اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

مهندسی نساجی

در این مقاله قصد معرفی مهندسی نساجی و گرایش های آن را داریم تا با بازارکار نساجی آشنا شوید و بتوانید انتخاب رشته ای با آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید با یک تصمیم درست وارد رشته نساجی شوید.

هدف مهندسی نساجی

هدف اصلی این صنعت استفاده از انواع الیاف (طبیعی و مصنوعی) برای تولید انواع پوشاک، فرش و موکت و همچنین تولید در دیگر صنایع ها مانند صنایع هوایی و زمینی و همچنین در پزشکی است.نساجی از بخش های مختلفی تشکیل شده است.بخش هایی مانند بافندگی، تولید، ریسندگی و … است.

گرایش ها

کارشناسی

به طور کلی شما با ۵ گرایش سروکار خواهید داشت که آنها را برای شما معرفی می کنیم.این گرایش ها عبارتند از:

  • گرایش پوشاک

همانطور که از اسم گرایش معلوم است، به بخش تولید پوشاک می پردازد.تولید پوشاک یک نیاز بسیار مهم است که هر روز بیشتر گسترش می یابد.

پس این گرایش به آموزش در زمینه مد و پوشاک می پردازد و شما را برای کار در واحد های مختلف صنعتی تولید پوشاک آماده می کند.

  • گرایش علوم الیاف

گرایش علوم الیاف به تولید کردن الیاف با استفاده از موادهای شیمیایی و خواص آنها می پردازد.علوم الیاف که به شیمی نساجی معروف است به آموزش دادن در زمینه تولید الیاف، خواص الیاف و رنگرزی می پردازد.

  • گرایش مدیریت تولید

هر کارخانه و تولیدی نیاز به یک لیدر یا مدیر دارد.این گرایش شما را برای مدیریت کارگاه ها و صنایع نساجی آماده می کند تا با یک مدیریت کارامد و صحیح بتوانید یک خروجی با کیفیت بالا را تحویل جامعه دهید.

  • گرایش ساختار نانولیفی

نانو الیاف یکی از دستاورد های بزرگ گریش نانولیفی است که نسبت به دیگر الیاف ها مانند الیاف میکرونی و الیاف معمولی دارای انعطاف پذیری و استحکام بیشتری است.این نانو الیاف در حوزه های مختلفی از جمله صنایع خودروسازی، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی و پزشکی کاربرد فراوان دارد.

  • گرایش تکنولوژی نساجی

در این گرایش شما با دستگاه های نساجی آشنا می شوید و در ادامه به شما نحوه تولید کردن قالی، موکت، پارچه و نخ آموزش داده می شود.هدف کلی این گرایش وارد کردن تکنولوژی به صنعت نساجی است.با اینکار کیفیت و سرعت کار به مراتب بیشتر خواهد شد.

مهارت های مورد نیاز

کشیدن طرح و الگو برای بافندگی

شناخت انواع مختلف رنگ و پارچه

خلاقیت در طراحی، تولید و فروش

توانایی معرفی کردن محصول تولید شده

آشنا بودن با روانشناسی رنگ های مختلف

توانایی تبدیل ایده و الگوهای کشیده شده به محصول

بازارکار نساجی

فارغ التحصیلان نساجی می توانند در کارخانه ها و تولیدی های نساجی با توجه به تخصص خودشان مشغول به فعالیت شوند.در زمینه هایی مانند کنترل کیفیت، طراحی لباس، مدیریت تولید، مدیریت خرده فروشی و دیگر بخش ها از طراحی و تولید تا فروش محصول تولید شده.

وظایف و مسئولیت ها

تولید نمونه ای از کار

چاپ و رنگرزی پارچه ها

بهبود طرح های ارائه شده

کنترل کیفی محصولات تولیدی

تست محصول در شرایط مختلف

مشاوره فنی به کارکنان بخش طراحی و تولید

کار در خارج

نیاز به پوشاک و لباس در هر کجای دنیا حس می شود و جز نیاز های اولیه همه انسان هاست.با توجه به فرهنگ متفاوت هر کشور، نوع مد و پوشاک در آن متفاوت است.بنابراین کافی است بتوانید برای فرهنگ ها و سلیقه های مختلف پوشاک تولید کنید تا در بازارهای خارجی موفق شوید.

صنعت مد در کشور های پیشرفته به شدت توسعه یافته است و جز حرفه های بسیار تخصصی و مهم است.اگر یک مهندس نساجی بتواند مهارت بالایی کسب کند تا بتواند در کشور های پیشرفته و وابسته به صنعت مد کار کند، می تواند درامد بسیار خوبی کسب کند.

رشته نساجی و مهندسی نساجی و ارشد نساجی

تحصیل در خارج

جهت تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور(بدون پرداخت شهریه) باید بورسیه شوید.بورسیه شدن نیاز به داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶ و نیاز به داشتن حدنصاب معدل(برای هر مقطع متفاوت است)هستید.

همچنین بدون داشتن موارد ذکر شده هم می توانید در دانشگاه های معتبر خارجی تحصیل کنید ولی موظف به پرداخت کردن شهریه دانشگاه و هزینه اقامت خود هستید.

آیا  رشته نساجی برای من مناسب است؟

علاقه به طراحی و تولید کردن از ملزومات اصلی ورود به این رشته و بازارکار نساجی است.برای طراحی نیازمند به داشتن یک ذهن خلاق هستید که توجه بسیار زیادی به جزئیات دارد.پس اگر همچین ویژگی هایی را دارید، تبریک می گوییم این رشته برای شما ساخته شده است.


 

خدمات دانش پژوه باعث موفقیت یک کنکوری در کنکور و موفقت مشاوران و  معلمان در مشاوره و تدریس می شود.

 

جهت آشنایی و استفاده از این خدمات رایگان، به آدس زیر مراجعه کنید.

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