اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی کلمه عبور

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر کلمه عبور به ایمیل شما ارسال شود.

ورود

اکنون ثبت نام کنید

رشته آمار: بازار کار، درآمد، گرایش های کارشناسی ارشد

معرفی رشته آمار در این مقاله به صورت مفصل شما را با بازار کار رشته آمار و گرایش های کارشناسی ارشد رشته آمار آشنا می کند تا بتوانید با چشمان باز دست به انتخاب بزنید که نتیجه این انتخاب خوب، یک موفقیت بزرگ و پایدار است.

Statistics field

هدف اصلی رشته آمار، مدیریت و طبقه بندی کردن اطلاعات به صورت ارقام و اعداد است تا با این روش بتوانیم دسترسی ساده تری به انواع اطلاعات از کوچکترین سطح تا بالاترین سطح را داشته باشیم.

گرایش های رشته آمار

کارشناسی

در مقطع کارشناسی گرایشی وجود ندارد و شما باید یک دوره  4 ساله را برای گرفتن کارشناسی خود طی  کنید.

کارشناسی ارشد آمار

در مقطع کارشناسی ارشد رشته آمار با ۶ گرایش سروکار دارید که برخی از آنها تازه ایجاد شده اند و به صورت محدود در برخی دانشگاه ها تدریس می شوند.

  • آمار بیمه

همانطور که از اسم این گرایش پیداست به بررسی و کاربرد رشته آمار در بیمه می پردازد.گرایش امار بیمه تا مقطع ارشد قابل تحصیل است و دانشگاه های ایران، دکتری این رشته را تدریس نمی کنند.(گرایشی بسیار محدود از نظر پذیرش و ظرفیت)

  • آمار ریاضی

هدف اصلی گرایش آمار ریاضی توسعه دادن یک رشته به صورت تئوری و نظری است.گرایش امار ریاضی از ظرفیت بالا برخوردار است و اکثر دانشگاه ها این گرایش را تا مقطع دکتری ارائه می دهند.

  • آمار رسمی

در این گرایش نوپا آمار و اطلاعات بدست امده توسط دولت که برای امور مدیریتی استخراج می شود اموزش داده می شود.در ضمن این گرایش در حال حاضر فقط در دانشگاه علامه طباطبایی ارائه و تدریس می شود.

  • آمار زیستی

در این گرایش، کاربرد آمار در بخش علوم زیستی و پزشکی به دانشجویان آموزش داده می شود.این گرایش تا مقطع دکتری در ایران و در دانشکده پزشکی ارائه می شود.

  • آمار اقتصادی و اجتماعی

گرایش امار اقتصادی و اجتماعی به کاربرد و بررسی رشته آمار در دیگر علوم ها می پردازد.در این گرایش فقط می توانید تا مقطع ارشد تحصیل کنید چونکه در دانشگاه های ایران، دکتری این گرایش ارائه نمی شود.

دکتری

گرایش های آمار در مقطع دکتری بسیار محدود است(اغلب گرایش ها) به این علت که یا در برخی دانشگاه ها ارائه می شوند یا تازه ارائه شده اند و در حال گذراندن دوره آزمایشی اند.اما برای گرفتن مدک دکتری می توانید به دانشگا های خارج از کشور بروید و تحصیل کنید.در ادامه به تحصیل در خارج از ایران نیز می پردازیم.

بازار کار+درامد رشته آمار

هر موسسه و یا سازمان های دولتی و خصوصی نیاز به آمارگیری از بخش های مختلف خود دارد.همین امر باعث شده هر شرکت به حداقل یک کارشناس آمار نیاز داشته باشد.به همین دلیل بازار کار رشته آمار وضعیت نسبتا خوبی دارد.

برای موفقیت در بازار کار رشته آمار نیازمند یادگیری نرم افزار های اماری هستید و اگر بر نرم افزار های این رشته مسلط باشید، به راحتی می توانید به بازارکار این رشته راه پیدا کنید.

یک کارشناس آمار می تواند در بخش های مختلف یک سازمان به فعالیت بپردازد.بخش هایی مانند تحقیقاتی، روابط عمومی و مدیریتی.

سازمان هایی که یک کارشناس امار می تواند در ان فعالیت کند عبارتند از بانک ها، بیمه ها، وزارت کار، اقتصاد و داراریی، سازمان آمار و هر سازمانی دیگری که نیازمند به فارغ التحصیلان رشته امار می باشد.

بدیهی است که با داشتن مدرک فوق لیسانس به بالا، میتوانید در دانشگاه نیز تدریس کنید.

برخی وظایف یک کارشناس آمار

ایجاد فرم های آماری

تهیه و تولید گزارش های تحلیلی

تجزیه و تحلیل کردن داده های نرم افزار

ایجاد بانک اطلاعاتی برای سازمان ها و مدیریت و نگهداری از آن

نظارت و بررسی بر صحیح بودن اطلاعات آماری مربوط به پرسنل ها

معرفی درآمد و گرایش های ارشد رشته آمار

معرفی کارشناسی ارشد رشته آمار

تحصیل در خارج در رشته آمار

آمار یک رشته محدود نیست و در تمام شرکت ها و سازمان های جهان کاربرد بسیار دارد.بهترین کشور ها برای تحصیل و یا کار در خارج، کشورهای اروپایی هستند.شما با داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶، می توانید بورسیه دانشگاه های خارج از کشور شوید و در آنجا تحصیل کنید.

همچنین بدون مدرک معتبر زبان هم می توانید وارد دانشگاه های خارج از کشور شوید اما موظف به پرداخت شهریه و هزینه های اقامت به صورت تمام و کمال هستید.

