اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

لیست دانشگاه های باحقوق- کدام دانشگاه در ایران حقوق می دهد؟

دانشگاه‌ ها در ایران به دو دسته کلی تقسیم می‌ شوند: دانشگاه‌ های دولتی و دانشگاه‌ های شهریه‌ پرداز. تفاوت اصلی این دو نوع دانشگاه در هزینه‌ های تحصیل است؛ در دانشگاه‌ های دولتی، دانشجویان از پرداخت شهریه معاف هستند، در حالی که در دانشگاه‌ های شهریه‌ پرداز، مانند دانشگاه آزاد، دانشجویان باید هزینه‌ ای برای هر واحد درسی پرداخت کنند. در این میان، گروهی از دانشگاه‌ ها وجود دارند که نه تنها از دانشجویان شهریه‌ ای دریافت نمی‌ کنند، بلکه به آن‌ ها حقوق ماهیانه نیز پرداخت می‌ کنند. این دانشگاه‌ ها که تعدادشان اندک است و علاوه بر حقوق، امکاناتی همچون خوابگاه و غذای رایگان نیز فراهم می‌ کنند که البته شرایط ورود به دانشگاه های باحقوق اندکی متفاوت است. در ادامه لیست دانشگاه های باحقوق ایران را آورده ایم، حقوق دانشگاه بقیه الله، فرهنگیان و سایر موارد دیگر.

این مقاله به معرفی و بررسی دانشگاه‌ های با حقوق در ایران می‌ پردازد. ابتدا لیستی از این دانشگاه‌ ها ارائه می‌ شود، سپس به میزان حقوق دریافتی دانشجویان در هر یک از این دانشگاه‌ ها اشاره می‌ شود و در نهایت شرایط ورود و سوالات متداول در این زمینه مورد بررسی قرار می‌ گیرد. هدف از نگارش این مقاله، آشنایی بیشتر با مزایا و شرایط تحصیل در دانشگاه‌ های با حقوق و کمک به دانشجویان در انتخاب مسیر تحصیلی مناسب است.

لیست دانشگاه های با حقوق

دانشگاه های شهریه پرداز و دانشگاه های دولتی تفاوتشان در هزینه تحصیل است. در دانشگاه های دولتی، شهریه تحصیل برای دانشجو ها رایگان است. دانشگاه های شهریه پرداز که می توان دانشگاه آزاد را بزرگترین آن دانست، شهریه تحصلی در ازای واحد های اخذ شده را از دانشجو ها دریافت می کند.

در این بین دانشگاه هایی وجود دارند که علاوه بر اینکه دانشجو نیاز به پرداخت شهریه ندارد بلکه به دانشجو حقوق هم می دهند. دانشجویانی که در این دانشگاه ها پذیرش می شوند، علاوه بر حقوق، دارای خوابگاه رایگان و غذا رایگان نیز هستند.

دانشگاه های با حقوق که تعدادشان انشگت شمار است، دانشجویان را با شرایط خاص پذیرش می کنند که در ادامه به این موضوع نیز می پردازیم.

دانشگاه های باحقوق در ایران عبارتند از:

لیست دانشگاه های باحقوق
دانشگاه افسری امین
دانشگاه فرهنگیان
دانشگاه علوم پزشکی ارتش
دانشگاه علوم قضایی
دانشگاه امام حسین
دانشگاه صدا و سیما
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
دانشگاه تربیت مدرس شهید رجایی
دانشگاه های ارتش

مبلغ دریافتی دانشجویان از دانشگاه باحقوق

دانشگاه های باحقوق را در جدول به صورت دقیق مشخص کردیم اما سوالی که پیش می آید این است که میزان حقوق دریافتی دانشجویان در دانشگاه های باحقوق چقدر است؟

هر دانشگاه با توجه به رشته و ترم تحصیلی، به افراد حقوق می دهد. فردی که در ترم ۶ دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله است حقوق ذریافتی اش بیشتر از فردی است که در ترم یک در حال تحصیل است.

اما به صورت کلی و با تحقیقات انجام شده به مبالغ حدودی رسیدیم که در جدول زیر می توانید مشاهده کنید.

دانشگاه حقوق دریافتی تقریبی
دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی  10 میلیون تومان
دانشگاه های ارتش و دانشگاه های افسری ارتش  8  میلیون تومان
دانشگاه صدا و سیما ۶۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان
دانشگاه علوم قضایی حقوق پایه دو قضایی
دانشگاه علوم پزشکی ارتش به درجه و رشته وابسته است
دانشگاه امام حسین  5 تا ۶ میلیون تومان
دانشگاه افسری امین ۵ تا ۶ میلیون تومان

شرایط ورود به دانشگاه های باحقوق

هر دانشگاه چه شهریه پرداز و چه دانشگاه با حقوق، شرایط ورود خاض خود را دارند. اولین شرط کسب رتبه مورد نیاز برای دانشگاه و رشته مورد نظر است. اغلب دانشگاه های ذکر شده دارای مصاحبه نیز هستند و باید حدنصاب قبولی را در مصاحبه کسب کنید تا بتوانید وارد آن دانشگاه شوید و تحصیل خود را ادامه دهید.

