اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان – اگر در مصاحبه رد شویم چه می شود؟

رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان از مواردی است که هر فردی که در انتخاب رشته خود رشته تربیت معلم را انتخاب کرده باشد می تواند تجربه اش کند. سوالی که وجود دارد این است که اگر در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی رد شویم چه می شود؟ آیا امکان جبران داده می شود؟

ماراتن تربیت معلم

برای اینکه در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی قبول شوید باید دو مرحله را پشت سر بگذارید. مرحله اول آزمون کتبی (کنکور) و مرحله دوم مصاحبه حضوری بعد از قبولی در مرحله اول است.

در مرحله اول به تعداد دو برابر ظرفیت پذیرش، دانشجو ها پذیرش می شوند و در مرحله دوم که مصاحبه حضوری است، نصف افراد رد می شوند و به اندازه ظرفیت پذیرش صورت می گیرد و یا به اصطلاح غربالگری صورت می گیرد.

رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان می تواند برای رتبه های برتر نیز رخ دهد و صرفا رتبه و قبولی اولیه به معنی پذیرش قطعی نیست. بنابراین باید به مصاحبه اهمیت دهید و برای آن آماده شوید.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی

در مصاحبه سوالات زیادی در زمینه های مختلفی از داوطلبان واجد شرایط پرسیده می شود. برای اینکه بتوانید در مصاحبه قبول شوید باید همه قسمت ها را با موفقیت پشت سر بگذارید.

سوالات روان شناختی، معاینات پزشکی، سوالات تخصصی و گزینشی و سوالات عقیدتی و سیاسی از دسته بندی هایی هستند که در مصاحبه حضوری وجود دارند. سوالات متفرقه زیادی نیز از داوطلبان پرسیده می شود که به صورت جملات کوتاه می توانید به آن ها پاسخ دهید. این سوالات در عین ساده بودن، مهم هستند.

سوالات علمی در مصاحبه

در زمینه علمی(تحصیلی و مرتبط با زمینه تحصیلی شما) سوالاتی از شما پرسیده می شود که بسیار مهم هستند و باید پاسخ های صحیحی به آن ها دهید. این دسته از سوالات را دست کم نگیرید و روی پاسخ به این سوالات دقت زیادی را به خرج دهید.

سوالات دیگری مربوط به سبک زندگی، وضعیت زندگی، انگیزه، هدف از انتخاب رشته معلمی برای تحصیل و … که سوالاتی هستند که حائز اهمیت هستند و پاسخ صحیح به آن ها نقش کلیدی در قبولی شما دارد.

سوالات دینی

از مهم ترین بخش های مصاحبه که بسیار مورد تاکید است، دقت در پاسخ دادن به سوالات دینی است. باید قبل از مصاحبه مرجع تقلید خود را انتخاب کرده باشید و کتاب آن را مطالعه کرده باشید تا برخی سوالات را بر اساس مرجع تقلید خود پاسخ دهید. تاکید می شود که بدون در نظر گرفتن مرجع تقلید و مطالعه کتاب آن مرجع، وارد مصاحبه نشوید.

سوالات سیاسی

اخبار روز دنیای سیاست خارجی و داخلی از مواردی است که باید به آن ها آگاه باشید. این مرحله به مهمی مراحل قبلی نیست اما ضروری است که شما از این موارد آگاه باشید.

بنابراین سعی کنید موارد لازم را پیگیری کنید تا در روز مصاحبه با آگاهی کامل سیاسی وارد اتاق مصاحبه شوید.

پوشش خانم ها در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

قبلا از اینکه در مصاحبه حضور پیدا کنید، درباره شما تحقیقاتی شده است. اما با این وجود باید در روز مصاحبه با پوشش قابل قبول و اسلامی حضور پیدا کنید.

خانم ها بهتر است با حجاب کامل و لباس بلند و چادر در روز مصاحبه حاضر شوند. آقایان نیز باید با پوشش قابل قبول و مردانه در روز مصاحبه حضور داشته باشند.

همانطور که آگاه هستید، حجاب مساله مهمی است و در صورت ایرادات حجابی، به احتمال خیلی زیاد در مصاحبه رد خواهید شد. بنابراین روی مساله حجاب بسیار زیاد حساس باشید.

سلامتی جسمی و روحی

برای اینکه بتوانید در شغل معلمی فعالیت کنید باید از نظر روحی و جسمی سالم باشید. سوالات و معایناتی از شما صورت می گیرد تا از این بابت مطمعن شوند. بنابراین این موضوع بسیار مهم است و اگر مشکلی دارید به حل آن اقدام کنید. اگر مشکل شما قابل حل نیست و نمی توانید معلم شوید، در انتخاب رشته خود رشته تربیت معلم را انتخاب نکنید تا زمانتان هدر نرود.