کار در خارج…

کار کردن در خارج از کشور در رشته آمار کاملا امکان پذیر است.هر کشوری نیاز به رشته آمار دارد، هر ارگان و هر شرکت.درامد شما در خارج از کشور به یورو و دلار است.اگر در ایران هستید و قصد داردید در خارج از ایران کار کنید باید مدارک تحصیلی خود را ترجمه و معادل سازی کنید و برای شرکت ها و کارفرمایان بفرستید.اگر تایید شوید و دعوت به مصاحبه شوید، می توانید در آن شرکت کار کنید و در آن کشور اجازه اقامت داشته باشید.

رتبه قبولی مورد نیاز…

رشته آمار رشته پرطرفداری نیست و به این دلیل رقابت در آن بسیار کم است.البته رقابت در دانشگاه های سطح اول کشور در هر رشته ای همیشه وجود دارد. رتبه قبولی مورد نیاز برای رشته آمار مانند دیگر رشته ها به موارد دیگری غیر از رتبه بستگی دارد. مواردی مانند سهمیه و بومی بودن و معدل دیپلم شما. دانشگاه تهران در سال ۱۴۰۱ تا رتبه ۶ هزار کشوری در سهمیه منطقه یک دانشجو پذیرش کرده است. دانشگاه اراک تا رتبه ۷۶ هزار کشوری با سهمیه منطقه سه و دانشگاه قم تا رتبه ۶۵ هزار کشوری با سهمیه منطقه دو دانشجو پذیرش کرده اند.

مزایا و معایب رشته آمار

رشته تحصیلی آمار به عنوان یک شاخه مهم علوم ریاضیات با مزایا و معایب خاص خود روبرو است. در زیر به برخی از مزایا و معایب این رشته تحصیلی اشاره شده است:

مزایای رشته آمار

۱. اهمیت گسترده

آمار در اکثر زمینه‌ های علمی، اجتماعی، اقتصادی و صنعتی اهمیت زیادی دارد. دانش آمار به افراد این فرصت را می دهد که داده‌ ها را تحلیل کرده و نتایج معناداری از آن بگیرند.

۲. استفاده در تحقیقات

دانشجویان آمار قابلیت انجام تحقیقات و پروژه‌ های مرتبط با زمینه‌ های مختلف را دارا هستند. این امر می‌ تواند به توسعه مهارت‌ های تحلیل داده و نظریه آماری کمک کند.

۳. فرصت‌ های شغلی

افراد فارغ التحصیل در رشته آمار می‌ توانند در زمینه های مختلفی از جمله تحلیل داده، برنامه‌ ریزی استراتژیک، بازاریابی، اقتصاد و بسیاری از حوزه‌ های دیگر به عنوان متخصص آمار مشغول به فعالیت شوند.

۴. استفاده در تصمیم‌ گیری

آمار به مدیران و تصمیم‌ گیران کمک می‌ کند تا تصمیمات بهتری بگیرند. بر اساس تحلیل‌ های آماری، افراد می‌ توانند تصمیمات خود را بر اساس داده‌ های قابل اعتماد اتخاذ کنند.

معایب رشته آمار

۱. پیچیدگی مفاهیم

برخی از مفاهیم آماری بسیار سخت و پیچیده هستند و نیاز به آموختن ریاضیات پیشرفته برای درک آن ها است.

۲. وابستگی به داده

تحلیل‌ های آماری وابسته به داده هستند و اگر داده‌ ها ناقص و یا کم باشند، نتایج نمی‌ توانند قابل استناد باشند.

۳. تکنیک‌ های پیچیده

استفاده از تکنیک‌ های پیچیده و نرم‌ افزار های تخصصی برای تحلیل داده ممکن است برای برخی افراد چالش‌ برانگیز باشد.

۴. تنوع شغلی محدود

این رشته تنوع شغلی کمی دارد و ممکن است برای افراد خوب نباشد که فقط در حوزه های محدود فرصت انتخاب داشته باشند.

با اینکه آمار یک رشته مهم و جذاب شناخته است، افراد باید با دقت به مزایا و معایب آن نگاه کرده و با توجه به علاقه و توانایی‌ های شخصی خود دست به انتخاب رشته بزنند.

آیا این رشته برای من مناسب است؟

در معرفی رشته آمار متوجه شدید که مهم ترین درس در رشته آمار، درس ریاضی است چونکه تمامی اطلاعات بر مبنا و اساس مدل های ریاضی است.داشتن منطق، حوصله و ذهنی قوی پیش نیاز موفقیت در این رشته است.همچنین باید بتوانید با نرم افزار های مرتبط با آمار به خوبی کار کنید.نرم افزار هایی مانند اکسل یا spss.

پایان معرفی رشته آمار


استفاده کردن از خدمات سایت دانش پژوه برابر است با موفقیت در تحصیل برای محصلان و موفقیت در مشاوره و تدریس برای مشاوران و اساتید.

محصل هستید یا کنکوری؟ قطعا سوالات درسی و مشکلات تحصیلی زیادی دارید.سایت دانش پژوه در اختیار شماست تا سوال هایتان را در آن بپرسید.

مشاور هستید یا معلم؟ یا فردی هستید که دوست دارید در زمینه مشاوره و تدریس فعالیت کنید؟دانش پژوه در اختیار شماست تا به سوالات موجود در آن پاسخ دهید.

پاسخ دادن برای شما مزایای زیادی را در بر دارد

برای آشنایی و استفاده از این خدمات رایگان، به لینک زیر مراجعه فرمایید

خدمات سایت

ارسال یک پاسخ

6 گام تا اوج گرفتن فاصله داریبیا ببین چه خبره!!
+