اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

دانشگاه صنعتی بهتره یا عادی؟ 🏫 تفاوت، اعتبار مدرک و امکانات کدام بهتر است؟

در ایران تعدد دانشگاه باعث شده است تا افراد ندانند که چه دانشگاهی برایشان مناسب است. یکی از این موارد، تفاوت دانشگاه صنعتی و عادی است. تفاوت این دو دانشگاه را توضیح داده ایم و موارد مختلفی از جمله اعتبار مدرک، امکانات و سایر موارد را به صورت کامل بررسی کرده ایم.

دانشگاه های ایران

در ایران دانشگاه های متفاوتی وجود دارند که قبلا به معرفی آن ها پرداخته ایم. یکی از موارد مهم که دانشجویان در آن به مشکل می خورند، انتخاب میان دانشگاه صنعتی و دانشگاه عادی است.

دانشگاه های صنعتی بسیار با کیفیتی در ایران هستند که دانشجویان می توانند وارد ان ها شوند و تحصیل کنند. بهترین آن ها دانشگاه صنعتی شریف است که وارد شدن به آن، آنچنان هم آسان نیست.

دانشگاه های عادی با هدفی عمومی تر تاسیس شده اند و از همه گروه های تحصیلی دانشجو می پذیرند که تعداد آن ها نیز زیاد است و هر ساله دانشجویان زیادی وارد آن ها می شوند.

دانشگاه عادی و صنعتی چیست؟

کیفیت دانشگاه های ایران زیاد هستند. با کیفیت ترین آن ها دانشگاه های دولتی عادی و دولتی صنعتی است. هدف از ایجاد دو نوع دانشگاه دولتی مختلف، تمرکز روی یک موضوع خاص است.

برای مثال در دانشگاه های صنعتی همه رشته ها وجود ندارند و تمرکز فقط روی رشته های صنعتی است. این تفاوت ها باعث بوجود آمدن دانشگاه های مختلف دولتی در حالت های مختلف شده است.

اما تفاوت این دانشگاه ها در چیست و باید وارد کدام شویم؟

امکانات دانشگاه

یکی از مهم ترین معیار برای انتخاب، امکانات است. هر دانشگاهی که امکانات بیشتری دهد اولویت دانشجویان است. در دانشگاه های صنعتی و دانشگاه های عادی روزانه تفاوتی از نظر امکانات نیست اما تنها چیزی که متمایز است تعداد دانشجویان است.

به این خاطر که در دانشگاه های عادی روزانه از همه رشته ها دانشجو پذیرفته می شود، کیفیت و خدمات رسانی می تواند ضعیف تر از دانشگاه صنعتی باشد که فقط در رشته های خاص اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

مشخص است که در دانشگاه های صنعتی فضا برای رشته های صنعتی فراهم شده است و امکاناتی که این رشته ها نیاز دارند بیشتر و با کیفیت بالاتر در اختیار دانشجویان رشته های صنعتی قرار گرفته است.

رشته های ارائه دهنده…

هر دانشگاهی رشته های خاص خود را ارائه می دهد. دانشگاه صنعتی فقط رشته های صنعتی را ارائه می دهد مانند مهندسی مکانیک، کامپیوتر و …

دانشگاه های عادی روزانه تمامی رشته ها را ارائه می دهند از جمله مهندسی، علوم پایه، پزشکی، پیراپزشکی و …

اگر شما قصد تحصیل در رشته پرستاری را داشته باشید که جز شاخه پیراپزشکی است، نمی توانید وارد دانشگاه صنعتی شوید زیرا همچین رشته ای در همچین دانشگاهی ارائه نمی شود.

بنابراین افرادی که می خواهند وارد رشته هوشبری، پرستاری، پزشکی و این دسته از رشته ها شوند باید وارد دانشگاه های عادی روزانه شوند. برای مثال اگر قصدتان این است که وارد رشته مهندسی شیمی در شهر شیراز شوید دو انتخاب دارید

وارد دانشگاه شیراز شوید یا وارد دانشگاه صنعتی شیراز شوید. اگر قصد دارید وارد رشته پزشکی شوید، یک انتخاب بیشتر ندارید، دانشگاه شیراز.

