اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

حذف ترم تحصیلی دانشگاه آزاد و دولتی بدون احتساب در سنوات – چگونه حذف ترم کنیم

حذف ترم تحصیلی در دانشگاه با سنوات و بدون احتساب در سنوات صورت می گیرد. اما آیا حذف ترم قوانین خاصی دارد و باید شرایط خاصی داشت تا بتوانیم حذف ترم کنیم؟ چگونه باید حذف ترم کنیم؟

مقاله ای جامع و کامل از صفر تا صد حذف ترم و آموزش حذف ترم کردن توسط دانشجو. اگر سوالی دارید که پاسخی به آن داده نشده است در بخش نظرات می توانید بپرسید.

تحصیل در دانشگاه

دانشگاه قوانین و موارد مرتبط به خود را دارد که برای استفاده از آن ها باید بدانیم که باید چه کاری را انجام دهیم و چگونه اقدام کنیم.

حذف ترم تحصیلی یکی از مواردی است که ممکن است در دانشگاه به آن نیاز پیدا کنید زیرا حذف ترم تحصیلی یکی از راه های جلوگیری از مشروطی در دانشگاه و یا یک راه خوب برای زمانی است که نتوانسته اید خوب درس بخوانید.

حذف ترم تحصیلی چیست؟

ممکن است انتخاب واحد کنید و در زمان تحصیل به مشکلات متعددی برخورد کنید که نتوانید به خوبی در سر کلاس ها حضور پیدا کنید یا نتوانید به خوبی برای امتحانات مطالعه کنید. حذف ترم تحصیلی یکی از مواردی است که دانشجویان می توانند در چنین مواقعی از آن استفاده کنند.

گاهی اوقات دانشجویان نمی توانند کلا در دانشگاه حضور پیدا کنند به همین خاطر دانشگاه فرصتی را به دانشجویان تحت عنوان مرخصی از دانشگاه داده است تا به سادگی از این فرصت استفاده کنند و در ادامه تحصیل به مشکل نخورند.

به صورت کامل و جداگانه در مقاله زیر این مبحث را توضیح داده ایم.

دیدن مقاله شرایط مرخصی گرفتن

حذف ترم تحصیلی با سنوات

سنوات تحصیلی یکی از موارد مهم در دوره تحصیل در دانشگاه است. اگر بخواهیم خیلی ساده آن را توضیح دهیم باید بگوییم که مدت زمان مجاز برای تحصیل در رشته ثبت نامی شما است.

هر مقطع تحصیلی در دانشگاه سنوات خاص خود را دارد. برای مثال در مقطع کارشناسی شما ۱۲ ترم سنوات مجاز برای تحصیل دارید.

اگر ۱۲ ترم تمام شود و شما واحد پاس نکرده داشته باشید باید درخواست سنوات اضافی دهید که ممکن است در موارد مختلف برای شما هزینه بر باشد.

اگر می خواهید به صورت کامل راجب سنوات تحصیلی اطلاعات کسب کنید روی دکمه زیر بزنید و وارد مقاله اختصاصی این موضوع شوید.

مقاله سنوات تحصیلی چیست؟

اصولا حذف ترم تحصیلی در دانشگاه با سنوات رخ می دهد و در موارد محدودی می توانید حذف ترم بدون سنوات انجام دهید.

اگر درخواست حذف ترم دهید اینکار انجام می شود اما این حذف ترم جز سنوات محاسبه می شود و یکی از سنوات شما می سوزد.

حذف ترم تحصیلی بدون سنوات

تمامی حذف ترم ها به صورت سنوات دار صورت می گیرد مگر اینکه بتوانید دلیل موجه برای حذف ترم تحصیلی خود ارائه دهید تا اینکار بدون سنوات برای شما در نظر گرفته شود.

اگر بخواهید حذف ترم تحصیلی با سنوات برای شما انجام شود اینکار به سادگی و با سرعت بالا برای شما رخ می هد زیرا این امکان برای راحتی و زمان مشکلات شما در نظر گرفته شه است.

