اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته بورس و اوراق بهادار در دانشگاه + بازار کار

رشته بورس در دانشگاه های ایران و در دانشگاه علمی و کاربردی تدریس می شود. این دوره تحصیلی به صورت کاردانی و کارشناسی ناپیوسته است. ثبت نام در رشته بورس در دو دوره ترم مهر و ترم بهمن صورت می گیرد. در ادامه به بررسی بازار کار و فرصت های شغلی رشته بورس پرداخته ایم.

بورس و اوراق بهادار

رشته بورس در دانشگاه به صورت عمومی به دو بخش مالی و بازار سرمایه تقسیم می شود. این رشته به ٌورت تخصصی به مهارت ها و دانش مربوط به عملکرد بازار های مالی و سرمایه‌ گذاری می‌ پردازد.

در رشته بورس، دانشجویان با مباحث مالی، بازار های مالی و اقتصاد آشنا می‌ شوند. مفاهیم و اصول مرتبط با سرمایه‌ گذاری در بازار های مالی و روش‌ های تحلیلی را برای پیش بینی و بررسی روند بازار ها به دانشجویان آموزش داده می شوند. علاوه بر موارد گفته شده، دانشجویان در این رشته با مفاهیمی همانند اوراق بهادار، سهام، ارز ها، اخبار اقتصادی و شاخص‌ های بازار سرمایه آشنا می‌ شوند.

در حین دوره تحصیل، دانشجو ها می توانند مهارت های خود را در زمینه های مختلف افزایش دهند. برخی از این مهارت‌ ها شامل:

تجزیه و تحلیل مالی

دانشجویان با روش‌ های تجزیه و تحلیل اقتصادی و مالی آشنا می‌ شوند. این افراد قادر خواهند بود تا بررسی‌ های مالی را برای شرکت‌ ها و سایر موسسه ها صورت دهند و بتوانند عملکرد وضعیت مالی را به آسانی تحلیل کنند.

مدیریت ریسک

دانشجو ها با ترفند های مدیریت ریسک در بازار های مالی آشنایی پیدا می کنند. این دسته از دانشجویان توانمندی این را پیدا می کنند تا ریسک‌ های مالی را شناسایی کنند و راهکار هایی را برای کاهش آن‌ ها ارائه دهند.

مدیریت سرمایه‌ گذاری 

محصلان با روش‌ های مدیریت سرمایه‌ گذاری در بازار سرمایه آشنایی کامل را پیدا می کنند. مهارت های مورد نیاز برای تحلیل اوراق بهادار، سهام و دیگر ابزار های سرمایه‌ گذاری را در حالت‌ های مختلف به دانشجویان آموزش می دهند.

مدیریت پرتفوی

آموزش هایی از جمله مدیریت پرتفوی سرمایه به دانشجویان آموزش داده می شوند. این آموزش ها به افراد توانایی مدیریت پرتفوی سرمایه را با توجه به هدف‌ ها و ریسک‌ های مربوطه می دهد.

فناوری مالی

با گسترش روز افزون فناوری، متد های جدیدی برای معاملات در بازار های مالی و سرمایه‌ گذاری ایجاد می شود. دانشجویان رشته بورس با اصول فناوری مالی و استفاده از ابزار های نوین در معاملات به صورت حرفه ای آشنا می شوند.

این رشته به دانشجویان این فرصت را می‌ دهد که در زمینه های مختلفی از جمله سرمایه‌ گذاری، مدیریت صندوق سرمایه‌ گذاری، مشاوره مالی و شرکت‌ های مالی فعالیت کنند. علاوه بر این، فرصت‌ های شغلی در بانک، بورس، شرکت‌ های بزرگ، موسسه های مالی و سایر نهاد های مرتبط نیز وجود دارد.

بازار کار و فرصت های شغلی رشته بورس

در سال ها اخیر تغییر و تحولاتی در بورس ایران صورت از ۹۰ درصد مردم را باب بورس و نحوه فعالیت آن آشنا کرده است. به همین دلیل بازار کار و فرصت شغلی در رشته بورس رونق بیشتری به نسبت قبل پیدا کرده است. از روش های مختلف می توان در این بازار به درآمد و شغل خوب رسید. برخی از این موارد عبارتند از:

کار در بورس اوراق بهادار

افرادی که در رشته بورس تحصیل کرده اند می‌ توانند در بورس اوراق بهادار ایران (تهران و سایر بورس‌ های استانی) فعالیت کنند. شما می توانید به عنوان متخصصان بازار سرمایه و سرمایه‌ گذاری در بخش های مختلفی از جمله معاملات، تحلیل بازار، مدیریت پرتفوی، مدیریت ریسک و تحقیقات فعالیت کنید.

مدیریت صندوق سرمایه‌ گذاری

افراد متخصص در رشته بورس می‌ توانند به عنوان مدیر صندوق سرمایه‌ گذاری فعالیت کنند. این شغل شامل مدیریت و مداخله در سبد سرمایه‌ گذاری و تصمیم‌گیری‌ های مرتبط با سرمایه‌ گذاری است.

