اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته فیزیک

با توضیح مفصل رشته فیزیک و گرایش های آن از جمله گرایش نجوم و گرایش هواشناسی، به آگاهی می رسید که این آگاهی به شما کمک می کند تا مسیر درست را انتخاب کنید.پس با ما همراه باشید تا بتوانید با چشمانی باز وارد این رشته جذاب شوید و تا مقطع ارشد فیزیک و حتی دکتری ادامه دهید.

هدف و تعریف رشته فیزیک

هدف اصلی، تحقیق کردن راجب پدیده های گوناگون توسط آزمایش های مختلف و ارائه فرضیات و آزمون و خطاهاست.در دانشگاه به صورت مفهومی تر و عمیق تر نسبت به دبیرستان به شما آموزش داده می شود.

گرایش ها

کارشناسی

در مقطع کارشناسی به صورت عمومی یک دوره چهار ساله را پشت سر خواهید گذاشت و در مقطع ارشد می توانید گرایش خود را انتخاب کنید.

ارشد فیزیک

در مقطع ارشد فیزیک شما با ۵ گرایش روبرو خواهید شد.این گرایش ها عبارتند از:

  • گرایش نجوم

گرایش نجوم به به درک بهتر جهان با بررسی کردن کیهان و فضا می پردازد.مانند مرگ و یا تولد اجرام های مختلف آسمانی و یا فضاهای بین ستاره ها.

  • گرایش هسته ای

خبر های گوناگونی که روزانه از اخبار و رسانه ها می شنویم باعث شده که توده مردم، آشنایی نسبی با این گرایش داشته باشند.همانطور که از اسم رشته مشخص است به تولید کردن انرژی هسته ای و نحوه کنترل و استفاده از آن را مورد بررسی قرار می دهد.

با استفاده از طراحی و پیاده کردن سیستم های جدید توسط متخصصان این رشته می توان در این زمینه پیشرفت کرد و با استفاده از قدرت هسته اتم به موارد بسیار زیادی برای بهبود کیفیت زندگی مردم یک جامعه و جهان رسید.

  • گرایش حالت جامد

کریستال ها و ویژگی های فیزیکی آنها مورد بحث گرایش جامد است.فیزیک جامد به بررسی خواص اپتیکی و بلورهای جامدات، مکانیکی، الکیتریکی و صوتی می پردازد.بلور های مورد بررسی قرار داده شده باعث ایجاد پدیده ابر رسانایی، نیم رسانایی و البته انتقال گرما نیز می شوند.

  • گرایش هواشناسی

همانطور که از اسم گرایش پیداست به بررسی راجب چگونگی تغیرات آب و هوایی با استفاده از ابزار های مختلف و پیچیده ریاضی می پردازد.

  • گرایش اتمی-مولکولی

بعد از کشف دانشمندان که متوجه شدند اتم نیز از اجزای کوچکتر تشیل شده (اجزایی مانند هسته و الکترونها) این گرایش ایجاد شد و به بررسی الکترون های پیرامون هسته پرداخت.

وظایف کاری یک فیزیکدان

هر فیزیکدان مسئول تحقیقات در زمینه تخصصی خودش است.تحقیقاتی در زمینه های هسته ای، گرانش، ژئوفیزیک و دیگر گرایش ها.در ابعاد بزرگتر، یک فیزیکدان می تواند آزمایش هایی را طراحی کند و از نتیجه آن ازمایش استفاده کند و باعث رشد صنعت شود.

بازارکار

فیزیکدان ها می توانند با همکاری کردن با دیگر مهندسان، داشمندان و تکنسین های مختلف، تحقیقاتی را انجام دهد که نتیجه این تحقیقات بهبود شرایط مختلف برای داشتن زندگی بهتر و با کیفت تر است.

یک فیزیکدان می تواند درآزمایشگاهای مربوطه، بیمارستان ها، سازمان اتمی، نیروگاه، مخابرات و دیگر سازمان ها فعالیت کند.اما کار اصلی یک فیزیکدان انجام تحقیقات است که نتیجه ان ایجاد یک طرح به صورت عملی است که باعث پیشرفت در صنایع مختلف مانند پزشکی، مخابرات و دیگر صنایع می شود.

رشته فیزیک و ارشد فیزیک و گرایش نجوم

کار در خارج

رشته فیزیک بسیار گسترده است و اصلا محدود نیست.کشور امریکا بسیار خواهان جذب افراد نخبه و دانشمند در این رشته است.پس شما با داشتن علمی قوی می توانید در کشور امریکا استخدام شوید و در ابعاد وسیع به فعالیت بپردازید.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

فیزیک نیازمند درکی عمیق و مسلط بودن به قوانین جهان است.قوانین ثابتی که هیچگاه تغییر نمی کنند.نیاز اصلی موفقیت در فیزیک، کنجکاوی است.شما باید بسیار کنجکاو نسبت به موضوعات اطرافتان باشید و بسیار پی گیر باشید تا بتوانید یک تحقیق و پژوهش را به نتیجه دلخواه برسانید.اگر دارای چنین ویژگی و روحیه ای هستید، این رشته برای شما مناسب است.

استفاده از خدمات سایت دانش پژوه، بدون شک شما محصلان را به موفقیت در تحصیل و کنکور می رساند.

همچنین باعث موفقیت کاری برای مشاوران و اساتید نیز می شود.

 

جهت آشنایی و استفاده از این خدمات رایگان، به لینک زیر مراجعه کنید

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