موارد دیگری همچون سن، معدل، جنسیت، آمادگی جسمانی و سایر موارد در پذیرش بسته به نوع دانشگاه مهم هستند که باید موارد خواسته شده را دارا باشید. برای مثال حداکثر سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان برابر با ۲۴ سال است و در دانشگاه صدا و سیما حداکثر سن پذیرش برابر با ۳۰ سال است.

برخی از دانشگاه های ذکر شده فقط برای مردان است و برنامه ای برای پذیرش بانوان ندارند. دانشگاه های افسری اغلب آمادگی جسمانی را مورد تست قرار می دهند و این مساله یک ملاک مهم برای آن ها خواهد بود.

بنابراین بسته به رشته انتخابی و دانشگاه انتخابی خود باید شرایط را نیز در نظر بگیرید تا در ادامه روند پذیرش به مشکل برنخورید و وقتتان تلف نشود.

لیست دانشگاه های باحقوق و حقوق دانشگاه بقیه الله

شرایط ورود به دانشگاه های باحقوق(حقوق دانشگاه بقیه الله)

سوالات پرتکرار

آیا حقوق دانشگاه های باحقوق، ثابت است؟

خیر این حقوق ثابت نیست. بسته به تورم و سابر موارد دیگر، این حقوق هرساله افزایش می یابد. بنابراین حقوق یک دانشجو در ترم ۵ با حقوق یک دانشجو در ترم ۲ متفاوت است.

اگر سنوات مجازم تمام شود، آیا حقوقم قطع می شود؟

در صورتی که سنوات تحصیلی مجاز شما تمام شود، حقوق به شما تعلق نخواهد گرفت.

حقوق همه رشته ها یکسان است؟

هر رشته حقوق خاص خود را دارد و ممکن است اختلافات جزئی با هم داشته باشند. اما به صورت کلی مبلغ حقوق دریافتی هر رشته متفاوت است.

تعداد واحد های انتخابی بر میزان حقوق اثر می گذارد؟

خیر، واحد های تحصیلی شما حقوق شما را کم و زیاد نمی کند. حقوق دو فرد در یک رشته یکسان، به یک اندازه است حتی اگر فرد اول ۲۰ واحد داشته باشد و فرد دوم ۱۵ واحد.

چرا باید وارد دانشگاه باحقوق شویم؟

پاسخ به این برای هر فرد متفاوت خواهد بود. دانشگاه های با حقوق رشته های متنوعی ندارند و ممکن است رشته مورد علاقه شما در دانشگاه باحقوق ارائه نشود. بنابراین در اولین قدم باید بررس کنید که رشته مورد علاقه شما در دانشگاه مورد نظر شما ارائه می شود یا خیر.

حقوق دریافتی در دانشگاه های باحقوق آنقدری زیاد نیست که باعث انتخاب صد در صدی شما شود. بنابراین باید بررسی کنید که آیا این حقوق ارزش آن را دارد که فقط این مورد را برای تحصیل در نظر بگیرم.

حقوق دانشجویان اصولا به صورت ماهیانه پرداخت می شود و می توانید روی این حقوق برای زندگی خود حساب کنید و روی آن برنامه ریزی داشته باشید. پس این حقوق می تواند زندگی شما را تا حدی روی روال بیندازد و باعث شود که در دوران تحصیل از خانواده هزینه تحصیل و زندگی خود را نگیرید.

اغلب دانشگاه های باحقوق، بعد از تحصیل شما را استخدام می کنند و این یک امتیاز برای شما خواهد بود. بعد از استخدام حقوق شما افزایش زیادی می یابد و مدت زمان تحصیل نیز جز سابقه شما حساب خواهد شد. بنابراین دغدغه استخدام بعد از تحصیل را نخواهید داشت.

موارد گفته شده و سایر موارد را باید بررسی کنید و سنجش مهایی را انجام دهید و بعد از آن می توانید تصمیم بگیرید که آیا تحصیل در دانشگاه با حقوق برای شما مفید خواهد بود یا خیر.


در وبسایت دانش پژوه، موقعیتی ایجاد شده است تا افراد بتوانند به سادگی پیشرفت کنند. افرادی شامل مشاوران، معلمان، کنکوری ها و دانش آموزان.

می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+