نحوه ثبت درخواست حذف ترم

تمامی روند ثبت حذف ترم به صورت سیستمی و توسط سامانه خود دانشگاه صورت می گیرد. البته می توانید به صورت حضوری هم این درخواست را به بخش آموزش دانشکده خود دهید. آنها درخواست شما را در سیستم اجرا می کنند و روال اداری آن طی می شود و در نهایت ترم جاری شما حذف خواهد شد.

اگر قصد دارید که حذف ترم شما بدون در نظر گرفتن سنوات باشد و مدارک معتبری برای انجام اینکار دارید، بهتر است حتما به صورت حضوری اقدام کنید و مدارک خود را تحویل دهید.

به صورت غیر حضوری هم می توانید فقط کافی است مدارک مورد نیاز موجه سازی را آپلود کنید تا بتوانند آن را مشاهده کنند.

شهریه حذف ترم تحصیلی

اگر در دانشگاه سراسری باشید نیازی به هزینه و شهریه دادن ندارید و حذف ترم تحصیلی شما بدون هیچ هزینه ای صورت می گیرد. اما اگر در دانشگاه شهریه پرداز باشید و اقدام به حذف ترم خود کنید، شهریه پرداخت شده به شما پس داده می شود.

البته باید بدانید این شهریه به صورت مستقیم به حساب بانکی شما واریز نمی شود و در سیستم به مبلغ بستانکاری شما افزوده می شود.

صفر تا صد حذف ترم تحصیلی

چرا باید حذف ترم کنیم؟

برخی افراد از حذف ترم آگاه نیستند و بجای اینکار ترم را ادامه می دهند و این باعث مشروط شدن می شود که در آینده عواقبی برای شما ایجاد خواهد کرد.

حذف ترم تحصیلی تاثیری در معدل شما نخواهد گذاشت و می تونید همین دروس را در ترم بعد بدون هیچ مشکلی بگیرید. این در حالی است که اگر اینکار را انجام ندهید، نمرات گرفته شده به صورت مستقیم در معدل شما تاثیر می گذراند.

حذف ترم مانند مرخصی گرفتن جز موارد اضطراری است و برای افرادی است که واقعا مشکل دارند و نمی توانند به خوبی برای امتحانات مطالعه کنند و یا در کلاس ها حاضر شوند.

هیچ وقت الکی و بخاطر نمره کم در یک درس یا دو درس اقدام به حذف ترم نکنید زیرا جز سنوات مجاز شما محاسبه می شود و باعث عقب افتادن شما می شود.

سوالات پرتکرار

چگونه باید موجه سازی کرد تا بدون سنوات حذف ترم کنیم؟

حذف ترم بدون سنوات در دانشگاه عملا ممکن نیست اما در موارد نادر می تواند این اتفاق رخ دهد. اگر مدارک معتبری از اینکه نمی توانید در امتحانات عملکرد داشته باشید یا موارد مشابه را داشته باشید شاید دانشگاه به شما حذف ترم بدون سنوات دهد.

چند بار می توانم حذف ترم کنم؟

اصولا حذف ترم تحصیلی محدودیتی ندارد اما با قانون تحصیل متضاد است و شما نمی توانید هر ترم حذف ترم کنید.

اگر قصد دارید مرتب ازحذف ترم استفاده کنید پیشنهاد می شود از روش مرخصی بدون سنوات استفاده کنید زیرا برای شما دردسری ایجاد نخواهد کرد.

تمام شهریه برگردانده می شود یا فقط شهریه متغیر؟

قوانین هر دانشگاه با دانشگاه دیگری متفاوت است. اما اصولا شهریه ثابت پس داده نمی شود و فقط هزینه شهریه متغیر که به ازای هر واحد درسی پرداخت شده است به حساب کاربری شما برگرداننده می شود که می توانید در ترم بعد از این مبلغ برای انتخاب واحد خود استفاه کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه انتخاب واحد کنیم؟

جمع بندی

دانشگاه تسهیلات زیادی را برای دانشجویان در نظر گرفته است تا در زمان مشکل بتوانند از آن استفاده کنند. حذف ترم تحصیلی یکی از آن موارد است که به صورت کامل راجب آن توضیح دادیم.

