اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معرفی رشته شنوایی سنجی: بازار کار+تفاوت با بینایی سنجی

در این مقاله به معرفی رشته شنوایی سنجی و بررسی درامد و بازار کار رشته شنوایی سنجی می پردازیم. به شما کمک می کنیم تا به سوال انتخاب بین شنوایی سنجی یا بینایی سنجی پاسخ دهید و انتخاب خوبی داشته باشید.

هدف و تعریف رشته شنوایی سنجی

شنوایی سنجی رشته ای است با هدف پیشگیری از بیماری های شنوایی و جلوگیری از پیشرفت انها ایجاد شده که تمرکز آن روی حفظ کردن سلامت جامعه است.

این رشته با بررسی اختلال های شنوایی به ارائه راهکار برای برطرف کردن این مشکل می پردازد. راهکار هایی مانند تجویز کردن سمعک برای یک بیمار.

معرفی رشته شنوایی سنجی و درامد رشته شنوایی سنجی

معرفی رشته شنوایی سنجی

شنوایی سنجی،محرک گوش

شنوایی سنجان به شما کمک می کنند تا از مشکلات عمده گوش رها شوید یا ان مشکلات را به حداقل برسانید، مشکلاتی مانند:

 • ناتوانی در شنوایی
 • وزوز کردن گوش ها
 • اختلالات در شنوایی
 • تقویت شنوایی گوش ها
 • بهم ریختن مایع تعادلی گوش
 • اختلال میسوفونیا یا صدابیزاری

گرایش ها

مقطع کارشناسی رشته شنوایی سنجی بدون گرایش است.بعد از گذراندن این دوره و ورود به ارشد،می توانید گرایش انتخاب کنید که این گرایش ها شامل

شنوایی سنجی، آمار زیستی، فناوری اطلاعات سلامت، مهندسی پزشکی زیست مواد و بیوالکتریک، مدیریت توانبخشی، نانوتکنولوژی پزشکی، اپیدمیولوژی، آموزش پزشکی و … می توان مشغول به تحصیل شد و تا مقطع دکتری می توانید در ایران تحصیل کنید.

وظایف یک متخصص رشته شنوایی سنجی
 • تشخیص صحیح مشکل بیمار بعد از آزمایش
 • ارائه دادن روش درمانی متناسب با نوع مشکل
 • توضیح راجب عوارض و مشکلات روش های درمانی
 • آزمایش و تست بیمار با توجه به علائمی که دارند
 • توضیح وضعیت بیمار برای خانواده بیمار جهت تسریع در بهبودی و درک بیمار

بازارکار + درامد

رشته های علوم تجربی اغلب از بازارکار خوبی برخوردار هستند و بازار کار رشته شنوایی سنجی نیز همینگونه است.افرادی که  در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در مراکز اموزشی، برپاکردن کلینیک خصوصی و مراکز درمانی فعالیت کنند و با متخصصان گوش و حلق و بینی، متخصصان مغز و اعصاب، متخصصان اطفال کار کنند یا ارتباط کاری داشته باشند.

فرصت های شغلی خوب دیگری نیز وجود دارد مانند فعالیت در بهزیستی، بیمارستانهای خصوصی یا دولتی، خانه سالمندان، تدریس دانشگاه، مدرسه های ناشنوایان و … که می توانید بسته به علاقه اتان از این دسته بندی هم استفاده کنید.

درامد رشته شنوایی سنجی هم بسته به سابقه فعالیت شما و مرکزی که در آن مشغول به فعالیت هستید متفاوت است.

شنوایی سنجی یا بینایی سنجی؟

این دور رشته با هم متفاوت هستند و همانطور که از اسمشان پیداست می توان تشخیص داد که یکی مربوط به مشکلات چشمی و دیگری مربوط به مشکلات شنوایی و گوش است.

ولی آنچه که معلوم است این دو رشته بازارکار بسیار مناسب دارند. شما در هر دو رشته می توانید به فرصت های شغلی زیادی دسترسی داشته باشید.

انتخاب بین این دو رشته کاملا سلیقه ای است و به علاقه شما بسنگی دارد.ما سعی می کنیم با معرفی رشته شنوایی سنجی و بینایی سنجی به شما کمک کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشید.

