اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

آیا دانشگاه مهم است؟ نمیخوام برم دانشگاه – همه باید دانشگاه بروند

این روز ها بسیار باب شده است که دانش آموزان می گویند نمیخوام برم دانشگاه و مقاومت شدیدی روی دانشگاه رفتن دارند. آیا واقعا دانشگاه رفتن مهم است و همه باید دانشگاه بروند؟

در این مقاله قصد داریم به صورت منطقی برای دانش آموزان توضیح دهیم که چرا باید یا نباید به دانشگاه روند و اصلا مزایا و معایب دانشگاه چیست.

اگر دانشگاه نرویم چه می شود؟

خیلی از افراد در روز این سوال را از خودشان می پرسند که اگر دانشگاه نرویم چه می شود؟ سوالی که ذهن دبیرستانی ها و کنکوری ها را درگیر کرده است و جوابی برای سوال خود ندارند. در ادامه به کسانی که می گویند نمیخوام برم دانشگاه پاسخ داده ایم.

آیا دانشگاه مهم است؟

برای اینکه سوال بالا را جواب دهیم به بررسی یک سوال دیگر می پردازیم، چرا افراد وارد دانشگاه می شوند و درس می خوانند؟

اولین دلیل برای اینکه چرا ما به دانشگاه می رویم این است که سطح تحصیلات خود را افزایش دهیم و یک مدرک معتبر بگیریم که ثابت کننده این قضیه باشد.

دومین دلیل این است که از مدرک تحصیلی خود استفاده کنیم و کسب درامد کنیم.

این کسب درامد می تواند بواسطه کار دولتی با استفاده از مدرک تحصیلی باشد. ممکن است بگویید نمی خواهم وارد کار دولتی شوم پس نیازی به مدرک و ورود به دانشگاه ندارم. کاملا درست است اما هدف از دانشگاه رفتن صرفا داشتن مدرک و استخدام شدن نیست.

سومین دلیلی که باعث می شود افراد وارد دانشگاه شوند این است که تعامل برقرار کنند و بتوانند از همچین محیطی استفاده کنند و افراد زیادی را بشناسند که بتوانند به واسطه این افراد پیشرفت کنند.

کسانی که با دانشگاه رفتن مشکل دارن دو دسته هستند. دسته اول کسانی که در حال تحصیل در دانشگاه هستند و کسانی که هنوز کنکور نداده اند و وارد دانشگاه نشده اند.

کسانی که در حال تحصیل در دانشگاه هستند

افرادی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در یکی از رشته های دانشگاهی در یکی از دانشگاه های کشور هستند ممکن است به این نتیجه رسیده باشند که از دانشگاه خارج شوند.

اینکه انصراف از دانشگاه خوب است یا نه سوال پیچیده ای است و نمی شود یک پاسخ دقیق به آن داد اما اگر این انصراف عاقلانه نباشد قطعا انصراف از دانشگاه یک کار بیهوده است.

هزینه و مراحل انصراف از دانشگاه

اگر مایل به انصراف از دانشگاه هستید و تا حد زیادی مطمعن شده اید باید این سوال را از خودتان بپرسید که بعد از خروج از دانشگاه قرار است چه کنم؟

بله این سوال بسیار مهم است و اگر به جواب ان نرسیده اید به این معنی است که نباید از دانشگاه انصراف دهید.

انصراف دادن بدون برنامه نتیجه ای نخواهد داشت جز پشیمانی. اگر می بینید که افراد موفق در جهان از دانشگاه انصراف داده اند به این دلیل بوده که هدفی داشته اند که دانشگاه در راستای آن اهداف نبوده است پس تصمیم به خروج از دانشگاه گرفته اند.

آیا شما هدفی دارید که بعد از انصراف از دانشگاه آن را دنبال کنید؟

اگر هدفی دارید باید بررسی کنید که آیا دانشگاه با آن تداخل دارد یا خیر. اگر دانشگاه رفتن مانع از رسیدن به اهدافتان می شود بدون درنگ از دانشگاه خارج شوید و با تمام تمرکز روی اهداف خود پیش روید.

کسانی که هنوز وارد دانشگاه نشده اند

بسیاری از دانش آموزان نسل جدیدبه دنبال این هستند که وارد دانشگاه نشوند و کار مورد علاقه خود را شروع کنند.

این تفکر بسیار عالی و قابل احترام است. اما این تفکر نباید بر پایه هیجانات و احساسات باشد و باید روی آن فکر شده باشد.

باید به این نتیجه برسید که آیا واقعا من این کار را می خواهم ادامه دهم و پیشرفت کنم در آن یا صرفا جهت سرگرمی است؟

باید مسیر واقعی خودتان را پیدا کنید و بعد تصمیم بگیرید که دانشگاه نروید. اما باید بدانید دانشگاه آنقدر ها هم بد نیست و مزایای زیادی برای افرادی که می خواهند شغل خودشان را داشته باشند دارد.

