اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

معرفی رشته ریاضی: فرق ریاضی کاربردی و محض | دانش پژوه

رشته ریاضی یکی از رشته های بسیار مهم و تاثیر گذار در تمامی رشته های مهندسی است.در این مقاله به صورت کامل به توضیح آن می پردازیم.گرایش های ریاضی محض و ریاضی کاربردی نیز در این مقاله معرفی شده اند تا بتوانید با آگاهی کامل وارد آن شوید.

رشته ریاضی

ریاضی علمی است بسیار منطقی که هیچ چیز در ان شانسی و بر پایه حدس و گمان نیست.می توان گفت ریاضی یک علم پر کاربرد در تمامی رشته ها است.اغلب مشکلات بشر توسط این علم تجزیه و تحلیل می شود و در نهایت با مدل سازی و تئوری های گوناگون که شالوده این رشته است، مشکلات را برطرف می کنند.

از یک طراح صنعتی تا مهندسان رشته شیمی، برق، کامپیوتر و مکانیک و دیگر رشته ها به این علوم و فردی که مسلط به آن است نیازمند هستند.

گرایش ها

کارشناسی

کارشناسی رشته ریاضی بدون گرایش است و به صورت عمومی برگزار می شود.در مقطع ارشد می توانید دست به انتخاب گرایش بزنید و در شاخه دلخواه خود ادامه تحصیل دهید.

کارشناسی ارشد

در مقطع ارشد با گرایش های زیادی روبرو هستیم که یکی یکی آن ها را معرفی می کنیم.

  • گرایش رمز

از این علم در حفظ و نگهداری داده ها استفاده می شود.با استفاده از الگوریتم ها و روش های رمز نگاری شده این اطلاعات ارزشمند حفظ و نگهداری می شوند.هچنین شما می توانید برای ارشد وارد دیگر رشته ها مانند مدیریت، اقتصاد و دیگر رشته های مرتبط شوید.

  • ریاضی مالی

کارامد کردن بازار های مالی یکی از وظایف اصلی این رشته است.ریاضی مالی، اصول های مورد استفاده در بازاهای مالی را تجزیه و تحلیل می کند و سپس به بهبود آن می پردازد.

این گرایش بیشتر به آموزش در زمینه های ریاضی مدیریت و اقتصاد می پردازد.ناگفته نماند که آموزش هایی که در زمینه مدیریت و اقتصاد در این رشته وجود دارد به صورت مختصر و اجمالی است.

زمینه های شغلی این  گرایش بسته به نوع تخصص و مهارت شما می تواند از یک معلم تا کارشناس گمرک و رئیس بانک متفاوت باشد.همچنین می توانید به عنوان یک حسابدار و یا کارگزار بیمه نیز فعالیت کنید.

دیگر گرایش ها…

  • ریاضی محض

مبحث های گرایش ریاضی محض به صورت ذهنی است و شامل زیر شاخه های جبر، آنالیز و هندسه است که هدف آن انتقال علم ریاضی به دیگر افراد است.بعد از اتمام دوره تحصیل می توانید به عنوان کارشناس، استاد دانشگاه و معلم مشغول به فعالیت شوید.

  • محاسبات نرم

زمانی که برای حل یک مساله هیچگونه الگوریتم شناخته شده ای وجود ندارد و نمی توان با استفاده از شیوه های محاسباتی موجود به حل آن پرداخت، از محاسبات نرم استفاده می شود.با تحصیل در این گرایش می توانید به عنوان یک پژوهشگر، کارشناس و استاد دانشگاه مشغول به فعالیت شوید.

  • آموزش ریاضی

همانطور که از نام این گرایش پیداست به ایجاد دبیر و معلمانی می پردازد که بتوانند رشته ریاضی را در مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی تدریس کنند.زمینه های شغلی این گرایش شامل معلم، استاد دانشگاه و محقق است.

  • ریاضی کاربردی

زیر شاخه های ریاضی کاربردی شامل گراف، انالیز اعداد، دیفرانسیل و دیگر بخش های مرتبط است که به محاسبات می پردازند.برنامه نویسی یکی از دروس مهم گرایش ریاضی کاربردی است به این علت که برخی محاسبات و مدل سازی ها نیازمند مسلط بودن به این دانش است تا بتوانید با کامپیوتر و نرم افزارهای برنامه نویسی شده این موضوعات را پیگیری کنید و همین موضوع باعث متمایز شدن این گرایش و سخت تر شدن آن شده است.