اگر مشکل دارید و نمی توانید ترم تحصیلی خود را ادامه دهید یا نمی توانید خود را برای امتحانات پایان ترم آماده کنید، بهترین گزینه پیش روی شما، حذف ترم تحصیلی است.

باید دقت داشته باشید که حذف ترم تحصیلی شما را عقب می اندازد. باید عواقب آن را بپذیرید و البته در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

مدارک خاصی برای ثبت درخواست خود نیاز ندارید و حتی نیاز به ارائه دلیل خاصی به دانشگاه ندارید. می توانید به سادگی درخواست خود را ثبت کنید.

هزینه حذف ترم تحصیلی صفر می باشد و اگر هزینه ای پرداخت کرده اید برای شهریه، به شما برگرداننده می شود.


یکی از بزرگترین مشکلات محصلان و کنکوری ها این است که نمی دانند مشکلات درسی و تحصیلی خود را از کی و در کجا بپرسند.

برای هر بار رفع اشکال درسی و سوالات غیر درسی نمی توانید مشاور بگیرید و هزینه کنید

وبسایت دانش پژوه تاسیس شده است تا این مشکل را برای شما حل کند.

سایت ما فرصتی است برای رشد و دیده شدن مشاوران و معلمان در قبال فعالیت مفیدی که در سایت انجام می دهند و کمکی که به محصلان و دانشجویان و کنکوری ها می کنند.

همین حالا می خواهم از این خدمات استفاده کنم

دیدگاه ها ( ۱۵ )

 1. سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی کارشناسی دانشگاه دولتی ترم ۵ هستم که در ترم اول در همه امتحانات شرکت نکردم و نمره همه ی آنها صفر در نظر گرفته شده آیا راهی هست که بتونم ترم یک رو حذف ترم بکنم ممنون میشم پاسخ بدید

 2. سلام

  بنده دانشجوی ترم ۱۳ کارشناسی هستم و این ترم فارغ التحصیل میشوم
  تا کنون ۳ مرتبه سنوات ارفاقی دریافت کرده ام(برای ترم های ۱۱، ۱۲ و ۱۳)
  از این ۱۳ ترم ۱ ترم را حذف بدون احتساب در سنوات و ۲ ترم را حذف با احتساب در سنوات انجام داده ام

  ۲ سوال دارم:
  ۱. من میتواتم در کنکور ارشد امسال(۱۴۰۳) شرکت کنم یا باید بعد از فارغ اتحصیلی به خدمت بروم؟
  ۲. اگر ۲ ترم حذف شده با احتساب در سنوات را تبدیل به بدون احتساب در سنوات کنم(مجموعا ۳ ترم حذف بدون احتساب از ۱۳ ترم) میتوانم در کنکور ارشد شرکت کنم یا باید به خدمت بروم؟

 3. سلام روزتون بخیر
  ببخشید آیا امکان حذف ترم اول رو ورودی های جدید دارند ؟ و اینکه بعد از حذف ترم اول امکان مرخصی گرفتن برای ترم دوم وجود داره؟
  من ورودی جدید دانشگاه دولتی هستم ولی امسال رو امکان تحصیل ندارم میخواستم بدونم با روش بالا میتونم امسال نرم و از سال بعد شروع کنم؟

 4. سلام خسته نباشید من دانشجوی کارشناسی دانشگاه صنعتی شیراز هستم اما محل تحصیلم مرکز آموزش عالی لامرده ترم پنج هم هستم میخواستم توی کنکور و ترمیم معدل امسال شرکت کنم سوال اول اینکه میشه دو ترم رو حذف کنم یا مرخصی بگیرم برای خوندن؟ و سوال دوم اینکه من باید توی سایت لامرد درخواست بدم یا سایت گلستان صنعتی شیراز ؟

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+