اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

مهندسی نقشه برداری

مقاله معرفی رشته مهندسی نقشه برداری شما را با گرایش ها، بازارکار و ارشد نقشه برداری آشنا می کند.همچنین تفاوت نقشه کشی و نقشه برداری را برای شما توصیح می دهیم تا با چشمانی باز وارد دانشگاه شوید و موفق شوید.

هدف و تعریف

اولین قدم برای ساخت هر سازه، کشدن نقشه آن است.رشته نقشه برداری با این هدف ایجاد شده است که مهندسانی را تربیت کند که با جمع اوری اطلاعات مختلف و تجزیه و تحلیل کردن آن به یک نقشه کاربردی و بهینه برسند.

گرایش های مهندسی نقشه برداری

کارشناسی

مقطع کارشناسی عمران_نقشه برداری یک دوره ۱۴۰ واحدی است که بعد از اتمام آن می توانید وارد مقطع ارشد شوید و گرایش خود را انتخاب کنید.

ارشد نقشه برداری

در مقطع ارشد با ۴ گرایش اصلی سروکار خواهید داشت.این گرایش ها عبارتند از:

  • گرایش فتوگرامتری

فتوگرامتری به معنی اندازه گرفتن مختصات هندسی اجسام مانند پدیده ها، سازه های طبیعی و سطح زمین از روی عکس های مختلف هوایی با هدف بدست آوردن اطلاعات به صورت سه بعدی از سازه های مختلف، شهرها و … است.

در این گرایش به شما آموزش هایی برای ساختن اسکنر سه بعدی و تبدیل کردن تصاویر هوایی به نقشه و تحلیل داده ها به شما داده می شود.

  • گرایش سنجش از دور

گرایش سنجش از دور به آموزش استفاده از تجهیزات و وسایل گوناگون برای جمع آوری کردن اطلاعات و پردازش کردن آن می پردازند تا با استفاده از این داده ها به بررسی کردن جنگل ها، مسیر رودخانه ها و آفت های کشاورزی بپردازند.

  • گرایش مهندسی ژئودزی

این گرایش با اهداف بررسی مختصات، حرکات و شکل زمین و در آخر به تاثیر نیروی جاذبه در تغییر شکل پوسته زمین می پردازد.دانشجویانی که در این گرایش فارغ التحصیل می شوند، به توانایی جابجایی انواع سازه ها مانند سد ها و برج ها می رسند.

  • گرایش سیستم اطلاعات مکانی

دروس اصلی این رشته شامل کامپیوتر و برنامه نویسی و دروس پایگاه داده و سیستم های مختلف اطلاعاتی است که این رشته را جذاب تر و متنوع تر از نظر موقعیت های مختلف شغلی می کند.

تفاوت نقشه کشی و نقشه برداری

یک مهندس نقشه بردار موظف است که موقعیت ساختمان را از لحاظ مکانی نقشه برداری کند و طراحی فضای داخلی بر عهده یک مهندس دیگر است که نقشه کشی خوانده است.پس مهندس نقشه بردار به طراحی مکان ساختمان و مهندس نقشه کش به طراحی فضای داخلی می پردازد.

بازارکار

هیچ پروژه عمرانی وجود ندارد که نیاز به یک مهندس نقشه بردار نداشته باشد.پس هر کجا پروژه باشد برای مهندسان این رشته نیز کار وجود دارد.مهندسان این رشته هم می توانند پیمانکار باشند و هم می توانند برای پیمانکاران یک پروژه مشغول به کار شوند.فضاهایی که یک فارغ التحصیل می تواند در آن کار کند شامل ثبت اسناد، شهرسازی، آب و فاضلاب، نیروهای مسلح و …

مهندسی نقشه برداری و ارشد نقشه برداری و تفات نقشه کشی و نقشه برداری

کار در خارج

هر کشوری که قدرت ساخت و ساز و تعداد ساخت و ساز در آن بیشتر باشد، نرخ بیکاری کمتری را دارد.کشوری مانند استرالیا بیشترین تعداد جذب مهندسان نقشه برداری را دارد.مهندسانی که بر رشته و کار خود مسلط هستند قطعا از وضعیت بهتری برای پذیرش برخوردار خواهند بود.

تحصیل در خارج

برای تحصیل رایگان در خارج از کشور نیاز به مدرک زبان تافل و یا آیلتس دارید.نمره این دو آزمون بسته به نوع دانشگاه متفاوت است.علاوه بر مدرک زبان، شرط معدل نیز ضروری است.معدل برای هر مقطع و دانشگاه متفاوت است.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

مهندسی نقشه برداری زیر شاخه مهندسی عمران است.برای اینکه در این رشته بتوانید موفق شوید نیازمند قوی بودن در دروس ریاضی و فیزیک هستید.علاوه بر آن باید بر مباحث اقتصادی ساخت و ساز کردن نیز اگاهی داشته باشید تا تیم ساخت و ساز از نظر هزینه ساخت با مشکلات اقتصادی مواجه نشوند.مهم ترین بخش برای موفقیت در نقشه برداری، مسلط بودن بر نرم افزار های مرتبط با آن است.


 

خدمات دانش پژوه چراغ راهنمای شما کنکوری ها برای حرکت در مسیر کنکور است.

خدمات دانش پژوه باعث پیشرفت شغلی معلمان و مشاوران می شود.

 

جهت آشنایی و استفاد از این خدمات رایگان به لینک موجود مراجعه فرمایید

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