آمار، فیزیک و مهندسی ها و همچنین اقتصاد و زمین شناسی به ریاضیات کاربردی وابسته اند.

بعد از اتمام تحصیلات، بسته به نوع تخصص و مهارت های کسب شده، می توانید در صمت های مختلف مانند کارمند بانک، برنامه نویس، معلم و دیگر بخش های مرتبط با این موضوعات مشغول به کار شوید.

رشته ریاضی و ریاضی کاربردی و ریاضی محض

تا چه مقطعی می توان تحصیل کرد؟

در ایران شما می توانید تا مقطع دکتری رشته ریاضی تحصیل کنید.در گرایش رمز فقط می توانید در دانشگاه مالک اشتر به تحصیل بپردازید.

مسئولیت های یک ریاضیدان

بهبود بازار مالی با استفاده از تحلیل داده های مالی

گزارش نتایج داده هایی که تجزیه و تحلیل شده اند

تدریس و گسترش دانش ریاضی به دیگر افراد این علم

اثبات و یا رد کردن نظریه های مختلف با استفاده از مدل ها و فرمول ها

تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از تهیه انواع مختلف مدل های ریاضی

بازار کار

بیشتر افراد بر این تصور هستند که فعالیت در این رشته فقط به معلمی در مدرسه ختم می شود اما این باور و تصور اشتباه است.رشته ریاضی رشته ای است که اگر در آن به تخصص برسید و قدرت تجزیه و تحلیل بالایی داشته باشید می توانید در آن به شکوفایی برسید.

با فعالیت در حیطه ها و سازمان های مالی می توانید درامد بسیار بالایی را تجربه کنید.همچنین اگر معلم نیز شوید و تسلط بالایی به این علم داشته باشید و مهارت تدریس کردن را در خودتان افزایش دهید، می توانید به درامد بسیار بالا برسید و موسسه علمی-آموزشی خودتان را راه اندازی کنید.

فضاهای کاری…

شرکت بیمه

دفاتر مهندسی فنی

شرکت های تولیدی

کارگزاری های بورس

شرکت های برقی و الکترونیکی

شرکت های مخابراتی و ارتباطی

کار در خارج

رشته ریاضی محدود به یک جغرافیا خاص نیست و می توانید در هر کشوری مشغول به فعالیت شوید.اما مهم ترین موضوع برای فعالیت در خارج، مسلط بودن بودن به زبان رسمی آن کشور است.با تسلط بر موضوعات و تسلط بر زبان انگلیسی می توانید در کشور های انگلیسی زبان به راحتی مشغول به کار شوید.

تحصیل در خارج

در هر مقطع و گرایشی که باشید(مانند ریاضی محض یا دیگر گرایش ها) می توانید در خارج از کشور تحصیل کنید اما برای بورسیه شدن باید دو شرط زیر را داشته باشید

شرط مدرک معتبر زبان (آیلتس یا تافل):

برای هر کشور و دانشگاه نمره متفاوتی از آیلتس یا تافل را باید داشته باشید که باید از دانشگاه مورد نظر خود سوال بپرسید.

شرط معدل:

بسته به نوع دانشگاه شرط معدل نیز متفاوت است که باید رعایت شود تا بتوانید در ان دانشگاه پذیرفته شوید.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

این رشته نیازمند داشتن یک ذهن محاسبه گر قوی است که از قدرت استدلال بالایی برخوردار باشد و بتواند مدل سازی و محاسبات پیچیده را بررسی کند.همچنین نیاز به داشتن مهارت ارتباطی خوب برای توضیح مسائل هستید.

بر خلاف ریاضی محض، در گرایش ریاضی کاربردی شما باید برنامه نویسی نیز یاد بگیرید تا بتوانید در این گرایش پیشرفت زیادی داشته باشید.پس اگر همچین فردی با چنین روحیاتی هستید، تبریک می گوییم این رشته برای شما ساخته شده است.


 

دانش پژوه فضاییست برای موفقیت تمامی کنکوری ها و دانش آموزان.

همچنین دانش پژوه سکوی پرتاب مشاوران و تمامی معلمان و اساتید کشور است

 

این خدمات کاملا رایگان است!!

همین الان می خواهم با این خدمات آشنا شوم

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+