اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ارسال پیام

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته بیوتکنولوژی

در مقاله معرفی رشته بیوتکنولوژی (رشته زیست فناوری) قصد داریم شما را با وظایف، فرصت های شغلی و بازارکار بیوتکنولوژی آشنا کنیم و  از مقطع کارشناسی، ارشد بیوتکنولوژی و دکتری را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید یک انتخاب رشته مفید تر و بهتر داشته باشید.

تعریف و هدف رشته بیوتکنولوژی

هدف یک بیوتکنولوژیست بررسی ژن های مولکولی و فرانید های رخ داده در اندازه سلول است.آنها با استفاده از این بررسی ها و اطلاعات، دست به بهبود محصولات، سوخت های زیستی، داروها و دیگر مواردی که در زندگی ما تاثیر بسزایی دارند می زنند.

گرایش ها

کارشناسی بیوتکنولوژی

در مقطع کارشناسی هیچگونه گرایشی وجود ندارد و برای انتخاب گرایش باید وارد مقطع ارشد شوید.

لازمه ورود از کارشناسی به کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی داشتن معدل بالای ۱۵، آشنایی با حداقل یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر و تسلط بر زبان انگلیسی در حد نمره تافل ۵۶۰

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی

در مقطع ارشد بیوتکنولوژی شما با ۶ گرایش سروکار خواهید داشت که شامل:

 • فراورش زیستی

در گرایش فراورش به شما در حیطه های راکتور بیوشیمیایی، طراحی انزیم و دارو و فراورش مواد غذایی اموزش داده می شود.

 • بیوتکنولوژی کشاورزی

عمده فعالیت این گرایش اموزش در زمینه های کشت سلول و بافت گیاهی، نقشه های ژنی گیاهی، حشرات و افت ها، تولید هورمون، تولید کردن نهال و بذر برای شرایط مختلف، ژنتیک گیاهان، کود ها زیستی گوناگون و …است.

 • زیست فناوری پزشکی

فعالیت عمده گرایش پزشکی به زمنه های تشخیص بیماری های سرطانی و ارثی، تولید واکسن های مختلف، تشخیص بیماری های عفونی، تولید مواد مختلف تشخیصی و درمان های مولکولی محدود می شود.

 • زیست فناوری مولکولی

مباحث های گرایش زیست فناوری مولکولی شامل غشا و سنسور های بیولوژیک، تحقیقات بنیادی و تولید انتی بادی منوکلونال و مهندسی پروتئین است.

 • زیست فناوری میکروبی

بعد از اتمام ارشد گرایش میکروبی شما باید در زمینه های غذایی و دارویی، قارچ ها و مخمر ها، تولید آنزیم و پلی ساکارید مسلط شده باشید.

 • زیست فناوری محیطی و دریایی

گرایش محیطی و دریایی شما را با استخراج معادن ها از راه بیولوژیک، از بین بردن آلودگی های دریا، بازسازی بیولوژیکی محیط و تصفیه فضلاب، آلاینده های خطرناک و جامد اشنا می کند.

دکتری بیوتکنولوژی

دانشگاه تهران، تنها ارائه دهنده دکتری به صورت پیوسته برای رشته بیوتکنولوژی است

برای ورود به مقطع دکتری باید معدل ۱۶ داشته باشید

معرفی رشته بیوتکنولوژی و ارشد بیوتکنولوژی

وظایف یک فارغ التحصیل

هر بیوتکنولوژیست ساخت و ساز های موجوادت زنده را با استفاده از زیست شناسی مولکولی دستکاری می کند.با اینکار به شناسایی ویژگی های شیمیایی، ژنتیکی و جسمی انواع بافت ها و سلول ها می پردازند.

به صورت کلی وظایف یک بیوتکنولوژیست شامل موارد زیر است

 • نظارت کردن بر انواع پروژه ها
 • ایجاد روش های جدید برای تحقیقات
 • تحقیق و ارائه نتیجه به صنایع مربوطه
 • ارائه گزارش لحظه ای از پروژه تحقیقاتی
 • نگهداری کردن از تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی
 • مرتبط کردن نتیجه تحقیق با بهبود شرایط زندگی موجودات
 • آزمایش نمونه های جمع اوری شده مانند بافت ها، باکتری ها، سلول ها و …
بازارکار بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی یا زیست فناوری یک رشته به نسبت جدید در ایران می باشد که در حال حاظر بازارکار خیلی مناسبی برای ارائه ندارد و قطعا در آینده با بهبود و پیشرفت تکنولوژی و آزمایشگاه ها در ایران، بازارکار این رشته بهبود و رشد می کند.

فضاهایی که یک بیوتکنولوژیست می تواند در آن مشغول به کار شود شامل آزمایشگاه های دولتی و خصوصی و فعالیت در صنایع کشاورزی، مواد غذایی و دارویی و بهداشتی است.

شما می توانید با سمت های مختلف در یک صنایع کار کنید، این سمت ها شامل:

دانشمند پزشکی

تکنسین بیولوژیک

متخصص بیولوژیک

متخصص بیو فیزیک

تکنسین بیوشیمیست

مهندس زیست پزشکی

متخصص آزمایشگاه پزشکی

کار در خارج

بازارکار بیوتکنولوژی در خارج از کشور بسیار جا افتاده و از حمایت خوبی از سمت دولت و شرکت های خصوصی برخوردار است.برای فعالیت در این رشته در خارج از کشور شما حتما باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

شرکت های بسیار بزرگی وجود دارند که در زمینه های زیست پزشکی، بیوشیمی، بیوفیزیک مشغول به فعالیت هستند و از کسانی که در این زمینه ها مسلط باشند استقبال خوبی می کنند و دستمزد و مزایای بالایی را برای دانش شما پرداخت می کنند چونکه این رشته بسیار تخصصی و پیچیده است و افراد بسیار کمی هستند که در این رشته از دانش بالا و علم کافی برخوردارند.

تحصیل در خارج

برای تحصیل در این رشته و بورسیه شدن باید مدرک معتبر آیلتس را داشته باشید.بسته به هر دانشگاه این نمره متفاوت است و چون بهترین دانشگاه ها در این رشته در امریکا هستند، شما به نمره ایلتس بیشتر از ۷.۵ برای بورسیه شدن در دانشگاه های آمریکا نیاز دارید.

بازارکار بیوتکنولوژی

آیا زیست فناوری برای من مناسب است؟

بیشتر تمرکز افراد در این رشته باید بر روی تحقیقات باشد.علاوه بر تحقیقات شما باید بتوانید مسائل را حل کنید، مسائل پیچیده.باید بتوانید با یک گروه تحقیقاتی هماهنگ شوید تا با همکاری تیم بتوانید تحقیق و توسعه دهید.همچنین باید فردی تحلیل گرا با تفکرات خلاق و جزئی نگر باشید تا بتوانید در این رشته موفق شوید.پس اگر همچین روحیه و توانایی دارید، این رشته برای شما بسیار مناسب است.


وبسایت دانش پژوه خدماتی را برای شما محصلان و کنکوری ها، اساتید و مشاوران ارائه می دهد که با استفاده از آن می توانید به موفقیت و کسب درامد برسید.

 

برای آشنایی و استفاده از این خدمات رایگان،به لینک زیر بروید

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