اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

مهندسی اپتیک و لیزر

در این مقاله قصد معرفی مهندسی اپتیک و لیزر را داریم.به صورت مفصل به توضیح راجب گرایش لیزر، گرایش اپتیک و اپتوالکترونیک می پردازیم تا با آگاهی و شناخت کامل بتوانید در این مسیر قدم بردارید و موفق شوید.

تعریف و هدف مهندسی اپتیک و لیزر

شاخه ای از مهندسی و فیزیک که به تحقیق و توسعه مفاهیم نوری در طیف وسیع می پردازد.فناوری نوری شالوده اصلی این رشته مهندسی است که به آن خواهیم پرداخت.

گرایش ها

کارشناسی

مقطع کارشناسی یک دوره ۴ ساله است که فاقد گرایش نیز می باشید.انتخاب گرایش در مقاطع ارشد و دکتری صورت می گیرد.

ارشد

گرایش های ارشد اپتیک و لیزر شامل ۳ گرایش مختلف است که عبارتند از:

  • لیزر

لیزر، عضوی جدا نشدنی از فناوری و تکنولوژی.لیز نقش بسزایی در زندگی مردم این قرن دارد. از استفاده در صنعت و پزشکی تا اسکنرها و دستگاهای پخش کننده صوتی و تصویری.مهم ترین استفاده لیزر در چشم پزشکی است. که این روزها بسیار شایع است و هر فرد در خانواده خود فردی را دارد که چشم هایش را لیزر کرده است.

  • اپتیک

رفتار و خواص نور از مباحث اصلی گرایش اپتیک است که به هر دانشجو اموزش داده می شود. با استفاده از این رفتارها به مطالعه کردن تعامل نور با ماده، نور ماورابنفش، مادون قرمز و ساخت سازه های مختلف برای توصیف رفتارهای نور مرئی می پردازند.

  • اپتوالکترونیک

مهندسان گرایش اپتوالکترونیک در ساخت تجهیزات پزشکی، دستگاه های ارتباطی راه دور، سلول های خورشیدی، فیبر های نوی و … دخالت دارند و به افراد دیگر کمک می کنند برای تولید همچین تجهیزات و وسایلی.

گرایش لیزر و گرایش اپتیک

وظایف یک مهندس اپتیک

مهندسی اپتیک و لیزر در شاخه های مختلفی فعالیت دارند ولی چند شاخه معروف و بزرگ وجود دارد که بیشتر در حوزه فعالیت این رشته است.

اپتیک کوانتمی (این حوزه به مطالعه و بررسی فوتون ها می پردازد)

اپتیک هندسی (اندازه گیری و تشخیص نور از اهداف اپتیک هندسی است که با استفاده از ابزار های نوری مختلف انجام می شود)

اپتیک یکپارچه، اپتیک الکترونی، اپتیک غیر خطی، مغناطیس نوری و …از دیگر شاخه های اپتیک است که هر کدام بخش مخصوص خودش را انجام می دهد.

یک مهندس نوری به طراحی و توسعه دادن قطعات دستگاهای نوری و یا بازطراحی سیستم های نوری و آزمایش آن می پردازند.

وظایف یک مهندس در حوزه لیزر

مهندسان این حوزه با فیبر نوری و لیزر سروکار دارند و به تولید کردن پرتو های قدرتمند نور و انتقال ان از طریق فیبر نوری می پردازد.با این قدرت و این روش می توان اطلاعات را به سادگی و با سرعت بالا انتقال داد.

بازارکار رشته اپتیک و لیزر

رشته مهندسی اپتیک و لیزر زیر شاخه های متعددی دارد که هر کدام بازارکار خاص خودش را دارد.به صورت کلی بازار این رشته رو به رشد است و قطعا در اینده پیشرفت بسیار چشمگیری با توجه به پیشرفت شدید تکنولوژی خواهد داشت.با فارغ التحصیلی در این رشته می توانید در سازمان انرژی اتمی، مخابرات، وزارت بهداشت، صنایع نظامی و … فعالیت کنید.

کار در خارج

اپتیک و لیزر یک رشته بسیار کاربردی است که باعث پیشرفت صنایع مختلف می شود.در کشور های توسعه یافته از این توانایی و مهارت استفاده بسیار زیادی می شود برای ساده سازی کارها، بهبود و سریع کردن ارتباطات.کار بلد بودن در این حرفه + مسلط بودن به زبان انگلیسی می تواند باعث موفقیت چشمگیر شما در این حوزه در خارج از کشور شود.

مهندسی اپتیک و لیزر

آیا این رشته برای مناسب است؟

مهارت و علاقه در طراحی و آنالیز و همچنین تسلط بر چنین ابزار هایی مانند zemax می تواند باعث موفقیت شما در این شاخه شود. علاوه بر این شما باید با بعضی از تجهیزات و دستگاه های مختلف مانند طیف سنج و کالری سنج بتوانید به خوبی کار کنید.

همچنین باید به رشته های مکانیک، کامپیوتر و برق تسلط نسبی داشته باشید تا بتوانید با ترکیب این علوم، دستگاه های نوری را طراحی کنید.شما برای طراحی و تولید یک محصول باید با دیگر متخصصان حوزه های دیگر همکاری داشته باشید تا یک محصول با بالاترین کیفیت تولید کنید.

پس روحیه همکاری و به اشتراک گذاشتن ایده ها از شروط اصلی وارد شدن در این حوزه است.اگر به یادگیری این موارد علاقه دارید، تبریک می گوییم این رشته برای شما ساخته شده است.


دانش پژوه، برای موفقیت در تحصیل برای محصلان و موفقیت در مشاوره و تدریس برای مشاوران و اساتید خدماتی را ارائه می دهیم.

با استفاده از این خدمات می توانید به موفقیت در زمینه خودتان برسید.

 

جهت استفاده از خدمات رایگان سایت،به لینک زیر بروید.

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