بیشتر بخوانید: دوره مهارت آمزوی فرهنگیان

چگونه در مصاحبه فرهنگیان قبول شویم؟
 1. آمادگی و تحقیق: قبل از رفتن به مصاحبه، در مورد رشته تربیت معلم مطالعه و تحقیق کنید تا با مفهوم آن آشنا شوید. مطالعاتی در زمینه روش‌های تدریس موثر، روانشناسی آموزش و یادگیری، مدیریت کلاس و مباحث مرتبط دیگر به شما کمک می کند تا در روز مصاحبه بتوانید پاسخ های ارزشمند تری به سوالات دهید.

 

 1. تجربه و مثال‌ ها: در حین مصاحبه از تجربه‌ ها و مثال‌ های واقعی زندگی خودتان استفاده کنید تا نشان دهید که چگونه در گذشته با موقعیت‌ های مختلف در زمینه تدریس و مدیریت کلاس مواجه شده‌ اید و چگونه با آنها مواجه شدید و آن ها را حل کرده اید. مثال های موفقیت آمیز شما می تواند اثبات کننده قدرت شما باشد.

 

 1. ارتباط و ارتباط بین فردی: ارتباط فردی و بین فردی بسیار مهم است و باید نشان دهید در این زمینه قوی هستید. در مصاحبه آرام باشید و با حوصله سوالات را گوش کنید و با حوصله پاسخ دهید. با این حرکت صبوری و قدرت پاسخگویی خود را ثابت می کنید.

 

 1. نشان دادن استعداد و علاقه: باید بتوانید نشان دهید که به تدریس و تربیت دانش‌ آموزان عللاقه دارید. بیان کنید که چرا به رشته تربیت معلم علاقه دارید و چگونه می‌ خواهید تأثیر مثبتی بر روی زندگی دانش‌ آموزان بگذارید.
چه کسانی در مصاحبه فرهنگیان رد می شوند

اگر در مصاحبه فرهنگیان رد شویم چه می شود؟

اگر در مصاحبه فرهنگیان رد شویم چه می شود؟

به صورت کلی نصف افرادی که در این مصاحبه شرکت می کنند، رد می شوند. رد شدن در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان آخر کار نیست و شما می توانید اولویت های بعدی انتخاب رشته خود را برای تحصیل انتخاب کنید.

اما اگر قصد دارید در رشته تربیت معلم تحصیل کنید می توانید در سال آینده دوباره کنکور دهید و در این رشته شانس خود را مجدد امتحان کنید. البته باید بدانید که نباید مشکل سن داشته باشید.

برخی افراد بر این باورند که اگر یکبار در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان یا شهید رجایی رد شوند دیگر مجاز به شرکت در این رشته نیستند. این در حالی است که اگر مشکلی نداشته باشید و شرایط شرکت را داشته باشید می توانید مجدد در رشته تربیت معلم شرکت کنید.


در دانش پژوه فرصت عالی برای دانش آموزان و همه محصلان کشور فراهم شده است تا بتوانند بدون هزینه و با تنها با یک حرکت ساده مشکلات تحصیلی و درسی خود را حل کنند.

فرصتی برای مشاوران و معلمان ایجاد شده است تا بتوانند هنر و دانش خود را در معرض دید قرار دهند و به صورت عادلانه در میان انبوهی از محصلان و کنکوری ها دیده شوند تا بتوانند کسب درآمد کنند.

خدمات ما به همین جا محدود نمی شود😉

آشنایی و استفاده از خدمات ما

دیدگاه ها ( ۱۴ )

 1. سلام من انتخاب رشته فرهنگیان رو اول زدم و رفتم مصاحبه و قبول نشدم اونوقت رتبه هایی که من ازشون بهتر بودم قبول شدن مشکل از چیه؟

 2. سلام اگر به مصاحبه دعوت شده باشیم یعنی الویت های قبلی شانس قبولی نداشتیم ؟ و اگر مصاحبه را رد شویم اولویت های قبلی برسی نمیشود ؟

 3. سلام
  وقت شما بخیر
  بنده در انتخاب رشته آزمون سراسری در اولویت های بالاتر پردیس فرهنگیان را انتخاب کردم و دعوت به مصاحبه شده ام.
  چنانچه در مصاحبه حد نصاب را کسب نکرده و در دانشگاه فرهنگیان قبول نشوم، آیا در رشته هایی که در اولویت های پایین تر انتخاب کرده ام و از رشته های دارای مصاحبه هستند، مثل فوریت های پزشکی و…. دعوت به مصاحبه خواهم شد؟

 4. سلام اگر در مصاحبه دانشگاه شهید رجایی رد شویم از تمام رشته هایی که در دفترچه برای دانشگاه شهید رجایی پر کرده ایم رد می شویم یا برای رشته با اولویت بعدی باید مصاحبه مجدد برویم؟؟؟

 5. سلام
  اینکه میگین اولویت های بعدی لحاظ میشه، خارج از قضیه کارنامه سبز هست درسته؟

 6. سلام اگر در مصاحبه فرهنگیان رد شویم میتوانیم رشته های دیگر که انتخاب کردیم قبول بشویم؟؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+