اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته بیوتکنولوژی: بازار کار، کارشناسی ارشد زیست فناوری

در مقاله معرفی رشته بیوتکنولوژی (رشته زیست فناوری) قصد داریم شما را با وظایف، فرصت های شغلی و بازار کار رشته بیوتکنولوژی آشنا کنیم و  از مقطع کارشناسی، ارشد بیوتکنولوژی و دکتری و گرایش های رشته بیوتکنولوژی را برای شما توضیح دهیم تا بتوانید یک انتخاب رشته مفید تر و بهتر داشته باشید.

هدف یک بیوتکنولوژیست بررسی ژن های مولکولی و فرانید های رخ داده در اندازه سلول است.آنها با استفاده از این بررسی ها و اطلاعات، دست به بهبود محصولات، سوخت های زیستی، داروها و دیگر مواردی که در زندگی ما تاثیر بسزایی دارند می زنند.

گرایش های رشته بیوتکنولوژی

کارشناسی بیوتکنولوژی

در مقطع کارشناسی هیچگونه گرایشی وجود ندارد و برای انتخاب گرایش باید وارد مقطع ارشد شوید.

لازمه ورود از کارشناسی به کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی داشتن معدل بالای ۱۵، آشنایی با حداقل یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر و تسلط بر زبان انگلیسی در حد نمره تافل ۵۶۰

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی

در مقطع ارشد بیوتکنولوژی شما با ۶ گرایش سروکار خواهید داشت که شامل:

 • فراورش زیستی

در گرایش فراورش به شما در حیطه های راکتور بیوشیمیایی، طراحی انزیم و دارو و فراورش مواد غذایی اموزش داده می شود.

 • بیوتکنولوژی کشاورزی

عمده فعالیت این گرایش اموزش در زمینه های کشت سلول و بافت گیاهی، نقشه های ژنی گیاهی، حشرات و افت ها، تولید هورمون، تولید کردن نهال و بذر برای شرایط مختلف، ژنتیک گیاهان، کود ها زیستی گوناگون و …است.

 • زیست فناوری پزشکی

فعالیت عمده گرایش پزشکی به زمنه های تشخیص بیماری های سرطانی و ارثی، تولید واکسن های مختلف، تشخیص بیماری های عفونی، تولید مواد مختلف تشخیصی و درمان های مولکولی محدود می شود.

 • زیست فناوری مولکولی

مباحث های گرایش زیست فناوری مولکولی شامل غشا و سنسور های بیولوژیک، تحقیقات بنیادی و تولید انتی بادی منوکلونال و مهندسی پروتئین است.

 • زیست فناوری میکروبی

بعد از اتمام ارشد گرایش میکروبی شما باید در زمینه های غذایی و دارویی، قارچ ها و مخمر ها، تولید آنزیم و پلی ساکارید مسلط شده باشید.

 • زیست فناوری محیطی و دریایی

گرایش محیطی و دریایی شما را با استخراج معادن ها از راه بیولوژیک، از بین بردن آلودگی های دریا، بازسازی بیولوژیکی محیط و تصفیه فضلاب، آلاینده های خطرناک و جامد اشنا می کند.

دکتری بیوتکنولوژی

دانشگاه تهران، تنها ارائه دهنده دکتری به صورت پیوسته برای رشته بیوتکنولوژی است

برای ورود به مقطع دکتری باید معدل ۱۶ داشته باشید

رشته های ارشد و درامد رشته بیوتکنولوژی یا زیست فناوری چیست

گرایش های رشته بیوتکنولوژی

وظایف یک فارغ التحصیل

هر بیوتکنولوژیست ساخت و ساز های موجوادت زنده را با استفاده از زیست شناسی مولکولی دستکاری می کند.با اینکار به شناسایی ویژگی های شیمیایی، ژنتیکی و جسمی انواع بافت ها و سلول ها می پردازند.