دانشگاه صنعتی بهتره یا عادی

تفاوت دانشگاه صنعتی و عادی

 
 
اعتبار مدرک دانشگاه صنعتی و عادی

دانشگاه های دولتی ایران درجه بندی متفاوتی دارند اما از نظر اعتبار مدرک، هر دو دانشگاه دارای مدرک معتبر هستند. شما می توانید از این مدرک برای شغل، مهاجرت تحصیلی و سایر موارد مربوطه اقدام کنید.

برای مهاجرت نیاز نیست که مدرک بسیار معتبری داشته باشید و می توانید با مدرک زبان آیلتس و یا تافل و داشتن حداقل معدل در دانشگاه، می توانید مهاجرت تحصیلی داشته باشید.

هرچند لازم به ذکر است که هرچقدر مدرک شما معتبر تر باشد، امکان پذیرفته شدن شما نیز بیشتر است که این اعتبار بستگی به رتبه دانشگاه شما دارد تا صنعتی و یا عادی بودن دانشگاه شما.

بیشتر بخوانید: تافل و آیلتس چیست؟

سوالات پرتکرار

در دانشگاه صنعتی پذیرش فقط با کنکور صورت می گیرد؟

پذیرش بدون کنکور هم در دانشگاه عادی دولتی و هم در دانشگاه صنعتی صورت می گیرد. در واقع پذیرش به دو صورت با کنکور و بدون کنکور در رشته های مختلفی صورت می گیرد.

آیا در دانشگاه های عادی، رشته های صنعتی ارائه می شوند؟

در دانشگاه های عادی همه رشته های تحصیلی ارائه می شوند و محدودیتی از این بابت وجود ندارد. بنابراین پاسخ به این سوال بله است.

دانشگاه های صنعتی رشته های علوم پایه را ارائه می دهند؟

برخی رشته های علوم پایه در دانشگاه های صنعتی ارائه می شوند. اگر قصد تحصیل در رشته های علوم پایه را دارید پیشنهاد ما به شما دانشگاه های صنعتی است.

دانشگاه های صنعتی پرطرفدار ترند یا دانشگاه های عادی؟

در واقع این بستگی به رشته تحصیلی شما دارد. اگر رشته های مهندسی را بخواهید، دانشگاه های صنعتی بهترین انتخاب اند.

اگر رشته های دیگر را بخواهید، رقابت در دانشگاه های عادی بیشتر است. دانشگاه های صنعتی مانند صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر، صنعتی اصفهان و …

جمع بندی

انتخاب دانشگاه مانند انتخاب رشته است. یک انتخاب بسیار مهم که بعد از انتخاب آن نمی توانید آن را به راحتی و بدون دردسر تغییر دهید.

دانشگاه های صنعتی انتخابی مناسب برای رشته های مهندسی اند و دانشگاه های عادی روزانه انتخاب مناسبی برای سایر رشته ها هستند.

از نظر امکانات و اعتبار مدرک تفاوتی میان دانشگاه ها نیست و همگی دارای مدرک معتبر و قابل استفاده در تمامی موارد هستند.


فضایی را برای شما فراهم کرده ایم تا به راحتی بتوانید مشکلات و سوالات درسی و تحصیلی خود را در آن بپرسید

معلمان و مشاورانی که می خواهند دیده شوند، این فرصت را دارند تا با پاسخ دادن به این سوالات، در سایت دیده شوند

فعالیت کردن در فضایی که محصلان زیادی در آن وجود دارند باعث دیده شدن شما خواهد شد.

دانش پژوه یک شبکه تعامل اجتماعی است که امکانات زیادی را در اختیار شما قرار داده است

آشنایی با خدمات ما و نحوه استفاده از آن ها

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+