اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

مهندسی معدن

در مقاله معرفی رشته مهندسی معدن، قصد معرفی گرایش های آن و ارشد رشته معدن را داریم تا شما به صورت کامل آگاه شوید و این آگاهی باعث انتخاب بهتر شما و در نتیجه موفقیت شما خواهد شد.همچنین در این مقاله به بازارکار مهندسی معدن نیز می پردازیم.

تعریف و هدف مهندسی معدن

هدف این رشته، حفر و استخراج و انتقال دادن مواد معدنی از اعماق زمین به سطح زمین برای استفاده از این مواد معدنی در ساخت و تولید هر آنچه برای بشر نیاز است.

گرایش ها

کارشناسی

در مقطع ۴ ساله کارشناسی شما با ۴ گرایش سروکار خواهید داشت که شامل:

  • گرایش مکانیک سنگ

در گرایش مکانیک سنگ با دو نوع حفاری آشنا خواهید شد.

حفاری روی زمین(سطح شیبدار از نوع خاکی و سنگی)

حفاری زیر زمین (معادن زیر زمینی، تونل های شهری و تونل های عمیق)

طراحی و پایداری سازه ها که بخش اصلی این گرایش است به صورت تخصصی به شما اموزش داده می شود.

  • گراش اکتشافات معدن

هدف اصلی این گرایش کشف کردن معادن مختلف معدنی است.بعد از کشف این معادن ارزشمند به نوع مواد معدنی و ذخایر ان و استخراج از ان نیز می پردازد.

  • گرایش استخراج معادن

در این گرایش همانطور که از اسم ان مشخص است به استخراج می پردازد.استخراج از معدن های روباز و زیر زمینی و تا حدودی به بررسی حفاری برای باربری و بارگیری در دریا نیز می پردازد.

  • گرایش فراوری مواد معدنی

فراوری کردن جز اصلی این گرایش است.فراوری مواد معدنی که از ارزش بالایی برخوردار هستند.در زمینه های طبقه بندی و دانه بندی، آبگیری، خردایش، پرعیار سازی شیمیایی، هیدرومتالوژی و فیزیکو شیمیایی نیز به شما آموزش هایی داده می شود.

کارشناسی ارشد

در مقطع ارشد رشته معدن، شما می توانید در گرایش قبلی خودتان در دوره قبل، ادامه تحصیل دهید و فقط یک گرایش جدید در ارشد رشته معدن وجود دارد که معروف به گرایش تونل و فضاهای زیرزمینی است.

ارشد رشته معدن و بازارکار مهندسی معدن

وظایف یک مهندس معدن

مهندسان معدن بسته به نوع گرایش و تخصصشان وظایف خاص خودشان را دارند ولی به صورت کلی این وظیفه ها از نظارت بر فعالیت های حفر و استخراج تا انتقال دادن مواد معدنی را بر عهده دارند.طراحی، آزمایش و توسعه انواع ماشین ها و روش های مختلف حفاری در زمینه تخصصی مهندسان معدن می باشد.

برخی دیگر از مسئولیت ها و وظایف مهندسان معدل شامل:

نظارت بر تجهیزات حفاری

نظارت کردن بر انواع پروژه ساخت و ساز

نوشتن گزارش کار و ارسال آن به کارفرمایان

انجام آزمایشات برای بررسی وجود گازهای خطرناک و یا سمی

براورد کردن هزینه ها، از هزینه تجهیزات و استخراج تا نیروی کار

نقشه کشی و بررسی ان برای تعیین سختی استخراج در هر معدن

اطمینان و نظارت کردن بر موارد ایمنی مانند باز بودن خروجی ها، تهویه ها و تجهیزات برای موارد اضطراری

بازارکار مهندسی معدن

کشور ایران دارای معادن های ارزشمندی همچون مس، قلع، سنگ های ساختمانی و … است که همین موضوع باعث ایجاد یک بازارکار خوب برای این رشته مهندسی شده است.

ناگفته نماند مهندسی معدن جز رشته های سخت به شمار می اید اما شما مهندس هستید و قرار نیست در معدن به حفاری بپردازید.مهندسان معدن می توانند در صنایع های مرتبط با معدن مشغول به فعالیت شوند.

در سمت هایی مانند معدن و تجارت، مسئولیت فنی معادن، مدیریت معدن، سازمان اکتشافات معدنی و زمین شناسی، مهندس مشاور در زمینه های حفاری، اکتشافات و… می توانید مشغول به فعالیت شوید.

بازارکار در خارج

اصولا هر مهندس معدن در یک نوع ماده معدنی تخصص دارد.اگر شما در زمینه ماده معدنی دلخواهتان یک مهندس با تبحر بالا باشید، بازارکار بسیار خوبی برای شما در خارج از کشور و به خصوص در کشور استرالیا وجود دارد.

استرالیا بهترین کشور برای مهندسان معدن است به این دلیل که در صادرات مواد معدنی همچون روی، زغال سنگ، سرب و انواع دیگر مواد معدنی پیشگام است.

مهندسی معدن و رشته معدن

آیا این رشته مناسب من است؟

یک مهندس معدن باید با استفاده از خلاقیت خود، راه های ساده تر و کم هزینه تری را برای حفاری و استخراج پیدا کند تا با کمترین نیروی انسانی و با بالاترین کیفیت انجام شود.

در کل یک مهندس معدن باید بتواند ارتباط موثری با دیگران برقرار کند، توانمند در حل کردن مسائل و مشکلات مختلف مرتبط با کار باشد و با توجه کردن به جزئیات پروژه، آن را از لحاظ زمان و بهینه بودن بهبود ببخشد.


خدماتی که در سایت دانش پژوه ارائه می شود باعث موفقیت محصل ها و اساتید و مشاوران می شود.

موفقیت برای محصل ها در تحصیل و کنکور و موفقیت برای اساتید و مشاوران در تدریس و مشاوره

 

جهت آشنایی و استفاده از این خدمات رایگان، به لینک زیر مراجعه فرمایید

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