پیشنهاد می کنیم برای تصمیم گیری بهتر راجب انتخاب بین این دو رشته، مقاله بینایی سنجی موجود در سایت دانش پژوه را بخوانید تا از بینایی سنجی هم شناخت پیدا کنید تا بتوانید با شناخت کامل دست به انتخاب بین این دو رشته بزنید.

درامد و رتبه لازم برای شنوایی سنجی و بینایی سنجی

معرفی بازار کار رشته شنوایی سنجی

رتبه لازم برای قبولی

رشته شنوایی سنجی از زیر گروه یک علوم تجربی است.در زیر گروه یک، زیست شناسی بیشترین اهمیت را دارد و داراری ضریب ۴ نیز است.بعد از زیست، درس شیمی با ضریب ۳ است که از اهمیت زیادی برخوردار است.دروس فیزیک و شیمی نیز از ضریب ۲ برخوردارند که می توانند در تغییر رتبه شما موثر باشند.

تا رتبه ۱۴ هزار کشوری با سهمیه منطقه ۳ نیز در دانشگاه شیراز در سال ۹۹ پذیرش شده است.همچنین تا رتبه ۱۱ هزار کشوری با سهمیه منطقه یک نیز در دانشگاه تهران پذیرش دانشجو صورت گرفته است.این اعداد و ارقام هرساله دستخوش تغییر می شوند و نمی توان یک رتبه ثابت برای سال های آینده بیان کرد.

معایب و مزایا…

دور بودن از استرس و سروصدا یکی از مزایای خوب رشته شنوایی سنجی است.نداشتن طرح اجباری نیز می تواند خبر خوبی برای دانشجویان این رشته و کسانی که قصد گذراندن طرح اجباری را ندارند است.

یکی از معایب این رشته این است که حتما باید زیر نظر دکتر حلق و گوش و بینی فعالیت کنید.

آیا این رشته مناسب من است؟

تمامی رشته های تجربی نیازمند داشتن روحیه بالا و توانایی ایجاد انگیزه در بیمار و توضیح دادن با حوصله به بیمار است.پس گر شما می توانید چنین ویژگی هایی را در خود تقویت کنید،این رشته برای شما مناسب است.

در رشته شنوایی سنجی، دقت و ارائه دادن یک مشاوره خوب بسیار مهم است. پس علاوه بر موارد بالا،شما باید این ویژگی ها هم برای موفقیت در کارتان داشته باشید.

دور بودن از خون و زخم نقطه قوت این رشته است که برای افرادی که هیجان و جراحی و زخم را دوست دارند خیلی مناسب نیست.

بیشتر منابع رشته شنوایی سنجی به زبان انگلیسی است و این موضوع خبر از این می دهد که شما باید در درس زبان قوی باشید.همچنین قوی بودن در درس فیزیک برای موفقیت در رشته شنوایی سنجی الزامی است.

پایان معرفی رشته شنوایی سنجی


بیشتر بدانید

تحصیل یا کار در خارج

برای تحصیل و یا کار در رشته شنوایی سنجی در خارج از کشور حتما باید مدرک ایلتس با نمره بالاتر از ۶ و یا ۶.۵ را داشته باشید.

نمره آیلتس یا تافل برای هر دانشگاه متفاوت است ولی حداقل نمره ۶ است

همچنین سابقه کار باعث پذیرفته شدن بهتر شما برای کار در خارج از ایران می شود.برای کار در این رشته در امریکا شما باید در ازمون پراکسیس شرکت کنید و با بدست اوردن نمره قبولی،مجوز خود را دریافت خواهید کرد.

موارد مختلفی در ازمون پراکسیس از شما پرسیده می شود مانند مداخله درمانی، پیشگیری و شناسایی و …

اگر بدون بورسیه شدن قصد تحصیل دارید،نیاز به مدرک زبان نخواهید داشت ولی باید شهریه پرداخت کنید.


وبسایت دانش پژوه خدماتی را ارائه می دهد که استفاده از آن شما را به موفقیت تحصیلی می رساند

همچنین خدماتی را برای مشاوران و معلمان نیز ارائه می دهد که استفاده از آن به شما کمک می کند که بتوانید به صورت موثر تر و با بازدهی بیشتر در زمینه کاری خودتان فعالیت کنید

برای استفاده از خدمات رایگان سایت به ادرس زیر مراجعه کنید

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