اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

آزمون تیمز و پرلز چیست؟ زمان، شرایط و نحوه ثبت نام | دانش پژوه

شاید اسم آزمون پیشرفت تحصیلی را شنیده باشید. آزمون تیمز و پرلز از نوع جهانی آن هستند. این آزمون هر ۴ سال یکبار با اهداف پیشرفت تحصیلی و ارتقا سیستم آموزشی برگزار می شود که کشور های زیادی در جهان در آن نماینده دارند. ایران هم در این آزمون شرکت می کند اما تاکنون نتوانسته است رتبه های بالایی را بدست آورد. در این مقاله شرایط و نحوه ثبت نام در آزمون تیمز را خواهیم گفت.

هدف اصلی این آزمون رقابت کشور ها با هم نیست و صرفا جهت پیدا کردن نقاط ضعف سیستم های آموزشی هر کشور است. در این آزمون هر کشور رتبه ای کسب می کند که آن رتبه بیانگر این است که آیا مسیر آموزشی آن کشور در جهت درستی قرار دارد یا خیر.

آزمون تیمز TIMSS

هر چهار سال یکبار در سطح بین المللی آزمونی تحت عنوان تیمز با هدف بررسی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در سطح جهانی برگزار می شود.

علاوه بر این آزمون، آزمون دیگری نیز با عنوان پرلز نیز برگزار می شود. آزمون تیمز با عنوان سواد ریاضی و علوم و آزمون پرلز با هدف بررسی سواد خواندن برگزار می شوند.

تیمز برای پایه های چهارم و هشتم است و برای دیگر پایه ها برگزار نمی شود. لازم به ذکر است که ۶۰ کشور در جهان در این آزمون شرکت می کنند.

باید بدانید که آزمون تیمز یک آزمون رقابتی نیست و صرفا برای این است که آموزش و پرورش هر کشور بداند که در چه سطحی از تحصیل هستند و آیا در سطح و اندازه جهانی حرفی برای گفتن دارند یا خیر.

تیمز یک فرصت برای بهبود بخشیدن به سیستم آموزشی است. هرچقدر سیستم آموزشی یک کشور درست تر باشد آن کشور در آینده وضعیت اقتصادی و سوادی بهتری خواهد داشت.

نوع و سبک سوالات تیمز

سوالات به شیوه های متفاوتی در آزمون تیز مطرح می شوند. برخی سوالات دارای چند گزینه اند و برخی سوالات تشریحی با پاسخ بلند و برخی با پاسخ کوتاه هستند.

علوم پایه بطن آزمون تیمز است. ریاضی و علوم دروس علوم پایه هستند و سوالات از این دو دروس مطرح می شوند.

بیس امتیاز این آزمون ۵۰۰ است. به این معنی که اگر امتیاز کلی یک کشور زیر این مقدار باشد، آن کشور یک سیستم آموزشی زیر حد استاندارد جهانی دارد.

سوالات پایه چهارم آزمون تیمز

برای پایه چهارم سوالات از علوم پایه و از دروس ریاضی و علوم است. از بخش های هندسه، اعداد و نمایش داده ها سوال طرح می شوند. در درس علوم از فیزیک، زمین شناسی و زیست سوال طرح می شوند.

سوالات پایه هشتم

برای پایه هشتم در نظر گرفته اند که از بخش های آمار، احتمال و هندسه سوال طرح کنند و در قسمت علوم از زیست، شیمی، زمین و فیزیک سوال طرح می کنند.

این سوالات کاملا مفهومی و به صورت پاسخ های کوتاه و پاسخ های تشریحی بلند هستند

  • ایران در آزمون تیمز

کشور ایران از سال ۱۹۹۵ تا به الان در تمامی دوره های این آزمون شرکت کرده است اما موفق به گرفتن نتایج خوبی نشده است.

تاسف آور تر از نتایج گرفته شده، تغییر ایجاد نکردن در سیستم آموزشی کشور برای بهبود است. امیدواریم هزینه هایی که صرف شرکت در این آزمون می شوند بی نتیجه نباشند و باعث شوند که تغییرات مثبتی در سیستم آموزشی کشور ایجاد شود.