مشاوره مالی

افراد فارغ التحصیل می توانند به عنوان یک مشاور مالی در شرکت‌ های مشاوره مالی و سرمایه‌ گذاری فعالیت کنند. افراد موظف عستند در این شغل، افراد را با سرمایه گذاری های مختلف در زمینه مرتبط آشنا کنند و ریسک های آن ها را برای مشتریان توضیح دهند.

تحلیلگر مالی

افرادی که دارای تخصص در رشته بورس هستند می‌ توانند به عنوان تحلیلگر مالی در موسسه ها و شرکت های مختلف فعالیت کنند. این موارد شامل تحلیل صنعت، تحلیل شرکت ها، تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی بازار های مالی است.

تحلیلگر بازار سرمایه

تحلیل و پیش‌بینی روند بازار های مالی و سرمایه‌ گذاری از مواردی است که یک فرد دارای تخصص می تواند آن را انجام دهد.

آموزش و پژوهش

آموزش در زمینه بورس بسیار مهم است. اگر یک فرد توانمند در تدریس و آموزش باشید می توانید بازار های مالی و سرمایه گذاری را به افراد مبتدی آموزش دهید تا بتوانند در این بازار به فعالیت بپردازند. همچنین می توانید به عنوان استاد دانشگاه در دانشگاه و موسسه های مختلف به تدریس بپردازید.

مهارت های اکتسابی و مهارت های آموزشی از مواردی است که باید فرا بگیرید تا بتوانید در جایگاه های شغلی مورد نظر خود فعالیت کنید. در حال حاضر بازار سرمایه بسیار فعال است و فرصت شغلی و آینده شغلی خوبی در انتظار این بازار است. این بازار برای افراد ماهر می تواند بسیار سود آور و عالی باشد.

دانشگاه های دارای رشته بورس

بازار کار رشته بورس

رشته بورس برای چه کسانی مناسب است؟

رشته بورس به طور کلی برای افرادی منساب است که به سرمایه گذاری و بازار سرمایه تا حد زیادی علاقمند هستند. زیرا این رشته در ارتباط با مفاهیم مالی، اقتصاد و بازار های مالی قرار دارد. در ادامه به بررسی مواردی پرداخته ایم که مشخص می کند این رشته برای چه افرادی مناسب تر است.

علاقه به بازار های مالی: بازار های مالی و سرمایه گذاری نیازمند به افراد علاقمند دارد. افراد باید به بررسی روند بازار ها، تحلیل سهام و اوراق بهادار، و پیش‌ بینی عملکرد بازار علاقه داشته باشند تا بتوانند در این رشته بدرخشند.

تحلیل و بررسی: تحلیل و بررسی در بازار های سرمایه بسیار مهم است و حرف اول و آخر را می زند. افراد باید توانمند در تحلیل اطلاعات مالی باشد و روند بازار ها را پیش‌ بینی کنند و تحلیل‌ های مالی را ارائه دهند.

ریاضیات و آمار: ریاصی و آمار در این رشته و شغل بسیار مهم هستند. فردی که در این رشته تحصیل می کند یا مشغول به کار است باید توانایی‌ های ریاضی و آماری قوی داشته باشد تا بتواند داده‌ های مالی را تحلیل کند و مدل‌ های پیش‌بینی را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته آمار

مهارت‌ های فنی: مهارت های فنی در بورس بسیار تاثیر گذار هستند. فردی که در این رشته فعالیت می‌ کند باید بر ابزار های مالی و نرم‌ افزار های مرتبط با آن مسلط باشد. نرم افزار هایی مانند نرم افزار های معاملاتی، مدیریت پرتفوی و سایر موارد مشابه.

مهارت‌ های ارتباطی: ارتباط با سرمایه گذاران در بورس و رشته بورس بسیار مهم است. تا زمانی که نتوانید مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنید، نمی توانید در این رشته و شغل حرفی برای گفتن داشته باشید.

ویژگی های گفته شده در بالا فقط برخی از ویزگی ها بود و موارد دیگری نیز در این امر دخیل هستند. بنابراین این رشته برای کسانی مناسب است که بتوانند موارد گفته شده را در خود ایجاد کنند و یا در شخصیتشان این موارد وجود داشته باشد.

ثبت نام در رشته بورس

برای اینکه بتوانید در رشته بورس تحصیل کنید باید در دانشگاه علمی و کاربردی به تحصیل در این رشته بپردازید. ثبت نام در رشته بورس در دانشگاه علمی و کاربردی در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته صورت می گیرد. ثبت نام در رشته بورس در همه دانشگاه ها صورت نمی گیرد و در حال حاضر فقط و فقط در دانشگاه علمی و کابردی قابل تحصیل است.

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+