به صورت کلی وظایف یک بیوتکنولوژیست شامل موارد زیر است

 • نظارت کردن بر انواع پروژه ها
 • ایجاد روش های جدید برای تحقیقات
 • تحقیق و ارائه نتیجه به صنایع مربوطه
 • ارائه گزارش لحظه ای از پروژه تحقیقاتی
 • نگهداری کردن از تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی
 • مرتبط کردن نتیجه تحقیق با بهبود شرایط زندگی موجودات
 • آزمایش نمونه های جمع اوری شده مانند بافت ها، باکتری ها، سلول ها و …

بازار کار+درامد رشته بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی یا زیست فناوری یک رشته به نسبت جدید در ایران می باشد که در حال حاظر بازارکار خیلی مناسبی برای ارائه ندارد و قطعا در آینده با بهبود و پیشرفت تکنولوژی و آزمایشگاه ها در ایران، بازارکار این رشته بهبود و رشد می کند.

فضاهایی که یک بیوتکنولوژیست می تواند در آن مشغول به کار شود شامل آزمایشگاه های دولتی و خصوصی و فعالیت در صنایع کشاورزی، مواد غذایی و دارویی و بهداشتی است.

شما می توانید با سمت های مختلف در یک صنایع کار کنید، این سمت ها شامل:

دانشمند پزشکی

تکنسین بیولوژیک

متخصص بیولوژیک

متخصص بیو فیزیک

تکنسین بیوشیمیست

مهندس زیست پزشکی

متخصص آزمایشگاه پزشکی

کار در خارج

بازار کار رشته بیوتکنولوژی در خارج از کشور بسیار جا افتاده و از حمایت خوبی از سمت دولت و شرکت های خصوصی برخوردار است.برای فعالیت در این رشته در خارج از کشور شما حتما باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

شرکت های بسیار بزرگی وجود دارند که در زمینه های زیست پزشکی، بیوشیمی، بیوفیزیک مشغول به فعالیت هستند و از کسانی که در این زمینه ها مسلط باشند استقبال خوبی می کنند و دستمزد و مزایای بالایی را برای دانش شما پرداخت می کنند چونکه این رشته بسیار تخصصی و پیچیده است و افراد بسیار کمی هستند که در این رشته از دانش بالا و علم کافی برخوردارند.

برای کار در خارج شما باید مدرک تحصیلی و رزومه خود را ترجمه کنید و برای آزمایشگاه یا شرکت های وابسته به رشته تحصیلی اتان بفرستید.با بررسی مدارک شما از شما دعوت به مصاحبه می شود.اگر در مصاحبه قبول شوید می توانید در آن کشور مشغول به کار شوید و به شما ویزای کار موقت تعلق می گیرد.

تحصیل در خارج

برای تحصیل در خارج در این رشته و بورسیه شدن باید مدرک معتبر آیلتس را داشته باشید.بسته به هر دانشگاه این نمره متفاوت است و چون بهترین دانشگاه ها در این رشته در آمریکا هستند، شما به نمره آیلتس بیشتر از ۷.۵ برای بورسیه شدن در دانشگاه های آمریکا نیاز دارید.

اپلای تحصیلی یا بورسیه تحصیلی حالت های مختلفی دارد که در بهترین حالت آن هزینه شهریه و اقامت شما رایگان می شود.حالت های نیمه رایگان یا تحصیل به ازای پرداخت شهریه نیز وجود دارد.بسته به نوع اپلای شما که این اپلای بستگی به معدل و مدرک زبان شما دارد این حالات می تواند پیش بیاید.