تمامی نتایجی که کسب شده زیر عدد نرمال ۵۰۰ بوده است. در کشور های همسایه رتبه ۱۲ را داریم و در میان ۵۸ کشور شرکت کننده رتبه ۵۰ را داریم. در آخرین سال به عدد ۴۴۳ دست پیدا کردیم که امیدواریم در سال ۲۰۲۳ از امتیاز ۵۰۰ گذر کنیم و وارد فاز جدیدی شویم.

نحوه ثبت نام در آزمون تیمز

شرکت در این آزمون به صورت فردی یا خود جوش نیست و باید یک نماینده از کشور تعیین شود و پیگیر این آزمون و برگزاری آن شود. این آزمون از طریق آموزش و پرورش پیگیری می شود و موسسات داخل ایران هیچ دخالی در برگزاری این آزمون ندارند.

اگر موسساتی را می بینید که ادعای برگزاری این آزمون را می کنند و ادعای نماینده بودن دارند باید بدانید که کلاهبردار هستند. زمان برگزاری این آزمون هر چهار سال یکبار است که در چند مرحله از چند سال قبل شروع می شود.

اول در فاز تحقیقات دو مرحله ای شروع می شود و به تست های میدانی برده می شود و سپس آزمون را برگزار می کنند و در آخر سال برگزار شده یا در اوایل سال جدید نتایج اعلام می شوند.

آژمون تیمز چیست. سوالات آزمون تیمز

نحوه ثبت نام در آزمون تیمز

سوالات پرتکرار

پایه هفتم هستم آیا می توانم در آزمون تیمز شرکت کنم؟

خیر شما نمی توانید شرکت کنید. برای شرکت فقط باید پایه چهارم و پایه هشتم باشید تا بتوانید ثبت نام کنید.

از همه دروس سوال طرح می شوند؟

خیر همه دروس مد نظر نیستند. فقط از دروس علوم پایه مانند علوم و ریاضی سوال طرح می شود.

چه تعداد افراد در آزمون تیمز شرکت می کنند؟

حدودا ۱۵ هزار نفر از ۵۰۰ مدرسه از سرتاسر جهان در این آزمون به رقابت می پردازند.

جمع بندی

این آزمون برای این است که سطح آموزشی خود را در برابر سطح بین المللی بدانید و در سیستم آموزشی تغییر ایجاد کنید تا بتوانید رشد داشته باشید.(آموزش و پرورش هر کشور)

این یک آزمون رقابتی نیست و صرفا برای اطلاع از پیشرفت تحصیلی است. این آزمون هر چهار سال یکبار برگزار می شود تا متوجه شوید در این ۴ سال گذشته چقدر رشد داشته اید.

تیمز یک آزمون کاملا مفهومی است و با یک آزمون معمولی بسیار تفاوت دارد. سوالات فقط به صورت چهار گزینه ای یا تستی نیستند و انواع مختلفی دارند.

آخرین بار در سال ۲۰۱۹ این آزمون برگزار شد و آزمون بعدی در سال ۲۰۲۳ برگزار می شود که فاز های اولیه آن از دو سال پیش شروع شده است و در مراحل نهایی و شروع به برگزاری است.

امیدواریم که ایران در ماه های آینده که این آزمون برگزار می شود بدرخشد و باعث افتخار شود.


در دانش پژوه فضایی فراهم است تا محصلان بتوانند مشکلات خود را چه درسی و چه مربوط به موارد و مشکلات تحصیلی مطرح کنند تا به سادگی توسط مشاوران و معلمان مشتاق به سوالاتشان پاسخ داده شود.

وبسایت همیشه در دسترس است تا مشاوران و معلمان در هر ساعت از شبانه روز به این سوالات پاسخ دهند و از امتیازات این فعالیت و پاسخ دهی بهره مند شوند.

چگونه از این خدمات استفاده کنم؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+