مزایای دانشگاه چیست؟

  • بالاتر رفتن سطح سواد

اولین چیزی که دانشگاه به شما می افزاید افزایش سطح علمی شماست. قطعا می توانید یک رشته متناسب با علایق خود در دانشگاه پیدا کنید و از نظر علمی یاد بگیرید که در آن زمینه کار کنید و پیشرفت کنید.

معرفی رشته های دانشگاهی(بیشتر بخوانید)

  • آشنایی و تعامل با افراد هم سن و سال

برقراری ارتباط و پیدا کردن دوستان هم تفکر می تواند باعث تشکیل تیم شود که این تیم در نهایت یک پروژه را استارت بزند و مانند هزاران پروژه دانشجویی به موفقیت بزرگ برسد مانند فیسبوک.

  • یادگیری آداب اجتماعی و صحبت کردن در جمع

وقتی در اجتماع باشید و در کلاس های متعدد حضور داشته باشید و مجبور به برقراری ارتباط با افراد مختلف از شهر های دیگر در دانشگاه باشید خود به خود در مهارت های اجتماعی و رعایت آداب، حرفه ای خواهید شد.

  • دوری از خانواده و یاد گرفتن زندگی مستقل

مستقل زندگی کردن از نظر مکانی بسیار عالی است و پیش نیاز مستقل شدن مالی نیز است. وقتی بتوانید دلتنگی و دوری راتحمل کنید ادم قوی تری خواهید شد که نتیجه آن پا گذاشتن روی سایر ترس های شماست.

آیا همه باید دانشگاه بروند

آیا دانشگاه مهم است(نمیخوام برم دانشگاه)

معایب دانشگاه چیست؟

مزایای گفته شده به قدری تاثیر گذار هستند که می شود روی معایب چشم بست اما معایب دانشگاه رفتن عبارتند از:

  • درگیر بودن از صبح تا شب

باید بدانید که دردانشگاه باید از صبح تا شب درگیر کلاس ها باشید و در طول هفته و ماه باید این روند تکرار شود تا ترم تمام شود. این درگیر بودن بسیار می تواند شما را از اهدافی که دارید و دانشگاه در خلاف جهت آن است دور شوید.

اگر هدف و رشته دانشگاهی شما هم راستا باشند این یک مزیت محسوب می شود و اگر هدف و رشته شما در خلاف جهت هم باشند این یک عیب بسیار بزرگ دانشگاه برای شما است.

  • تئوری بودن دروس

اکثر دروس و رشته ها به صورت تئوری هستند و عملی و کارگاه های حرفه ای ندارند. بنابراین اگر هدف و رشته شما در یک مسیر باشند نیز فقط به صورت تئوری یاد خواهید گرفت و به صورت عملی باید خودتان در خارج از دانشگاه اقدام کنید و یاد بگیرید.

  • نمره محور بودن

دانشگاه ها بر اساس نمره هستند و تمام توجه دانشجو ها و اساتید روی نمره و گرفتن مدرک تحصیلی با معدل بالا است.این موضوع باعث شده است تا کسی دروس را به صورت مفهومی یاد نگیرد و صرفا دروس را حفظ کنند و نمره بالا در آن بگیرند.

برزخ موفقیت با دانشگاه و بدون دانشگاه

برخی افراد بر این باورند که اگر دانشگاه نرویم نمی توانیم موفقیت شغلی کسب کنیم و محکوم به شکست خواهیم بود. عده ای بر این باورند که دانشگاه چیزی جز سرگرمی نیست و برای رسیدن به موفقیت کاری و شغلی نیازی به حضور در دانشگاه نیست و به شعار نمیخوام دانشگاه بروم پایبند هستند.

هر دو دیدگاه افراطی گرایانه هستند و به هر کدام نقد هایی وارد است.

دانشگاه رفتن اگر در راستای اهداف شما باشد بسیار می تواند کمک کننده باشد. اگر خلاف مسیر شما باشد می تواند جلوی رشد شما را بگیرد.

پس باید بررسی کنید که آیا اهداف شما با دانشگاه در تضاد است یا خیر.

در صورتی که تضادی وجود داشت می توانید دانشگاه را رها کنید و روی مسیر اهدافتان متمرکز شوید. اگر دانشگاه و هدفتان در یک جهت بود نیازی به ترک تحصیل و یا دانشگاه نرفتن ندارید و می توانید هر دو را پیش ببرید زیرا مکمل یکدیگر هستند.

پایان مقاله آیا دانشگاه مهم است


اگر اندکی جستجو کرده باشید متوجه شده اید که سایتی نبود تا محصلان و مشاورن و معلمان در آن به راحتی و بدون محدودیت گرد هم جمع شوند و به یکدیگر کمک کنند.

دانش پژوه این فرصت را ایجاد کرده است تا به راحتی هر دو قشر بتوانند همدیگر را بشناسند و با هم تعامل داشته باشند.

اما اینکار چگونه انجام می شود؟

همین حالا می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+