بیشتر بخوانید:انواع بورسیه تحصیلی

زیست فناوری و درامد آن چقدر است

معرفی بازار کار و گرایش های رشته بیوتکنولوژی

مزایا و معایب رشته بیوتکنولوژی

مزایا و معایب رشته بیوتکنولوژی برای دانشجویان این رشته به شرایط شخصی و علاقه‌ های فردی بستگی دارد، اما در کل م ی‌توان به برخی از مزایا و معایب این رشته اشاره کرد:

مزایای رشته بیوتکنولوژی

۱. فرصت‌ های شغلی: رشته بیوتکنولوژی در حال رشد و توسعه است و فرصت‌ های شغلی زیادی در بخش های مختلفی از جمله پزشکی، کشاورزی، محیط زیست، صنایع غذایی و داروسازی ایجاد کرده است.

۲. تاثیر اجتماعی: بیوتکنولوژی می‌ تواند به بهبود سلامتی انسان‌ ها، تولید مواد غذایی با کیفیت بالا، حفظ محیط زیست و مبارزه با بیماری‌ ها کمک کند. بنابراین، کار در این حوزه می‌ تواند نیاز های جامعه را تامین کند.

۳. فناوری و نوآوری: رشته بیوتکنولوژی از فناوری‌ های پیشرفته و نوآوری‌ های جدید استفاده می‌ کند که می‌ تواند به راه‌ حل‌ های خلاقانه برای مسائل مختلف منجر شود.

۴. مسیر های شغلی متعدد: فارغ‌ التحصیلان بیوتکنولوژی این فرصت را دارند تا در زمینه‌ های مختلفی از جمله تحقیقات علمی، توسعه فناوری، تولید و کارآفرینی فعالیت کنند.

معایب رشته بیوتکنولوژی

۱. رقابت شدید: بیوتکنولوژی یک رشته پرزرفدار است و به دنبال آن، رقابت برای کسب فرصت‌ های شغلی و تحقیقاتی بسیار شدید است.

۲. نیاز به زمان و هزینه: برای دستیابی به مهارت‌ ها و دانش مورد نیاز برای این زمینه، ممکن است نیاز به سال‌ ها تحصیل و زمان زیادی برای توسعه مهارت‌ های عملی باشد. همچنین، هزینه‌ های تحصیلی نیز در این رشته در دانشگاه های شهریه پرداز زیاد است.

۳. شرایط کاری: برخی از شغل‌ های مرتبط با بیوتکنولوژی معمولا نیازمند کار در محیط‌ های آزمایشگاهی یا تحقیقاتی باشند که ممکن است با شرایط زندگی و خانوادگی فرد در تضاد باشد.

۴. مسئولیت‌ های اخلاقی: برخی از تکنولوژی‌ ها و کاربرد های بیوتکنولوژی امکان دارد با مسائل اخلاقی و حقوق بشری مرتبط باشند که نیازمند بررسی دقیق و رعایت اصول اخلاقی است.

آیا زیست فناوری برای من مناسب است؟

بیشتر تمرکز افراد در این رشته باید بر روی تحقیقات باشد.علاوه بر تحقیقات شما باید بتوانید مسائل را حل کنید، مسائل پیچیده.باید بتوانید با یک گروه تحقیقاتی هماهنگ شوید تا با همکاری تیم بتوانید تحقیق و توسعه دهید.همچنین باید فردی تحلیل گرا با تفکرات خلاق و جزئی نگر باشید تا بتوانید در این رشته موفق شوید.پس اگر همچین روحیه و توانایی دارید، این رشته برای شما بسیار مناسب است.

پایان معرفی رشته بیوتکنولوژی


وبسایت دانش پژوه خدماتی را برای شما محصلان و کنکوری ها، اساتید و مشاوران ارائه می دهد که با استفاده از آن می توانید به موفقیت و کسب درامد برسید.

محصلان می توانند سوالات و مشکلات خود را مطرح کنند و مشاوران و معلمان می توانند این مشکلات را حل کنند و پاسخ دهند.

این فعالیت برای مشاوران و فرد پاسخ دهنده مزایایی را در بر دارد.

این خدمات و مزایا چیست؟

آشنایی با خدمات و مزایای سایت دانش پژوه

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+