی فراهم شده است تا دانشجویان، کنکوری و دانش آموزان بتوانند با مشاوران و معلمان مشتاق در سراسر کشور تعامل داشته باشند.

اما خدمات به تعامل ساده محدود نمی شود و فرصت های زیادی را ایجاد کرده ایم تا بتوانید به سادگی مشکلات خود را در اینجا حل کنید.

می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+